مقاصد گردشگری

دیدنی های مشهد

شهر مقدس مشهد به برکت وجود بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) همواره یکی از مقصدهای گردشگری مسافران ایرانی و خارجی بوده است. در توصیف شهر مشهد می‌توان گفت که با دارا بودن جاذبه‌های گردشگری و تاریخی و امکانات اقامتی و تفریحی مناسبی که دارد همواره توانسته خاطره خوش از سفر در ذهن زائران این امام رئوف برجا بگذارد.

با این اوصاف کسانی که قصد مسافرت به این شهر رادارند بهتر است بیشتر با آن آشنا شوند تا بتوانند با برنامه‌ریزی مناسب حداکثر استفاده را از این سفر سیاحتی و زیارتی ببرند.

در این مطلب 9 مکان از بهترین مکان‌های دیدنی شهر مقدس مشهد را معرفی می‌کنیم که عبارت‌اند از:

  • بازار رضا

  • مرکز خرید الماس شرق

  • پارک و شهربازی ملت

  • پارک کوه سنگی

  • پارک و باغ‌وحش وکیل‌آباد

  • باغ ملی

  • سرزمین موج‌های آبی

  • آرامگاه فردوسی بزرگ

  • شاندیز

 

بازار رضا مشهد

نزدیک‌ترین مکان به حرم برای بازدید بازار رضا است که دارای دو درب ورودی که یکی از سمت میدان بیت‌المقدس و دیگری میدان هفده شهریور است. این بازار به علت معماری زیبایش از جاذبه‌های گردشگری مشهد هم به شمار می‌آید. در این مکان می‌توان از دیدن معماری بازار لذت برد و سوغات شهر مقدس مشهد را اعم از زرشک و زعفران و نبات و ترمه وانگشتر و…را خریداری کرد

بازار رضا

مرکز خرید الماس شرق

این مرکز خرید به دلیل قرار گرفتن در کنار مراکز تفریحی مثل پارک آبی، شهربازی، باغ پرندگان و مراکز خرید دیگری چون خیام و وصال یک پیشنهاد عالی برای گذراندن یک روز خوب در شهر مقدس مشهد است. جهت دسترسی به این مکان باید به انتهای بلوار خیام شمالی بروید. این مجموعه در منطقه تجاری سپاد خراسان واقع‌شده است.

 

پارک و شهربازی ملت

پارک ملت جزو محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مشهد است. وجود چرخ‌وفلک بسیار بزرگ در شهربازی این پارک و انواع وسایل هیجان‌انگیز برای همه اعضای خانواده دلیل محبوبیت این پارک بزرگ می‌باشد. برای دسترسی به این مکان به غرب مشهد و حاشیه بلوار وکیل‌آباد بروید.

پارک و شهربازی ملت

پارک کوه سنگی

این پارک دومین پارک بزرگ مشهد می‌باشد. دو کوه سنگی با ارتفاع کم در این مکان وجود دارد که علت نام‌گذاری پارک هم وجود آن‌هاست. در پارک کوه سنگی چند عنصر جذاب درکنارهم قرارگرفته است.

در این مکان می‌توانید از کوه سنگی بالا بروید، از دیدن آب‌های جاری در پارک لذت ببرید و در سرسبزی آن نفسی تازه کنید. کوه سنگی مشهد نقشه مثلث شکل دارد و از فراز کوه‌های سنگیش تماشای شهر و حرم مطهر دیدنی است. این پارک در جنوب غربی شهر مقدس مشهد ودربزرگراه کلانتری بلوار برادران خلیلی واقع‌ شده است.

شهرداری مشهد سعی کرده است از فرصت وجود پارک‌ها و باغ‌ها در این شهر استفاده کند و با بهینه‌سازی امکانات آن‌ها و افزایش نقاط چشم‌نواز رضایت بازدیدکنندگان را بیشتر جلب کند.

این پارک زیبا و قدیمی در انتهای بلوار وکیل‌آباد قرارداد. وجود باغ‌وحش بزرگ در این مجموعه باعث جذابیت بیشتر این مکان شده و آن را به یکی از گزینه‌های اصلی پیک‌نیک مسافران و جاذبه‌های گردشگری مشهد این شهر تبدیل کرده است.

پارک و باغ‌وحش وکیل‌آباد

باغ ملی

در بافت شهر مقدس مشهد چندین باغ وجود دارد که از جاذبه‌های تاریخی مشهد به‌حساب می‌آیند؛ و بعضاً متعلق به اشخاص بوده که بعدها به شهرداری مشهد واگذارشده است. یکی از این باغ‌های زیبا باغ ملی مشهد است که در خیابان امام خمینی واقع‌شده است. با رفتن به این مکان لذت قدم زدن دریک باغ تاریخی زیبا را به خود هدیه کنید.

 

سرزمین موج‌های آبی

سرزمین موج های آبی

اگر به دنبال هیجان هستید حتماً به سرزمین موج‌های آبی واقع در شهرک غرب شهر مقدس مشهد بروید. این مجموعه عنوان اولین مجموعه آبی سرپوشیده ایران را یدک می‌کشد و با دارا بودن انواع سرسرها  و وسایل بازی آبی محیط مفرحی برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است. این مجموعه روزهای زوج پذیرای بانوان است و آقایان می‌توانند در روزهای فرد از این مجموعه هیجان انگیز استفاده کنند.

آرامگاه فردوسی بزرگ

از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مشهد آرامگاه شاعر بزرگ ایران فردوسی است. این باغ آرامگاه در نزدیکی روستای پاژ که محل تولد فردوسی بوده، قرارداد. نماد اصلی این باغ تندیس این شاعر بزرگ است.

در این مکان کتابخانه، موزه و همچنین مقبره مهدی اخوان ثالث و محمد غزالی نیز قرارداد. سنگ‌کاری‌های برجسته که در آن داستان‌های شاهنامه حک‌شده از زیبایی‌های معماری این مکان می‌باشد. برای رفتن به آرامگاه این شاعر بزرگ که در شهر طوس واقع است باید به سمت بزرگراه مشهد-قوچان بروید.

 

شاندیز مشهد

شاندیز

این مکان در امتداد بلوار وکیل‌آباد قرارداد. شاندیز منطقه‌ ای با آب‌وهوای معتدل و خنک در دامنه بینالود است. در اینجا طبیعت زیبا به همراه جاذبه‌های توریستی فراوان درکنارهم جمع شده است و این منطقه را به یکی از انتخاب‌های اصلی مسافران و اهالی مشهد تبدیل کرده است. در این شهر زیبا درخت چنار 2700 ساله‌ی وجود دارد که به‌عنوان نماد شاندیز معرفی می‌شود.

وجود رستوران‌های خوب و کباب معروف شاندیز باعث شده هر مسافری برای خوردن یک کباب عالی به آنجا برود. رفتن به شاندیز در هر فصل زیبایی‌ها خاص خود را دارد. و می‌توان از طبیعت چشم‌نواز آن لذت برد. ازجمله مکان‌های تفریحی و دیدنی در شاندیز می‌توان به روستاهای ابرده و زشک، مسجد تاریخی، قلعه تاریخی شاهین‌دژ، موزه رباط ویرانی، خیابان آبشار و مکان‌های زیبای توریستی که در این شهر احداث‌شده است اشاره کرد.

شهر مقدس مشهد جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. همه زائران و مسافران بعد رفتن به حرم مطهر امام رضا (ع) و زیارت این بارگاه ملکوتی به دنبال مکان‌های برای خرید، تفریح و گردش هستند.

خوب است مسافران این شهر با کسب اطلاع از مکان‌های موردنظر خود در این سفر برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند تا بتوانند با درنظرگرفتن فرصت محدود سفر از آن حداکثر استفاده را ببرند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *