مقاصد گردشگری

هر آنچه در بازدید از کاخ گلستان باید بدانید(آدرس، ساعت بازدید، قیمت بلیت کاخ گلستان)

کاخ گلستان

کشور عزیزمان ایران از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب میراث فرهنگی و تاریخی زیادی را در خود جای داده است که نشان از دیرینگی آن است. تهران که به‌عنوان پایتخت و امروزه شلوغ‌ترین شهر ایران شناخته می‌شود تاریخچه‌ای از اعصار مختلف را در خود به تصویر می‌کشد. در حاشیه میدان ارگ و در نزدیکی بازار بزرگ تهران در خیابان پانزده خرداد کاخ گلستان، یکی از باشکوه‌ترین مجموعه‌های تاریخی ایران دیده می‌شود.

ساختمان‌های بزرگ تزئین شده با کاشی‌های رنگارنگ در سراسر این مجتمع، شکوه و عظمت پادشاهان قاجار را به تصویر می‌کشد. در اطراف کاخ، باغ زیبایی وجود دارد که ارزش ویژه‌ای به آن بخشیده است.  این اثر باشکوه در سی و هفتمین مراسم سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. کاخ گلستان از چند بخش جداگانه تشکیل شده است که برای بازدید از هر بخش باید بلیت جداگانه تهیه کنید.

در این مقاله قصد داریم هر آنچه در بازدید از کاخ گلستان باید بدانیم ازجمله آدرس، ساعت بازدید و قیمت بلیت کاخ گلستان، را با هم مرور کنیم. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • آدرس کاخ گلستان
  • ساعت بازدید کاخ گلستان
  • قیمت بلیت کاخ گلستان

آدرس کاخ گلستان

کاخ گستان شاهکار عصر قاجار و تجسم یکپارچه‌سازی موفق از صنایع‌دستی و معماری ایرانی با تأثیرات غربی است. کاخ گلستان یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های تهران است که بعد از به قدرت رسیدن خانواده قاجار در سال 1779 و پایتخت شدن تهران محل اقامت خانواده قاجار شد. وجود استخر و ساختمان‌هایی در اطراف باغ و همین‌طور زیورآلات و جواهرات باقی‌مانده از قرن نوزدهم ازجمله ویژگی‌های برجسته کاخ به شمار می‌آیند. این مرکز هنر و معماری قاجار نمونه‌ی برجسته‌ای است که تا به امروز منبع الهام‌بخش هنرمندان و معماران ایرانی زیادی قرار گرفته است. کاخ گلستان در قلب و هسته تاریخی تهران قرار دارد. مجتمع قصر یکی از قدیمی‌ترین بناها در تهران است که نخستین بار در دوره صفوی و زمان سلطنت شاه‌عباس صفوی ساخته شده است. سپس در زمان زندیه و قاجاریه تغییراتی در آن صورت گرفت. در حال حاضر مجتمع کاخ گلستان 4.5 هکتار مساحت دارد و از هشت ساختمان اصلی تشکیل شده است که اکثراً به‌عنوان موزه و باغ‌های دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سال 1392 میلادی این کاخ باشکوه در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این قصر باشکوه با قدمت 440 ساله در منطقه 12 تهران و در خیابان 15 خرداد و در ضلع شمالی میدان ارگ واقع شده است. برای بازدید از این کاخ که در مرکز شهر و در میدان ارگ واقع شده است می‌توانید سوار بر متروی 15 خرداد شوید و یا از ایستگاه متروی امام خمینی استفاده کنید. پایانه‌های اتوبوس‌رانی میدان امام خمینی و قورخانه نیز امکان دسترسی به کاخ گلستان را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌سازند.

قیمت بلیت کاخ گلستان

کاخ گلستان نشان‌دهنده یک گواهی منحصربه‌فرد و غنی از معماری و هنر تزئینی دوران قاجار است که عمدتاً میراث ناصرالدین‌شاه است. این اثر تاریخی نشان‌دهنده هنر ایرانی با الهام‌پذیری از آثار اروپایی است که به‌عنوان اولین نماینده آمیختگی سبک ایرانی و اروپایی شناخته شده است. به همین دلیل بخش‌هایی از مجتمع را می‌توان به‌عنوان ریشه‌های جنبش هنر مدرن ایرانی دانست. قیمت بلیت کاخ گلستان برای ورود 2500 تومان است که این مبلغ برای اتباع خارجی 15 هزار تومان در نظر گرفته شده است. در قسمت شمال غربی محوطه مجموعه کاخ گلستان خلوت کریم‌خانی قرارگرفته که بازدید از آن رایگان بوده و به تهیه بلیت نیازی نیست.

کاخ گلستان

کاخ گلستان

در ضلع شرقی مجموعه بنایی مرتفع به طول 35 متر دیده می‌شود که در 5 طبقه ساخته شده است و به شمس‌العماره شهرت دارد. این بنای بی‌نظیر در سال 1284 هجری قمری به دستور ناصرالدین‌شاه در ضلع شرقی ارگ سلطنتی ساخته شده و اولین ساختمانی بود که به تقلید از معماری اروپایی برای ساختنش از فلز استفاده شده است. آینه‌کاری‌ها، نقاشی‌ها و گچ‌بری‌های نمای داخلی ساختمان به دست معماران ایرانی انجام شده است. قیمت بلیت کاخ گلستان برای بازدید از این بخش مجموعه 2000 تومان برای اتباع ایرانی و 8000 تومان برای اتباع خارجی است.

قدیمی‌ترین بخش مجموعه که ایوان تخت مرمر یا ایوان دارالاماره نامیده می‌شود و گاهی نیز با نام دیوان‌خانه شناخته می‌شود به دوران کریم‌خان زند نسبت داده شده است. بروی این ایوان مراسم سلام و بارعام برگزار می‌شد. آنچه که در بازدید از این ایوان جالب است وجود تختی مرمرین در ایوان است. این تخت در سال 1221 هجری قمری به دستور فتحعلی شاه با 65 قطعه مرمر بزرگ و کوچک از سنگ مرمر زرد یزد ساخته شده است که نقاشی آن را میرزا بابا شیرازی و سرپرستی حجاری‌اش را استاد محمدابراهیم اصفهانی به عهده داشته است. هزینه بازدید از این ایوان باشکوه برای اتباع ایرانی 2000 تومان و برای اتباع خارجی 8000 تومان است.

در موزه نگارخانه تابلوهای نقاشی ایرانی متعلق به دوره قاجار و آثاری از میرزا بابا شیرازی، علی‌اکبر خان مزین الدوله، ابوالحسن ثانی، محمود خان صبا، کمال‌الملک و غیره نگهداری می‌شود. هزینه بلیت برای بازدید از نگارخانه 2000 تومان و برای اتباع خارجی 8000 تومان است.

قیمت بلیت کاخ گلستان جهت بازدید از کل مجموعه برای اتباع ایرانی 23 هزار تومان و برای اتباع خارجی 102 هزار تومان خواهد بود. کارمندان سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و همین‌طور راهنمایان تور و گردشگری با ارائه کارت معتبر می‌توانند از بازدید رایگان برخوردار شوند. همچنین قیمت بلیت کاخ گسلتان برای اعضای بازنشسته کشوری و لشکری، افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی با ارائه معرفی‌نامه، آزادگان و جانبازان و خانواده‌های محترم شهدا و بسیجیان با ارائه کارت شناسایی یا معرفی‌نامه و بازدید گروهی دانش آموزان و دانشجویان به همراه استادان دانشگاه‌ها و سرپرستان آن‌ها با ارائه معرفی‌نامه، نیم‌بها محاسبه خواهد شد.

ساعت بازدید کاخ گلستان

ساعت بازدید از کاخ گلستان در 6 ماهه اول سال از ساعت 9 صبح تا شش و نیم عصر و در شش‌ماهه دوم از 9 صبح تا 5 عصر است. همچنین در ایام ماه مبارک رمضان ساعت بازدید از نه و نیم صبح تا پنج و نیم عصر است. ازآنجایی‌که برای بازدید از کل مجموعه حداقل به 2 ساعت زمان نیاز است بنابراین بهتر است بازدید از این مکان بی‌نظیر را به ساعات پایانی زمان بازدید موکول نکنید.

جهت بازدید گروهی از مجموعه لازم است با روابط عمومی کاخ گلستان هماهنگی‌های لازم صورت گیرد. اگر قصد دارید که از یک موزه‌ی خاص در مجموعه کاخ گلستان دیدن کنید بهتر است با روابط عمومی جهت باز بودن موزه موردنظر تماس بگیرید. توجه داشته باشید بازدید از نمایشگاه‌هایی که در موزه برگزار می‌شوند مستلزم پرداخت ورودی جداگانه است.کاخ گلستان در برخی از ایام سال مانند تاسوعا و عاشورای حسینی، اربعین حسینی، شهادت حضرت علی(ع) ، شهادت امام حسن و امام صادق(ع)، رحلت امام خمینی و روز طبیعت تعطیل خواهد بود و امکان بازدید از آن ممکن نیست.

کاخ گلستان دارای بخش‌های مختلفی ازجمله شمس‌العماره، خلوت کریم‌خانی، ایوان تخت مرمر، عمارت بادگیر، نگارخانه و تالارهایی مثل تالار آیینه، ، تالار سلام، تالار سفره‌خانه، تالار الماس و تالار برلیان است. برای بازدید از این بنای شگفت‌انگیز باید 2500 تومان به‌عنوان ورودی پرداخت کنید. قیمت بلیت کاخ گلستان برای اتباع خارجی  15000 تومان در نظر گرفته شده است. برای بازدید از هر بخش مجموعه باید بلیت جداگانه‌ای تهیه شود که هزینه هرکدام 2000 تومان برای اتباع ایرانی و 8000 تومان برای اتباع خارجی است.

 

2 دیدگاه در “هر آنچه در بازدید از کاخ گلستان باید بدانید(آدرس، ساعت بازدید، قیمت بلیت کاخ گلستان)

  1. شیدا جلالی گفت:

    باسلام درخواست ارسال تورهای داخلی را دارم. با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *