مقاصد گردشگری

۳۳ نکته از سی و سه پل + ۳۳ تصویر از پل الله وردی خان!

سی و سه پل اصفهان

مقاله خود درباره سی و سه پل را با جمله ای ارزشمند از لرد جرج کرزن درباره آن آغاز می کنیم: ” انسان هیچ انتظار ندارد برای دیدن آنچه که روی هم رفته می توان آن را با شکوه ترین پل دنیا نامید، ناچار از مسافرت به ایران باشد.”

سی و سه پل یا پل الله وردیخان یکی از پل های تاریخی شهر اصفهان بوده که بر روی رودخانه پرآب و خروشان زاینده رود احداث گردیده است. این پل به دلایل مختلفی از جمله جذابیت های شهر اصفهان و کشور ایران می باشد که در طول این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

در قسمت شرقی این پل، پل تاریخی خواجو و در بخش غربی آن پل مارنان ساخته شده و در بخش شمالی خیابان چهارباغ عباسی و بخش شمال شرقی آن میدان نقش جهان با تمامی آثارهای تاریخی واقع شده است. تا کنون سی و سه پل توانسته نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب نماید.

سی و سه پل همانند پل خواجو در دو طبقه ایجاد گردیده است. در گذشته طبقه بالای آن محل انواع عبور و مرور بوده و با گذشت زمان و اهمیت تاریخی بودن این پل و جلوگیری از آسیب های احتمالی به آن تنها امکان عبور اشخاص وجود دارد.

[irp posts=”1257″ name=”اخبار چارتر اصفهان”]

 

تاریخچه سی و سه پل

نام هایی که برای سی و سه پل تا کنون ذکر شده است عبارتند از:

پل الله وردیخان، پل شاه عباسی، پل چهل چشمه، پل سی و سه چشم و پل جلفا

سی و سه پل

سی و سه پل

الله وردیخان یکی از معروف ترین نام های شناخته شده برای سی و سه پل است زیرا این پل با نظارت و هزینه الله وردیخان اوندیلادزه سردار معروف شاه عباس اول در طول حکومت صفویان بر روی رودخانه زاینده رود ساخته می شود.

علاوه بر آن معمار این اثر ارزشمند تاریخی استاد حسین بنا اصفهانی می باشد. همچنین دلیل نام دیگر آن، پل شاه عباسی، صدور دستور ساخت این پل از جانب شاه عباس بود و همچنین علت نامیدن آن به پل جلفا گذر مردم از آن برای رسیدن به محله جلفا بوده است.

سی و سه پل دارای ۳۳ دهانه با طولی برابر ۲۹۵ متر و عرض ۱۴ متر می باشد و در گذشته محل اتصال چهارباغ کهنه عباسی به چهارباغ بالا محسوب می شد.

درباره تعداد دهانه های این پل نظرات جالبی گفته اند. می دانیم سی و سه پل دارای ۳۳ دهانه است ولی این پل از ابتدا دارای ۴۰ دهانه بوده که در گذر زمان و کشت درختان برخی از آنها متروک گردیده اند و به تعداد ۳۳ پل کنونی تبدیل گشته است.

این پل تاریخی، شاهکاری از هنرمندان و معماران زمان صفویه بوده که در سال ۱۵۹۹ میلادی و ۱۰۰۸ هجری قمری در قرن هفدهم میلادی ساخته شد و هدف از ساخت آن سهل کردن عبور و مرور افراد بر روی رودخانه  زاینده رود بود.

از جمله حقایقی که برای آن ذکر شده نحوه ساخت آن بوده که رطوبت باعث افزایش استحکام آن می شود. ضمن آنکه برای ساختش از مصالحی همچون سنگ، آجر، گچ و ملات ساروج استفاده شده است. و به همین دلیل، همانطور که امروزه هم شاهد ان هستیم جریان آب از زیر پل در طول زمان نتوانسته آسیبی در این پل ایجاد نماید. سی و سه پل طولانی ترین پل بر روی زاینده رود شناخته شد.

از جمله مراسم هایی که در گذشته در سی و سه پل برگزار می گردیده می توان به آب پاشان(جشنی برای جمع شدن شعرا، رجال و مردم در کنار یکدیگر) و خاج شویان ارامنه(یکی از جشن های مسیحی که در آن غسل تعمید حضرت مسیح را جشن می گیرند) اشاره نمود.

آنچنانچه گردشگران خارجی از مراسم آب پاشان این پل در سفرنامه های خود یاد کرده اند. جشن آب پاشان در ۱۳ تیرماه هر سا ل برگزار می گردیده که ضمن آن مردم آب و گلاب به یکدیگر می پاشیدند.

در نهایت این پل تاریخی در سال ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۱۰ به ثبت آثار ملی ایران رسید.

پل های اصفهان

پل های اصفهان

جشن نوروز در گذشته در سی و سه پل

گفته می شود در زمان صفویه و حکومت شاه عباس، در زمان عید نوروز به اندازه سه تا هفت شبانه روز نوروز و بهار را بر روی این پل جشن می گرفتند. از جمله مراسم هایی که در این جشن اتفاق می افتاد مراسم گلریزان در مسیر شاه و همراهانش بوده است.

[irp posts=”3478″ name=”ایستگاه های قطار مشهد اصفهان”]

 

معماری سی و سه پل

چه کسی می تواند بگوید این پل عاری از زیبایی است؟ هر آنکس که تا کنون به بازدید سی و سه پل آمده جذب زیبایی ها و جذابیت های منحصر به فرد آن شده و به جرأت می توان گفت سی و سه پل در زمره شاهکارهای معماری جهان قرار دارد.  

افراد زیادی در جهان با بازدید از پل به زیبایی و معماری منحصر به فرد آن پی برده اند و در وصف آن توصیفاتی داشته اند. از جمله این افراد می توان به پرسی سایکس اشاره نمود که سی و سه پل را بنایی بی نظیر و شاهکار جهانی بیان کرد.

لرد جرج کرزن و شاردن نیز سی و سه پل را در زمره شاهکارهای معماری و زیباترین ها قرار داده اند. آنچه که پیترودلاواله درباره سی و سه پل شرح می دهد چنین است:

“روی این رودخانه پلی وجود دارد که تماما از آجر ساخته‌شده و عرض آن از تمام پل‌های رم بیشتر است و طول آن حداقل سه الی چهار برابر آن پل‌ها است. معماری این پل به طرز عجیبی انجام‌گرفته و دو طرف آن طاق‌نماهایی وجود دارد که مردم از زیر و بالای آن عبور می‌کنند. آنچه بیشتر نظر ایشان را جلب می‌کند، راهروهای پل است که تقریبا هم‌سطح قرار گرفته و زمزمه‌ی آب در طبقه‌ی زیرین پل به‌خصوص در تابستان‌های گرم بسیار خوش‌آیند است.”

دن گارسیا درباره سی و سه پل این چنین می گوید: “این پل نیز از بناهای الله وردیخان اوندیلادزه گرجی است و با این که دشمنان و حاسدانش می گویند این بنا با پول ساخته شده است. نمی توانند انکار کنند که بانی شخص اوست. اما باور عموم مردم این سات که الله وردیخان پل را به خرج خود ساخته است.”

بخش بالایی پل که برای عبور و مرور است دارای ۹۹ طاقچه می باشد که گفته می شود بر روی آنها نقاشی هایی کشیده بوده اند و امروزه هیچ اثری از آنها به چشم نمی خورد.

 

آدرس سی و سه پل اصفهان:

این پل در استان اصفهان، شهر اصفهان، میدان انقلاب واقع شده است.

معماری سی و سه پل

معماری سی و سه پل

خلاصه:

بناهای تاریخی، عظمت و هویت یک شهر را در گذشته نشان می دهند و حفظ این آثار از جمله مهم ترین وظایف می باشد. متاسفانه با کمبود آب در زاینده رود سی و سه پل دچار آسیب هایی شده است زیرا معماری و ساخت آن به نحوی بوده که برای قرار گرفتن در آب مناسب است.

امیدواریم با رفع مشکل کم آبی شاهد پر آب بودن همیشگی زاینده رود و حفظ این اثر ارزشمند باشیم. همچنین باید با ایجاد فرهنگ سازی در میان افراد بومی و گردشگران از آسیب رساندن به سی و سه پل ممانعت به عمل بیاوریم زیرا که این آثار در آیندگان نیز توجه چشم ها و دل ها را به خود جلب خواهند نمود.

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

  • سرو پیش غذا / سرو غذای اصلی گرم به همراه نوشیدنی­های انتخابی / سرو دسر
  • ارائه نوشیدنی گرم و سرد برحسب درخواست، به صورت نامحدود(چای، نسکافه)
  • ارائه سرویس خواب با کیفیت بالا و متمایزنسبت به سایرقطارها
  • مجهز به سیستم صوتی و تصویری پیشرفته IPTVبا قابلیت­هایی از قبیل انتخاب از طیف متنوعی از فیلم­ها، انتخاب موسیقی و نمایش ادعیه

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *