قطارهای خاص

بالاترین سرعت قطار در جهان

بالاترین سرعت قطار در جهان

قطار، یکی از شگفت‌انگیزترین وسایل نقلیه است که امکان جابجایی افراد زیادی را در یک زمان واحد فراهم می‌کند. طی سال‌های اخیر صنعت ریلی، قطارهایی با سرعت بالا را جایگزین قطارهای قدیمی کرده تا افراد در سریع‌ترین  حالت ممکن بتوانند به مقصد خود برسند.

 برای داشتن قطارهایی با سرعت بالا لازم است که زیرساخت هایی رعایت شود. قطارهای سریع السیر در دنیا سرعتی حدود ۴۰۰ کیلومتر دارند. اما در ایران به دلیل نبود پیش نیازها سرعتشان تاکنون از ۱۶۰ کیلومتر در ساعت تجاوز نکرده است.

قطارهای پرسرعت، ایدئال کسانی است که به دلایل جسمانی و روحی امکان سوار شدن به هواپیما را ندارند اما علاقه‌مندند با همان سرعت به مقصد خود برسند. وسایل نقلیه ریلی از امکاناتی برخوردار هستند که سایر وسایل حمل‌ونقل از آن مبرا هستند.

قطارهای مغناطیسی جدیدترین مدل قطارهای تندرو به شمار می‌آیند که نیروی خود را از مغناطیس دریافت می‌کنند؛ این امر باعث داشتن سرعتی همچون جت می‌شود. قطارهای مغناطیسی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. این قطارها در نقاطی با تراکم جمعیت زیاد و نرخ بالای بنزین کاربرد دارند.

آسیایی‌ها در داشتن سریع‌ترین قطارها گوی سبقت را از دیگر کشورها ربوده‌اند. با این حال کشورهای دیگری هم هستند که از نعمت داشتن قطارهای تندرو بی‌بهره نمانده‌اند.

در این مطلب سعی شده توضیحی از سریع‌ترین قطارهای جهان به‌اختصار بیان شود.

  • سریع‌ترین قطارهای دنیا در کدام کشور قرار دارند؟

  • سریع‌ترین قطار ایران

 

سریع‌ترین قطارهای دنیا در کدام کشور قرار دارند؟

  • تایوان: این قطار در عرض ۱۵دقیقه  به سرعت ۲۹۹٫۹ کیلومتر در ساعت می‌رسد  و مسیر تایپه به کائوشیانگ که به‌طورمعمول ۴٫۵ساعت پیموده می‌شود را ۱٫۵ ساعته طی می‌کند. امکاناتی همچون سیستم عیب‌یابی و اعلام حریق از مزایای این قطار است. THSR700T نامی است که  بر این قطار نهاده‌اند.

 

  • ایتالیا: ATR500 فرچیاروسا سریع‌ترین قطار ایتالیا است که مسیر میلان-رم-ناپل را با سرعت ۲۹۹٫۹ کیلومتر در ساعت و مدت ۳ساعت طی می‌کند.

این وسیله نقلیه ریلی در کلاس‌های استاندارد، بیزینس و پرمیوم ارائه می‌شود. قطار ایتالیا با داشتن سرعت ۳۶۰کیلومتر در ساعت به‌عنوان دومین قطار پرسرعت جهان شناخته می‌شود.

دومین قطار پرسرعت ایتالیا AVG Italo نام دارد که با حداکثر سرعت ۳۶۰کیلومتر در ساعت مسافران را بین دو شهر رم و ناپل جابجا می‌کند. این قطار ایتالیا سه کلاس پریما، اسمارت و کلاب را دربرگرفته است و هر صندلی آن دارای قابلیت تنظیم برای تلویزیون و وای فای را دارد.

برخی کشورها دارای دو قطار با سرعت‌های مختلف در مسیری متفاوت حرکت می‌کنند. گاهی به دلیل نداشتن زیرساخت مناسب در تمام نقاط کشور، امکان قرار دادن قطار تندرو در همه مسیرها نیست؛ همچنین لازم است برخی شرایط مانند تراکم جمعیت وجود داشته باشد.

سریعترین قطارهای دنیا

سریعترین قطارهای دنیا در کدام کشور قرار دارند؟

  • فرانسه: این کشور دو قطار سریع‌السیر را در خود با نام های تی جی وی دوپلکس و یورو دوپلکس جای داده است. قطار اول با سرعت ۳۱۹کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند، دارای سه کلاس تی جی وی، فرست کلاس و استاندارد بوده، یکی از راحت‌ترین قطارها به شمار می‌آید و از آلومینیوم ساخته شده است.

دومین قطار با حداکثر سرعت ۳۲۰کیلومتر در ساعت مسیر فرانسه، آلمان، سوئیس و لوکزامبورگ را طی می‌کند. این قطار مانند همتای فرانسوی خود دو طبقه بوده و مصرف سوخت پایینی دارد.

  • ژاپن: سری پنج قطار شینکانسن هایبوسا که از سال ۲۰۱۱ آغاز به کار کرده است، مسیر شینکانسن-توهوکو را با سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت و در مدت ۳ساعت می‌پیماید. این قطار شامل سه کلاس گرین، گرن و استاندارد است و امکاناتی همچون پذیرایی، وسایل یک‌بار مصرف و صندلی‌های منحصربه فرد چرمی دارد.

یکی دیگر از مزیت‌های این قطار سریع السیر عایق بودن آن در مقابل صدا است.

سریع‌ترین قطار جهان که با سرعت ۶۶۰کیلومتر در ساعت امکان جابجایی دارد در منطقه‌ای به نام یاماناشی در ژاپن تست‌های اولیه خود را گذرانده است و قرار است از سال ۲۱۲۷ شروع به کار کند. این وسیله یک قطار مغناطیسی به شمار می‌آید.
سریعترین قطار ایران

سریعترین قطار ایران

  • اسپانیا: زیمنس ولارو ای متعلق به ۱۰۳  AVES قطاری با سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت است که دو شهر بارسلونا-مادرید را به یکدیگر متصل می‌کند. این وسیله نقلیه ریلی امکان جابجایی با سرعت ۴۰۰ کیلومتر را نیز دارد. اما زیرساخت‌های اسپانیا سرعت‌ها را تا ۳۵۰کیلومتر محدود ساخته است.

این قطار توسط شرکت زیمنس طراحی‌شده است.

  •  چین: این کشور نیز دارای دو قطار سریع‌السیر است که یکی از آن‌ها هارمونی سی آر اچ ۳۸۰ ای نام دارد. این قطار سرعتی معادل ۳۷۹٫۹ کیلومتر در ساعت را می‌پیماید اما در حال تست تا سرعت ۴۱۶ کیلومتر است. 

هارمونی جنسی از آلومینیوم و شکلی به صورت ماهی دارد. وسایلی مانند پریز برق، چراغ مطالعه، پذیرایی و مانیتور از امکانات این قطار هستند. دومین قطار چین، شانگهای ماگلو نامیده می‌شود که سرعتی معادل ۴۳۰ کیلومتر در ساعت دارد.

از عجیب‌ترین دانستی ها در مورد این قطار نداشتن چرخ است. قطار ماگلو توسط یک میدان مغناطیسی حرکت می‌کند و در واقع هیچ تماسی با زمین ندارد.

 

سریع‌ترین قطار ایران

سرعت قطار در ایران با سایر کشورها تفاوت زیادی دارد. بالاترین سرعتی که قطارهای تندرو امروزی می‌توانند تجربه کنند ۱۶۰ کیلومتر در ساعت است که تنها چند نمونه تاکنون به این سرعت دست یافته‌اند.

به‌طورمعمول سرعت قطارها در ایران معادل ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است. زیرساخت‌های ریلی ایران امکان سرعت زیاد را به قطارهایپرسرعت نمی‌دهد. قطار فدک تنها وسیله نقلیه ریلی پرسرعت در ایران است که امکان حرکت با ۲۰۰ کیلومتر در ساعت را دارد اما به دلیل نبود امکانات نمی‌تواند از ظرفیت خود استفاده بهینه کند.

این شرکت با هدف ارائه خدمات ممتاز و شایسته در نظر داشته سفری آسوده، ایمن و سریع را فراهم سازد. طبق جلساتی که در ایران در خصوص قطارهای تندرو برگزار شده، مقدمات راه‌سازی برای جابجایی قطارهای سریع‌السیر فراهم‌شده است.

گفته می‌شود تا سال‌های آینده ایران نیز می‌تواند از این وسایل نقلیه پرسرعت بهره‌مند شود.

بالاترین سرعت قطار در جهان

بالاترین سرعت قطار در جهان

قطار یکی از ایمن‌ترین وسایل نقلیه است که توانسته بالاترین خدمات را در میان صنعت‌های حمل‌ونقل ارائه کند. مسئولین شاغل در این صنعت سعی دارند با راه اندازی قطارهای تندرو که با سرعت ۶۰۰کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند سرعتی معادل هواپیما را برای حمل و نقل ریلی فراهم سازند.

تاکنون قطارهای تندرو کشورهایی همچون فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، تایوان، ژاپن و چین سرعت ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر در ساعت را تجربه کرده‌اند و درصدد راه اندازی قطارهای مغناطیسی بیشتر برای ایجاد سرعت بالاتر هستند.

 

مزایای استفاده از قطار چیست؟

با افزایش تصادفات جاده ای و خطرات ناشی از آن، مسافران ترجیح می دهند که بهترین و امن ترین وسیله نقلیه را برای سفر انتخاب کنند. قطار علاوه بر امنیت، کاهش هزینه ها، سهولت سفر، سرویس دهی بهداشتی ، سرویس های پذیرایی و … را برای مسافران در پی دارد. با انتخاب قطارهای ۵ ستاره قطعاً شما از امکانات رفاهی بیشتری برخوردار خواهید بود.

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

شرکت ریل پرداز نوآفرین با هدف ارائه خدمات متفاوت و ایجاد تمایز مبتنی بر خواسته های مشتریان، اقدام به خرید و بهره برداری از ۲۰۰ دستگاه واگن مسافری ساخت کشور آلمان با نام تجاری فدک نموده است..

کوپه‌های این واگن ها از امتیازات فوق‌العاده برخوردار هستند که احساس خستگی شما عزیزان را در طول مسیر به حداقل می رساند.

در صورت نیاز می توانید از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *