سفر با قطار

چه مدارکی برای سفر کردن با قطار مورد نیاز است؟

چه مدارکی برای سفر کردن با قطار مورد نیاز است؟

چه مدارکی برای سفر کردن با قطار مورد نیاز است؟

اگر تاکنون از قطار برای سفر استفاده کرده باشید حتماً می‌دانید که پس از چاپ بلیت رجا یا دیگر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ریلی، آن را باید همراه خود تا پایان سفر نگه ‌دارید. علاوه بر چاپ بلیت قطار رجا مدارک مهم دیگری نیز باید در سفر همراهتان باشد تا سفر مطمئنی داشته باشید.

نکات ایمنی و امنیتی را در سفرهای خود رعایت کنید تا سفری با آرامش و خاطره ‌انگیزی را تجربه کنید. سفر با قطار همیشه جاذبه‌های خاص خودش را دارد. از تکان‌های ریز و آرام که به گهواره‌های کودکی می‌ماند.

با سرفصل‌های زیر مدارکی را که باید در سفر با قطار همراه خود داشته باشید را بررسی می‌کنیم:

 • چاپ بلیت رجا

 • مدارک شناسایی

 • نکات ایمنی

چاپ بلیط قطار

چاپ بلیط رجا

بسیاری از شرکت‌های ریلی کشور برای استفاده از خدمات خود الزام چاپ و نگه‌داری بلیت را در طول سفر برای مسافران خود قائل هستند. البته مجموعه قطار فدک شامل این قانون نمی‌شود و شما نیاز به چاپ کردن بلیط قطار فدک را ندارید.

از جمله برای سوار شدن و استفاده از قطارهای رجا باید پس از چاپ بلیت رجا آن را تا پایان سفر نزد خود نگه ‌دارید. حتماً پس از چاپ بلیت رجا در نگه‌داری آن تا پایان سفر و رسیدن به مقصد اقدامات لازم را انجام دهید. در مرحله‌ای از سفر ممکن است به کاغذ چاپ بلیت رجا برای احراز قانونی بودن بلیت خود نیاز پیدا کنید.

البته در میان شرکت‌های ارائه ‌دهنده خدمات ریلی شرکت قطارهای فدک به ‌جای چاپ بلیت اگر به ‌صورت اینترنتی اقدام به خرید بلیت کنید کد خرید برایتان ارسال می‌شود. با نشان دادن پیام خرید خود و کد اینترنتی خرید بلیت در هریک از مراحل سوارشدن و چک بلیت دیگر مشکلی نخواهید داشت.

چاپ بلیط قطار رجا

چاپ بلیت رجا و نگه‌داری بلیت قطار خود تا پایان سفر الزامی است و  شمارا در داشتن سفری آرام و مطمئن یاری می‌کند. اما اگر بلیت قطار فدک را خریده‌اید نیازی به چاپ کردن آن ندارید.

مدارک شناسایی

در هنگام خرید بلیط قطار، ثبت اطلاعات شخصی از قبیل نام، نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد الزامی است.  همان‌طور که گفته شد باید بلیت چاپ‌ شده را در اختیار داشته باشید. زیرا بدون چاپ بلیت رجا امکان استفاده از خدمات آن از شما سلب می‌شود.

یا حتی با استفاده از امکانات شرکت قطارهای فدک اطلاعات شخصی شما بر روی پیام ارسالی از شرکت قرار می‌گیرد. بنابراین همراه داشتن کارت ملی و شناسایی معتبر که هویت شما را احراز کند، بسیار مهم است.

ضمن آنکه با توجه به مقررات جمهوری اسلامی ایران برای زوج‌های جوان همراه داشتن شناسنامه هریک از زوجین در سفرها الزامی است. این امر برای اقامت در هتل نیز بسیار کارآمد خواهد بود. بهتر بقیه افراد خانواده نیز درصورتی‌که بلیت‌های گروهی خریداری کرده‌اید نیز کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشند تا در طول مسیر مشکلی سفرتان را تهدید نکند.

مدارک شناسایی خرید بلیط قطار

نکات ایمنی

 • کاغذی که چاپ بلیت رجا در آن صورت گرفته را در کیف یا جای مطمئنی که می‌دانید خدشه و صدمه‌ای به آن وارد نمی‌شود تا پایان سفر نگه‌داری کنید.
 • بهتر است کد مربوط به خرید بلیت قارهای فدک را تا پایان سفر درگوشی خود نگه‌ داشته و از داشتن شارژ گوشی نیز اطمینان حاصل کنید.
 • مدارک شناسایی خود را در کنار کاغذ چاپ بلیت رجا نگه ‌داشته و از دسترس افراد سودجو دور نگه‌دارید.
 • در هنگام عبور از گیت بازرسی در ایستگاه قطار و هنگام سوارشدن به ‌قطار کاغذ چاپ بلیت رجا یا هر شرکت دیگری که از آن بلیت تهیه‌کرده‌اید را در دست داشته باشید.
 • درصورتی‌که بلیت شما به ‌صورت دوطرفه خریداری‌شده است، حتماً کاغذ چاپ بلیت رجا یا کد خریداری بلیت قطارهای فدک را در زمان برگشت نیز حفظ کنید.
 • افراد بالای 17 سال می‌توانند به‌تنهایی در خطوط ریلی کشور سفر کنند. بنابراین همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر در این‌گونه موارد بسیار کارآمد خواهد بود.

کنسل کردن بلیط قطار

 • برای کنسل کردن بلیط به ‌صورت حضوری نیز از شما مدارک شناسایی معتبر فردی که بلیت به نام ایشان صادر شده است دریافت می‌شود.
 • از آنجا که قیمت بلیت قطار برای کودکان در سنین مختلف متفاوت است برای جلوگیری از هر نوع سوءتفاهمی، در دست داشتن مدارک شناسایی آن‌ها به شما در تجربه سفری آرام کمک می‌کند.

 

 • درصورتی‌که از خدمات اینترنتی قطارهای فدک استفاده می‌کنید به خاطر داشته باشید که شماره گوشی همراه مسافر را در سامانه ثبت کنید تا پیام تائید خرید و کد آن برای خود مسافر، و نه شما ارسال شود.

 

 • اتباع خارجی در هنگام خرید بلیت باید کد گذرنامه خود را وارد سامانه کرده و  اصل گذرنامه را برای تائید هویت خود همراه داشته باشند.
 • حتماً قبل از حرکت، ساعت و زمان حرکت خود را با کاغذی که در آن چاپ بلیت رجا یا دیگر شرکت‌های ریلی، ثبت ‌شده را چک کنید.

 

نکات ایمنی

 

 

به همراه داشتن مدرک شناسایی معتبر علاوه بر چاپ بلیت رجا یا دیگر شرکت‌های ارائه ‌دهنده خدمات ریلی، بسیار مهم و ضروری است.

 

برای داشتن سفری آرام و بدون دغدغه آشنایی با مدارکی که باید در طول سفر در اختیار داشته باشید لازم و ضروری است. با چاپ بلیت رجا و یا دیگر شرکت‌های ریلی کشور و نگه‌داری آن‌ها تا پایان مسیر این امر تحقق می‌یابد.

همچنین در هنگام سوار شدن یا در ایستگاه قطار از شما مدارک شناسایی معتبر برای تطبیق آن با بلیت اخذ می‌شود. درصورتی‌که بلیت دو طرفه (رفت ‌و برگشت) را تهیه‌کرده‌اید کاغذ چاپ بلیت رجا و یا پیام و کد خرید بلیت در مسیر برگشت نیز باید حفظ و نگه‌داری شود.

نوشته های مشابه

12 دیدگاه در “چه مدارکی برای سفر کردن با قطار مورد نیاز است؟

 1. سعید گفت:

  ایا میشود برای سفر کردن با قطار بجای شناسنامه کپی شناسنامه رو ببریم

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   خیر

 2. اشکان گفت:

  سلام.من کارت ملی و شناسنامه ام را برای یک وام به یک استان دیگر برده ام.آیا میشود با دفترچه بیمه اجتماعی سفر کرد و هویت منو احراز کند

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   بله
   البته به شرکتی ریلی هم بستگی دارد
   در قطارهای فدک امکان پذیر است

 3. محمداقبالی گفت:

  بدون مدارک نمیشه سوار قطار شد من مدارکمو جا گذاشتم مسافرم چکار باید بکنم

  1. مدیر سایت گفت:

   حتما می بایست یک کارت شناسایی داشته باشید

 4. علی گفت:

  سلام من 17 ساله ام. آیا میتوانم بدون حضور پدر سوار قطار شم؟ با شناسنامه خودم

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   بله مشکلی نیست

 5. میلاد گفت:

  باسلام آیابرای اتباع خارجی پاسپورت سفیدکه دارای مشخصات است کفایت میکندبرای سفرداخلی یاویزالازم داردا(اتباع داخل کشوردارای کارت امایش پاسپورت سفیددارند)

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   در مورد قطارهای فدک؛ پاسپورت کافی ست.

 6. سلیمانی گفت:

  ببخشید برای رفتن به مشهد در این شرایط باید کارت سلامت گرفت

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   خیر. نیازی به کارت سلامت نیست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *