کرمانج

کرمانج

امروز با شما هستیم با بررسی کلمه کرمانج

برای روشن شدن معنی کلمه کرمانج بهتر است ریشه واژ ی مذکور را برای فهمیدن معنی کلمه توضیح دهیم

ریشه لغوی

ولات کرمانج کوتاه شده ی کرد است و کلمه بعد آن ( مان ) می باشد که در واقع به معنی ماننایی که به معنی یکی از قبایل ماد در ایران است . که در سده نهم و پیش از زایش زاگرس فرمانروایی می کردند .

و زمانی که فرمانروایی ماد به مادها ملحق شدند ، جاناتان رندل در این زمینه اظهار نظر کرده و گفته است که کردی کرمانجی زبان کردان چادرنشین بوده است . کرمانج به قسمتی از قبایل کردستان جنوب گفته می شود . آن هم نه در مقام مترادفی برابر عشیرت ، بلکه به عنوان یک برچسب قومی ، سون می می نویسد که کرمانج ها اصیل ترین و پاک ترین خون کردی را دارند .

سایر قبایل را به طوری ساده کرد می خواستند در کردستان لفظ کرمانج اغلب به تمامی کردهایی که به لهجه ی کرمانجی سخن می گویند بکار می رود .

در شمال خراسان لفظ کرمانج هم به چادرنشینان کرمانج زبان و در مفهوم کلیتر به کرد هایی که گویش کرمانجی دارند گفته شده و هر موقع سخن از کرمانج شده کرد نژادان کرمانج زبان مد نظر بوده اند .

مناطق کرمانج نشین

اگر بخواهیم مناطق کرمانج نشین دنیا را بیان کنیم اول به خراسان باید اشاره کنیم که شامل شهرهای قوچان ، شیروان ، اسفراین ، بجنورد ، کلات لایین ، باجگیران و غیره . . . می باشد

و حتی حدود ۱۵ درصد مردم ساکن مشهد به زبان کرمانجی صحبت می کنند و دومین منطقه در استان آذربایجان غربی که شامل شهرهای مهاباد ، ارومیه ، سلماس ، خوی ، ماکو و غیره . . . می باشد .

این مطلب را از دست ندهید  شیراز شهری پر از جاذبه‌های دیدنی

سومین منطقه می توانیم به مازندران اشاره کنیم به بخش راغمرز در اطراف ساری منطقه گلباد که محله ای در اطراف گلوگاه می باشد اشاره کنیم .

امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده کافی برده باشید.

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

شرکت ریل پرداز نوآفرین با هدف ارائه خدمات متفاوت و ایجاد تمایز مبتنی بر خواسته های مشتریان، اقدام به خرید و بهره برداری از ۲۰۰ دستگاه واگن مسافری ساخت کشور آلمان با نام تجاری فدک نموده است..

کوپه‌های این واگن ها از امتیازات فوق‌العاده برخوردار هستند که مسافران در طول یک سفر طولانی هیچ‌گونه خستگی را احساس نمی‌کنند.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *