تجربه سفری لوکس ایمن لذت بخش با قطارهای فدک

دانشگاه سه گوش اهواز: از دانشگاه ادبیات تا موزه علم و فناوری!

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

اهواز شهری پر از جاذبه‌های دیدنی است. شاید این جاذبه‌های این شهر به اندازه جاذبه‌های شهرهایی مانند اصفهان و شیراز آوازه زیادی نداشته باشند اما چیزی از آن‌ها نیز کمتر ندارند! در هر محله و منطقه این شهر می‌توان آثاری از تاریخ را پیدا کرد. یکی از جاذبه‌های علمی این شهر دانشکده‌ای است که چنان زیبا طراحی شده که دست کمی از یک جاذبه گردشگری ندارد! ساختمان دانشگاه سه گوش اهواز یکی از زیباترین ساختمان‌هایی است که در فضای علمی ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

دانشگاه سه گوش اهواز
دانشگاه سه گوش اهواز

ما در این مطلب قصد داریم که نگاهی به دانشگاه سه گوش در این شهر بیاندازیم و با تاریخ آن آشنا شویم و بفهمیم چرا این ساختمان چنین معماری خاصی دارد. اگر قصد سفر به اهواز و گذر از کنار رود زیبای کارون را دارید، این مطلب را از دست ندهید.
آشنایی با دانشگاه سه گوش اهواز
اگر از میدان مولوی شهر اهواز گذر کنید، چشم شما به ساختمانی خاص می‌افتد که نظیر آن شاید در ایران وجود نداشته باشد. روی سر در این ساختمان نام دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه چمران اهواز ثبت شده است. با این حال، این ساختمان چیزی بیشتر از یک دانشکده است و در دهه‌های مختلف شاهد اتفاقات تاریخی زیادی در این شهر بوده است.
عمارت سه گوش اهواز به خاطر شکل مستطیل شکلی که دارد، در میان مراکز علمی این شهر و حتی کل ایران خاص و منحصر به فرد است. این ساختمان حدود ۹۰ سال پیش ساخته شده و با یک نگاه سرسری به معماری آن نیز می‌توان قدمت این ساختمان را تشخیص داد. ایوان‌ها، نقش و نگار حک شده روی ستون‌ها و دیوارها، رواق‌ها و طاق‌های آن نشان می‌دهد که این ساختمان چیزی بیشتر از یک ساختمان معمولی است و توسط یکی از بهترین و هنرمندترین معماران دنیا ساخته شده است.

دانشگاه سه گوش اهواز
دانشگاه سه گوش اهواز

بسیاری از تحصیلکردگان رشته‌های زبان و علوم انسانی در دانشگاه اهواز، محیط بزرگ و باغی که در مرکز این دانشکده وجود دارد را یکی از زیبایی‌های این دانشکده می‌دانند و لحظاتی که زیر درختان آن سپری کرده‌اند را یکی از زیبایی‌هایی دوران تحصیل خود می‌دانند.
تاریخچه دانشگاه سه گوش اهواز
همانطور که گفتیم، این دانشگاه از روز اول محلی برای تحصیل نبوده است و حتی قرار نبوده که دانشگاه باشد. در زمان پهلوی اول، این بنا به پیشنهاد شاه تاسیس شد تا ساختمان اصلی بانک مرکزی در شهر اهواز باشد. چند سال بعد، دست تاریخ، سرنوشت این بنا را عوض کرد. وقتی که نیروهای متفقین در زمان پهلوی به ایران آمدند و اهواز را اشغال کردند، این بنا تبدیل به پایگاه اقامت این نیروها شد.
پس از خروج این نیروها از ایران، دولت وقت تصمیم گرفت که این بنای زیبای تاریخی را تبدیل به استانداری خوزستان کند. این مسئله نیز زیاد طول نکشید و چند سال بعد، به دلایل مختلفی تصمیم گرفته شد که ساختمان استانداری به جای دیگری منتقل شود و این مکان تبدیل به ستاد فرمانداری در خوزستان شد. کمی بعدتر، باز هم این بنا دست به دست شد و این بار تبدیل به اداره کل دارایی استان خوزستان شد.
در نهایت بانک مرکزی که هنوز مالکیت این ساختمان را داشت، تصمیم به فروش آن به نهادهای علمی کرد و دانشگاه جندی شاپور با خریداری این مرکز، آن را تبدیل به دانشکده پزشکی کرد. دانشگاه جندی شاپور نیز این سنت تغییر کاربری دانشگاه سه گوش را تکرار کرد و بارها نهادهای مختلفی را مانند مرکز سمعی-بصری و یا ساختمان مرکزی را در آن دایر کرد. دوران کوتاهی نیز این مرکز، دانشگاه تربیت دبیر بود.
پس از انقلاب، این مرکز به دانشگاه چمران اهواز واگذاری شد. مسئولان دانشگاه چمران تصمیم گرفتند این بنای تاریخی را تبدیل به دانشکده ادبیات و علوم انسانی کنند. بسیاری از افراد علاقمند به ادبیات فارسی، انگلیسی، فرانسوی، عربی، فلسفه و منطق، جامعه شناسی و سایر رشته‌های علوم انسانی در این مرکز مشغول به تحصیل بودند، در کنار تحصیل، تاریخ زنده‌ی این دانشکده را از نزدیک لمس کرده‌اند.

دانشگاه سه گوش اهواز
دانشگاه سه گوش اهواز

معمار دانشگاه سه گوش اهواز
گفتیم که یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این دانشکده معماری آن است. بدون شک اگر این بنا توسط معمار بزرگی چون آندره گدار ساخته نمی‌شد، نه در گذر حوادث مختلف زنده می‌ماند و نه معماری آن توجه هر رهگذری را به جلب می‌کرد.
این معمار فرانسوی یکی از بزرگترین معماران دوران خود بود که به معماری ایرانی اسلامی علاقه زیادی داشت. به همین دلیل در سفر به ایران چندین بنا را به سفارش شاه وقت در ایران بنا کرد تا عشق و علاقه خود به ایران را به اثبات برساند. از این معمار آثار زیادی در ایران به جا مانده است.
بنای حافظیه در شیراز یکی از شاهکارهای معماری است که آندره گدار در ایران ساخته است. یکی دیگر از بناهای این معمار که امروزه هنوز از آن استفاده می‌شود، موزه ایران باستان در شهر تهران است. این معمار خدمات بسیار زیادی برای ایران انجام داد که مهم‌ترین آن‌ها تاسیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود.

دانشگاه سه گوش اهواز
دانشگاه سه گوش اهواز

موزه علم و فناوری
دانشگاه سه گوش اهواز امروزه یک مرکز علمی نیست. در داخل این دانشگاه، موزه‌ای موسوم به موزه علم و فناوری تاسیس شده است که علاقمندان و گردشگران می‌توانند به بازدید از آن بپردازند. این مرکز با کمک‌هایی که مراکزی مثل میراث فرهنگی به آن کرده‌اند، قرار است که یکی از بهترین موزه‌های استان خوزستان باشد و علاوه بر موزه علم و فناوری، بخش‌های دیگری نیز به آن افزوده شود. این ساختمان، بانک اطلاعاتی فرهنگی و پژوهشی استان، موزه علم و فناوری و خوزستان‌شناسی است و با بازدید از آن می‌توانید به شناخت کاملی از این استان برسید.
سخن پایانی
ما در این مطلب نگاهی به دانشگاه سه گوش اهواز انداختیم و دیدیم که چرا این دانشگاه، مکانی خاص در شهر اهواز است. زیبایی معماری و ظاهری، تاریخ غنی و همچنین تاثیر آن بر تولید علم و وجود مراکزی مانند موزه علم و فناوری باعث شده است که این مکان، چیزی بیشتر از یک دانشگاه معمولی باشد.
اگر قصد دارید که روزی به شهر اهواز کنید و از کنار رود کارون عبور کردید، بازدید از این مکان زیبا را فراموش نکنید. بدون شک تجربه این بازید، یکی از لحظات خوش و به یاد ماندنی شما در شهر اهواز خواهد بود و سال‌ها در ذهن شما خاطره شیرین آن باقی می‌ماند.

دانشگاه سه گوش اهواز
دانشگاه سه گوش اهواز

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

  • سرو پیش غذا / غذای اصلی گرم به همراه نوشیدنی­های انتخابی / و دسر
  • ارائه نوشیدنی گرم و سرد برحسب درخواست، به صورت نامحدود(چای، نسکافه)
  • ارائه سرویس خواب با کیفیت بالا و متمایزنسبت به سایرقطارها
  • مجهز به سیستم صوتی و تصویری پیشرفته IPTV با قابلیت­هایی از قبیل انتخاب از طیف متنوعی از فیلم­ها، انتخاب موسیقی و نمایش ادعیه

[/stextbox]

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

[/stextbox]

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های مرتبط

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x