قطارهای خاص

10 ایستگاه زیبای جهان

زیباترین ایستگاه های قطار

سفر با قطار نه ‌تنها سریع و کارآمد است، بلکه فرصتی عالی برای تحسین برخی از بزرگ‌ترین شگفتی‌های جهان را نیز فراهم می‌کند. اگرچه در حال حاضر سفر با قطار خلاقیت کمتری دارد، اما روزی خط مقدم نوآوری بود. انقلابی در سفر که باعث شد پادشاهان، معماران و برنامه ریزان شهر برای ساخت ایستگاه های قطار، باشکوه هر چه تمام‌تر دست ‌به ‌کار شوند. قطار از اتوبوس سریع‌تر و راحت‌تر است و خطرات سقوط هواپیما را هم ندارد. ضمن آنکه مسیر قطار خود به‌تنهایی تجربه‌ای لذت‌بخش است.

در ادامه به ترتیب از شماره 10 تا 1 با زیباترین ایستگاه‌های قطار جهان آشنا خواهید شد.

  1. STATION LIEGE-GUILLEMINS، BELGIUM

ایستگاه قطار زیبای شهر  Liège در بلژیک یکی از زیباترین ایستگاه‌های قطار در دنیاست. معمار معاصر این ایستگاه زیبایی مدرن را برای مسافرانش تدارک دیده است. به نظر می‌رسد که این ایستگاه ساخته‌ شده از فولاد، شیشه و بتن سفید، زیبایی‌های نور بیرون را به داخل ایستگاه قطار هدایت می‌کند. قطارهای مسافری با سرعت ‌بالا، این شهر را به نقاط دیگر بلژیک و کشورهای آلمان، فرانسه، هلند و لوکزامبورگ متصل می‌کنند. این قطار با گذر از کشورهای متعدد جاذبه‌های فراوانی برای مسافران خود خلق می‌کند.

  1. ESTACAO DE SAO BENTO، PORTO، PORTUGAL

در پرتقال ایستگاه قطار را در محل سابق کلیسا با نقاشی‌های آبی و سفید بی‌نقص خود ساخته‌اند. برای هنرمند مشهور جورج کولائوو 14 سال زمان برد تا 20 هزار کاشی سرامیک قلع اندود را در این مکان قرار دهد. معماری مارک داسیلوا معماری پاریس را تحت‌الشعاع قرار داده و معماری سقف و نما ساختمان را در طراحی خود دارد.

ایستگاه قطار پرتغال

ایستگاه قطار پرتغال

  1. ایستگاه کانازاوا، ژاپن

ورودی فوق مدرن به ایستگاه قطار کانازاوا در سال 2005 ساخته شد، و  از آن زمان به‌عنوان یک سایت بسیار جذاب برای مسافران قطار تبدیل‌شده است. در ابتدا بسیاری احساس کردند معماری مدرن، تاریخ شهر را نشان نداده است، که در طول جنگ جهانی دوم به‌طور معجزه‌آسایی آسیب‌ ندیده است و بخش شمالی سمورا و منطقه گیشا را حفظ کرده است. دروازه‌های چوبی تنیده در هم در ورودی این ایستگاه نمایی خارق‌العاده به آن می‌بخشد. در خارج از ایستگاه ، فواره آینده ، زمان را مانند یک ساعت دیجیتال نشان می‌دهد. به طور کلی، مسیر قطار در ژاپن از زیبایی‌های بی‌نظیری برخوردار است.

ایستگاه قطار ژاپن

ایستگاه قطار ژاپن

  1. ایستگاه بین‌المللی جنوب ملبورن، استرالیا

ایستگاه قطار بین‌المللی جنوب شاید برای محلی‌های به دلیل عجله زیاد تماشایی نباشد اما برای گردشگران و توریست‌ها مکانی بسیار زیباست. طرح‌های نوآورانه و زیبای آن از شگفتی‌های سازه‌های استرالیایی خبر می‌دهد. این ایستگاه زیبا در سال 2006 در مرکز شهر ملبورن به مساحت 60 هزار مترمربع قرار دارد. مسیر قطار ملبورن  جاذبه‌های طبیعی استرالیا را برای مسافرانش ترسیم می‌کند. سقف این ایستگاه قطار طوری طراحی‌شده که بخار قطار را به بیرون از آن هدایت کند.

ایستگاه قطار هرچقدر زیباتر باشند درد جدایی را برای بدرقه کنندگان خود کمتر می کند.
ایستگاه قطار ملبورن

ایستگاه قطار ملبورن

6. GARE DE STRASBOURG، FRANCE

ایستگاه قطار اصلی در کمون استراسبورگ در فرانسه است نمونه‌ای از معماری تاریخی دوره ویلهلمی‌ها است. قبل از باز کردن خط قطار سریع‌السیر در این ایستگاه توسط معمار ژان ماری Duthilleul در سال 2006-2007 اصلاح شد.پس‌ازآن اندازه و ظرفیت آن به‌طور عمده با اضافه کردن یک سقف شیشه‌ای با نمای تاریخی، افزایش‌یافته است. سالن اصلی توسط دو مجسمه بزرگ از چهره‌های تمثالی زنی که نماینده صنایع و کشاورزی است، تزئین شده است. مسیر قطار در فرانسه نیز نمای زیبایی از شهرها و حومه‌های زیبای این کشو را ترسیم می‌کند.

ایستگاه قطار فرانسه

ایستگاه قطار فرانسه

  1. CHHATRAPATI SHIVAJI TERMINUS بمبئی، هند

ایستگاه قطار تاریخی چاتراپاتی در هند یک میراث جهانی یونسکو و نمادی از اعتبار بمبئی است. در ابتدا نام این ایستگاه قطار ویکتوریا ترمینوس بود. این ایستگاه توسط معمار بریتانیایی فردریک ویلیام استیونس طراحی شد تا به ملکه ویکتوریا، ملکه هند، احترام بگذارد. ایستگاه با معماری گوتیک خود 10 سال طول کشید تا در سال 1888 تکمیل شود. ترکیبی از سبک‌های غربی و شرقی، که از معماری کاخ هند الهام گرفته‌شده است را می توانید در این ایستگاه ببینید. صنعتگران هند در ساخت‌وساز این ایستگاه از عناصر مجسمه‌سازی برای نشان دادن دو فرهنگ کمک بسیار گرفته اند. سه میلیون مسافر هرروز از طریق این ایستگاه  به حومه بمبئی سفر می‌کنند. شاید بتوان یکی از جاذبه مسیر قطار را هندی‌های مسافر آن دانست که به هر طریقی می‌خواهند سفرشان را ادامه دهند.

مسیر قطار سختی سفر را با جاذبه‌هایش از دوش هر مسافر خسته‌ای می‌زداید.
ایستگاه قطار هند

ایستگاه قطار هند

  1. HAUPTBAHNHOF برلین، آلمان

یک ساختمان بزرگ و پنج طبقه ساخته‌شده از فولاد و شیشه درخشان در برابر آسمان شب این ایستگاه قطار را جزو زیباترین ایستگاه‌های جهان قرار می‌دهد.  تونل‌های شیشه‌ای منحنی و خطوط عمودی مانند یک خوشه کریستال کوارتز درخشان از جاذبه‌های این ایستگاه قطار هستند. قطارها در این ایستگاه از میان دیوارهای شیشه‌ای عبور می‌کنند که آن‌ها را بیشتر به جادوهایی متحرک می‌توان وصف کرد. مسیر قطار پس‌ازآن در میان شبکه‌ای از پل‌های برجسته ادامه پیدا می‌کند. مدیر اجرایی این ایستگاه که در سال 2006 به جهانیان معرفی شد آن را بی‌شک زیباترین ایستگاه قطار دنیا نامید.

ایستگاه قطار برلین

ایستگاه قطار برلین

  1. گراند سنترال، نیویورک، آمریکا

درحالی‌که ایستگاه قطار گراند سنترال بزرگ‌ترین ایستگاه قطار در ایالات‌متحده آمریکا است، یکی از نشانه‌های تاریخی شهر نیویورک نیز هست. این ایستگاه زیبا و چشم‌نواز در سال 1913 برای اولین بار برای پذیرایی از مسافران خود افتتاح شد. در سال 1998 با بازسازی این ایستگاه روح تازه‌ای در قلب آن دمیده شد و دوباره به اوج شکوه خود بازگشت.

ایستگاه قطار آمریکا

ایستگاه قطار آمریکا

  1. ایستگاه بین‌المللی سنت پانکراس در لندن، انگلستان

سالن‌های بی‌نظیر ایستگاه قطار بین‌المللی سنت پانکراس برای  افرادی که از سراسر انگلستان، فرانسه و بلژیک وارد آن می‌شوند، آغوش گشوده است. ساخت این ایستگاه 20 سال بطول انجامید و زمانی که در سال 1868 تکمیل شد، بزرگ‌ترین فضای محصور در جهان شناخته شد. نماد گوتیک آجری قرمز، از  معماری بزرگ ویکتوریا در انگلستان همچنان باقی‌مانده است. این بنای باشکوه از جنگ جهانی دوم و رعدوبرق نیز جان سالم به دربرده است. در طول جنگ، مسیر قطار و ایستگاه آن محل فرار و نقطه ملاقات برای سربازان متفقین بود.

ایستگاه قطار لندن

ایستگاه قطار لندن

  1. ایستگاه مرکزی آنتوروپ ، بلژیک

پادشاه لئوپولد دوم در هنگام ساخت ایستگاه قطار مرکزی آنتورپ در اواخر قرن بیستم هیچ بودجه‌ای نداشت. این ایستگاه در سال 1905 با بیش از 20 نوع سنگ مرمر تکمیل شد. ساعت‌های عجیب‌وغریب زمان را به زیبایی برای مسافرانی که انتظار می‌کشند تا قطارشان زیر سقف معلق آهن و شیشه برسد، نشان می‌دهد. در ابتدا ایستگاه به‌عنوان پایانه خط راه‌آهن بروکسل مک هلن در آنتورپ ساخته شد. قطارهای سریع‌السیر این ایستگاه از آمستردام به پاریس از طریق بلژیک، مسیر قطار زیبایی را به مسافرانشان هدیه می‌دهد.

ایستگاه قطار بلژیک

ایستگاه قطار بلژیک

ایستگاه های قطار زیبا در جهان کم نیستند و نمی‌توان یکی را به‌عنوان زیباترین معرفی کرد اما ایستگاه‌های متعدد زیبایی در سرتاسر دنیا وجود دارند. قطارهایی که هرکدام به مقصدی دور از وطن می‌روند یا عزیزی را به وطن بازمی‌گردانند. مقصد را شما تعیین می‌کنید اما مسیر قطار راهی را مشخص است که فقط می‌توان از جاذبه‌هایش لذت برد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *