۱۴٫ باغ گل های اصفهان کجاست؟ آدرس ، لوکیشن ، تصویر

باغ گل های اصفهان

خوشبختانه از چند سال پيش به اين سو، فضاهای سبز شهر اصفهان در پرتو برنامه‌ريزی‌ها و تلاش‌های شهرداری و سازمان پارك‌ها و فضاهای سبز گسترش يافته است و به گونه‌ای سرانه فضای سبز اين شهر به ازای هر شهروند به مرز حدود ۱۳/۵ مترمربع رسيده كه در يک مقايسه اجمالی به حداقل استاندارد جهانی يعنی ۱۵ متر مربع نزديک شده است. 

اين فضاهای سبز كه مشتمل بر فضاهای دل‌انگيز حاشيه زاينده‌رود و پارک‌های محلی و كوهستانی و جنگلی است زيبايی، شادابی و پالايش نسبی هوای شهر اصفهان را باعث شده است.

ويژگی و امتياز منحصربه‌فرد اين باغ را بايد در وجوه چندگانه تفريحی، فرهنگی، آموزشی و تحقيقی آن جستجو كرد كه اميد می‌رود با جذابيت‌های چشمگير خود، استعدادهای توريستی شهر اصفهان را بيش از پيش افزايش دهد و تقويت كند.

اين طرح به‌عنوان يكی از طرح‌های مهم و بزرگ «اصفهان+۲۲» به بهره‌برداری رسید تا بدين‌وسيله بر زيبايی‌ها و مناظر ديدنی اين شهر بيفزايد و دانشجويان و دانش‌پژوهان بتوانند از اين مكان استفاده و اوقات فراغت خود را با گل و گياه سپری كنند.

در طراحی اين باغ اقليم خشک منطقه اصفهان مورد توجه قرار گرفته و آب به صورت فواره‌هایی كوتاه جريان می‌يابد و سرانجام به بركه برخورد می‌كند. همچنين عناصر و مختصات فرهنگ معماری سنتی اصفهان در بناهای اين باغ تبلور عينی يافته است.

 

مکان‌های دیدنی باغ گل اصفهان

  •  آب نما

اين آب‌نما در سمت شرقی باغ صخره‌ای قرار دارد و از ارتفاع چهارمتری حجم قابل توجهی از آب به داخل بركه ريزش می‌كند. در ساختمان آبشار از انواع سنگ‌های رودخانه‌ای استفاده شده تا آبشار كاملا طبيعی جلوه کند .

 

  •  برکه

به منظور تلطیف هوا و پرورش انواع گیاهان آبزی، در طرح باغ، برکه ای با مساحت حدود ۳۵۰۰ متر مربع، در ضلع جنوب شرقی باغ، پیش بینی شده است. وجود پرندگانی مانند مرغابی و اردک، جانوران آبزی مانند ماهی، خرچنگ، لاک پشت و گیاهان آبزی مانند نیلوفر آبی که صبحگاهان با طلوع خورشید، گلهای زیبایش را آرام آرام باز می کند و از همه زیباتر انعکاس تصویر درختان حاشیه برکه، باعث فزونی زیبایی های این مکان گردیده است .

 

  • محوطه باغی

سطح كلی قطعات باغ چمن‌كاری و با پيش‌بينی انواع باغچه‌ها در طرح‌های متنوع استفاده از گل‌های فصلی يک‌ساله، دوساله، دائمی و درخچه‌های زينتی ممكن می‌شود. در مركز باغ طرح فرش كه يكی از نقش‌های اصيل و ديرينه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع و اقسام گل‌ها استفاده می‌شود .

برای روشنایی باغ در شب از روش نورپردازی به روش متمرکز بهره برده و از پایه های بلند به همراه پروژکتور استفاده کرده اند. پایه های کوتاه با نور ملایم نیز در مسیرهای حرکت پیاده سازی شده اند تا فضای خوبی را در شب به وجود آورند .

 

فرش ایرانی در مرکز باغ

یکی از دیدنی ترین بخش های باغ گل های اصفهان در مرکز آن است؛ طرح فرش ایرانی که از نقش های اصیل و کهن اصفهان به شمار می رود و با گل و بوته در زمینی به مساحت ۱۸۶۰ مترمربع ایجاد شده است. برای ترنج فرش از انواع نشاء گل ها استفاده کرده اند. این فرش به گونه ای طراحی شده تا گل های متناسب هر فصل جلوه ای تازه به آن بدهند .

باغ گل های اصفهان
باغ گل های اصفهان

آمفی تئاتر روباز

در ضلع شرقی باغ و در انتهای محور اصلی یک آمفی تئاتر روباز دیده می شود که به منظور برگزاری نمایشگاه های مختلف و مراسم جشن و سخنرانی از آن استفاده می کنند. این فضا با استفاده از تنه درختان ایجاد شده است و حدود ۲۵۰ نفر ظرفیت دارد .

 

گلخانه

شرایط اقلیمی اصفهان و کمبود گل در فصل زمستان باعث شده تا مجموعه گلخانه در ضلع شمال شرقی باغ ایجاد شود. مساحت این بخش به ۷۰۰ متر مربع می رسد و با فراهم کردن انواع اقلیم نگهداری از گل ها را در هر شرایطی ممکن می کند .

لابیرنت شاید واژه ای نه چندان آشنا برای تان باشد اما باید بدانید که این واژه به همان هزارتو یا ماز اشاره دارد. در ضلع شمال غربی باغ گل های اصفهان، بخشی را با گیاهان پرچینی همچون شمشاد به شکل یک هزاتو درآورده اند. همه به ویژه کودکان دقایقی را به خوشگذرانی در این ماز می پردازند .

قسمتی از باغ گل ها با وسعت ۲۵۰۰ مترمربع و ارتفاع ۳ متر به نام باغ صخره ای مشهور است. در این باغ ۲۵۰ گونه گیاهان صخره ای کاشته شده اند تا تداعی کننده فضای طبیعی این گونه گیاهان باشد .

 

باغ گیاهان دارویی و خوراکی

اگر به دنبال آشنایی با انواع گیاهان دارویی و خوراکی موجود در مناطق مختلف ایران هستید سری به بخش مخصوص این گیاهان در شمال باغ بزنید. فضایی با وسعت ۱۱۷۰ مترمربع که ۱۳۲ گونه را در خود جای داده است. این گونه ها بر اساس یک سری مطالعات، انتخاب و در اینجا کاشته شده اند .

باغ گلها
باغ گلها

نرده‌هاي اطراف باغ

با توجه به تنو‏ع گلها و گياهاني كه نياز به مراقبت ويژه‌ دارند، اطراف باغ با نرده‌هاي ساده و ديوار سبز انواع پرچين محصور، به گونه‌اي كه ضمن جلوگيري از تردد افراد به صورت ديواره‌اي سبز محدوده باغ را مشخص سازد.

 

باغ گياهان پيازي

اين مجموعه نيز با انواع گياهان پيازي شكل گرفته، همچنين سعي شده با استفاده از تعداد قابل توجهي از گونه‌هايي كه با شرايط آب و هوايي اصفهان سازگاري دارند، منظره زيبايي به نمايش گذاشته شود.تعداد گونه‌هاي اين مجموعه ۳۸ گونه و مساحت آن بالغ بر ۷۴۰ متر مربع است.

 

مجموعه پرچين

به منظور جداسازي و تفكيك قطعات مختلف از پرچينهاي متفاوت با گونه مورت، انواع شمشاد، و زرشك استفاده گرديده كه طول عمليات اجرايي در اين بخش به ۱۵۴۰ متر بالغ مي‌گردد.

 

مجموعه گونه‌هاي داوودي

اين مجموعه نيز با مساحتي در حدود ۹۰۰ متر مربع در ضلع شرقي باغ با تعداد ۲۶ گونه گياهي پيش‌بيني شده است كه داراي گونه‌هاي متعدد از گلهاي داوودي مي‌باشد مسیر دسترسی آن هم میدان بزرگمهر ابتدای خیابان سلمان فارسی است .

باغ گلها اصفهان
باغ گلها اصفهان

مجموعه گونه های زنبق

این مجموعه نیز با مساحتی در حدود ۹۰۰ متر مربع درضلع شرقی باغ و در کنار آمفی تئاتر با تعداد ۴۶ گونه گیاهی پیش‌بینی شده است که دارای گونه‌های متعدد زنبق می‌باشد .

جشنواره لاله ها

با فرارسیدن بهار مجموعه از از لاله های رنگارنگ به مجموعه باغ گل اصفهان اضافه می شود و شور و حال خاصی به این جاذبه می بخشد .

 

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

  • ارائه حوله مرطوب گرم / سرد (به فراخور فصل) در ابتدای سفر
  • سرو نوشیدنی خوشامدگویی (Welcome Drink) که شامل نوشیدنی­های سنتی و سرد می‌باشند.
  • سرو صبحانه یا عصرانه برحسب ساعت حرکت قطار و زمان رسیدن آن به مقصد
  • سرو پیش غذا / سرو غذای اصلی گرم به همراه نوشیدنی­های انتخابی / سرو دسر

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *