تجربه سفری لوکس ایمن لذت بخش با قطارهای فدک

آرامگاه صائب تبریزی کجاست؟ لوکشین + ۹ تصویر از مقبره شاعر ایرانی

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

صائب تبریزی با نام کامل میرزا محمد علی صائب تبریزی در سال۱۵۹۲ میلادی در تبریز متولد شده است و در سال ۱۶۷۶ میلادی در اصفهان درگذشت و ایشان را در محله ای به نام لنبان دفن نمودند. آرامگاه او در یک باغچه در خیابان صائب اصفهان قرار دارد. او از بزرگترین شاعران و غزل سرایان قرن ۱۱ هجری قمری در عصر حکومت صفویان بوده است.

صائب تبریزی اشعار بسیاری سروده است و دیوان شعر او حاوی دویست هزار بیت شعر می باشد. او یک مثنوی به نام قندهارنامه دارد که توصیف جنگ های شاه عباس و فتح قندهار است.

هرچه رفت از عمر، یاد آن به نیکی می کنند

چهره ی امروز در آیینه ی فردا خوش است

زندگینامه صائب تبریزی

میرزا محمد علی متخلص به صائب تبریزی از بزرگترین غزل سرایان سده ۱۱هجری قمری می باشد. پدر میرزا محمد علی، میرزا عبدالرحیم یک تاجر معتبر شناخته شده بوده است. دلیل مهاجرت صائب و خانواده اش از تبریز به شهر اصفهان صدور دستور شاه عباس به آنها بوده که در نهایت منجر به سکنی گزیدن این خانواده در محله عباس آباد اصفهان شد.

  از جمله آموزه های صائب تبریزی علوم عقلی، نقلی و ادبی و همچنین خطاطی می باشد. ایشان خطاطی را از عموی خود به نام شمس الدین تبریزی شیرین قلم ملقب به شمس ثانی یاد گرفت.

از جمله سفرهایی که صائب در طول زندگی اش تجربه کرده است می توان به سفر حج او در دوره جوانی و سفر او از اصفهان به هندوستان در سال ۱۰۳۴ هجری قمری و سپس به هرات و کابل اشاره نمود.

یکی از افرادی که در کابل مقدم صائب را گرامی داشت خواجه احسن الله حاکم کابل بوده است. پس از ۸ سال صائب به ایران و اصفهان بازگشت. نام و مقامی که شاه عباس دوم صفوی به او اختصاص داد ملک الشعرا بوده است. صائب تبریزی در سال ۱۰۸۶ هجری قمری پس از ۸۰ سال عمر از دنیا رفت.

مزار و آرامگاه او در محله لنبان اصفهان و در خیابانی همنام  با اسم خودش، صائب وجود دارد.

بعضی از شاعران در طول حیاتشان هم شهرتی بسیار یافتند و صائب هم از جمله این شعرا می باشد، آنچنانچه آوازه و شهرت او به سرزمین های هندوستان و عثمانی و … هم رسید و همه کسانی که مشتاق به شنیدن سخنانش بودند به سمت او راهی شدند.

در این بین برخی نویسنده ها صائب تبریزی را مورد تحسین قرار داده اند که می توان به قصص خاقانی، سرو آزاد، کلمات الشعرا و تذکره های نصر آبادی اشاره نمود.

آرامگاه صائب تبریزی
آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه صائب تبریزی

اکثر افراد تصور می کنند که آرامگاه صائب تبریزی در تبریز قرار گرفته است در حالیکه آرامگاه این شاعر بزرگ در شهر اصفهان و در یکی از مناطق بسیار پرتردد این شهر بنا شده است.  اگر شما نیز جزو گردشگرانی هستید که قصد سفر به اصفهان را دارید به شما پیشنهاد می کنم که به این آرامگاه بروید و این بنا را که متعلق به سبک معماری دوران صفویه است را از دست ندهید.

صائب تبریزی تکمیل کننده ی سبکی به نام سبک هندی بوده است و پس از مرگش او را در باغ خودش دفن نمودند. آرامگاه صائب تبریزی با توجه به سبک معماری دوران صفویه ساخته شده است و سعی بر این بوده این آرامگاه را متناسب با زمان حیات او احداث کنند.

فرزند و نوه صائب تبریزی نیز در این مکان دفن شده اند. بنای این مقبره تقریبا ۲ متر از سطح زمین بالاتر احداث شده و ۱۰ پله سنگی برای بالا رفتن و رسیدن به این مقبره ساخته شده است. طول و عرض و ارتفاع ایوان زیبایی که در این بنا واقع شده است  ۲۰، ۶ و ۸ متر هستند. در بخش غربی و بخش شرقی میدان دو دهنه، یک ستون و دو قوس وجود دارد.

زیر سقف به سبک شطرنجی آیینه کاری شده و سنگ مزار صائب تبریزی یک سنگ مرمر سراسری یزدی است. منتها باید بگوییم که در گذشته سنگ مزار دیگری وجود داشته است که اکنون در درون این سنگ مرمر قرار گرفته است و این سنگ به دو نیم تبدیل شده است. ولی روی آن یک مطلع و یک غزل از صائب شیرازی توسط محمد صالح نوشته شده است.

محمد صالح یکی از خوشنویسان بسیار معروف زمان صفویه می باشد.  روی سرستون ها قوس های جناغی ساخته شده اند. شعری که بر روی سنگ قبر حکاکی شده است عبارت است از:” محوکى از صفحه دل‌ها شود آثار من….. من همان ذوقم که مى‌یابند از گفتار من” همچنین تاریخ سنگ قبر این چنین روایت شده است:” تحریراً فى شهر جمادى الاول سنه ۱۰۸۷ فقیر محمدصالح”.

در بخش بالایی قبر صائب دو سنگ مزار دیگر نیز وجود دارد که کتیبه های زیر بر روی آنها نوشته شده است:

” وفات مرحمت و غفران پناه میرزا محمد محسناء بن میرزا محمد على صائب فى ۷ شهر محرم‌الحرام سنه ۱۱۴۹”

” وفات مرحمت و غفران‌ پناه میرزا محمدعلى ولد میرزا رحیم صائب بتاریخ یوم یکشنبه ششم شهر جمادى‌الثانیه سنه۱۱۴۱”

از زیبایی های این بنا وجود حوض و آبنمایی همچون اثر تاریخی چهلستون در مقابل ایوان آن است. این آرامگاه تنها یک مزار نیست بلکه یکی از آثار ارزشمند و آرامش بخش اصفهان می باشد و نمی توان تنها از آن به عنوان یک گورستان یاد کرد.

مقبره صائب تبریزی
مقبره صائب تبریزی

فلسفه کشف آرامگاه صائب تبریزی

جالب است بدانیم که تا سال ۱۳۱۷ کسی از مزار صائب تبریزی آگاهی نداشته است و این مزار توسط جلال الدین همایی در باغ مسجد لنبان کشف می شود که همواره قفل بوده است. در آنجا قبر صائب و دیگر افراد را وحود دارد.

هیچ گاه نباید نام این شاعر و شاعرانی که خود بخشی از آوازه فرهنگ و تمدن ایران محسوب می شود را نادیده بگیریم، زیرا که تاثیرات آنها بر زندگی و تاریخ ما بسیار زیاد بوده است.

هنردوستان ایرانی در این مرز و بوم کم نیستند و این آرامگاه از نظر آنها دور نمانده و برای جذابیت هرچه بیشتر از نورپردازی هایی زیبایی در این مقبره استفاده شده است و مهم ترین رنگی که در آنجا استفاده نموده اند رنگ فیروزه فام بوده که نمادی اصیل و ایرانی محسوب می شود.

مزار صائب در باغ واقع شده است و این باغ پوشیده از درختان سرو و بلند قامت است که می توان انها را نمادی از  شعر های دل انگیز و بلند او دانست.

آرامگاه صائب تبریزی
آرامگاه صائب تبریزی

مکان آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه صائب تبریزی در ابتدای خیابان صائب اصفهان واقع شده است که از دو طریق قابل دسترسی می باشد، خیابان شهید بهشتی اصفهان و خیابان عباس آباد اصفهان

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

  • قابلیت استفاده از اینترانت داخلی برای پخش فایل‌‎های صوتی و تصویری در دستگاه­های مختلف
  • انتخاب درجه حرارت داخلی کوپه­ها از طرف مهمانان
  • ارائه خدمات تشریفات و استقبال از مهمانان با فرش قرمز در سکوهای مسافری در هنگام عزیمت یا مراجعت از سفر
  • ارائه حوله مرطوب گرم / سرد (به فراخور فصل) در ابتدای سفر

[/stextbox]

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

[/stextbox]

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های مرتبط

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x