مقاصد گردشگری

سد بیجار رشت (رودبار) – آرامشی فراموش نشدنی+ ماهیگیری

سد بیجار رشت(رودبار)

سدها و دریاچه هایی که پشت آن ها ایجاد می شود همواره مورد توجه مردم بوده است. حال اگر به واسطه آب و هوای ویژه و خاص، اطراف سد پوشیده از طبیعت سرسبز باشد که دیگر مکانی بینظیر خواهد بود. سدها و دریاچه هایی که پشت آن ها ایجاد می شود همواره مورد توجه مردم بوده است. حال اگر به واسطه آب و هوای ویژه و خاص، اطراف سد پوشیده از طبیعت سرسبز باشد که دیگر مکانی بینظیر خواهد بود در استان زیبای گیلان، در روستایی نزدیک به رحمت‌آباد و بلوکات شهرستان رودبار و شهر بیجار، یک سد بسیار زیبا واقع شده است که یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است. این سد زیبا که بر سر سفیدرود و در شهر تماشایی بیجار واقع شده است، مزایای بسیار زیادی را برای استان گیلان به همراه دارد که در ادامه با هم خواهیم خواند. اگر به استان گیلان و همچنین شهرستان رودبار سفر کرده‌اید و تماشای سد بیجار رودبار را از دست داده‌اید، در سفر بعدی خود حتما این تجربه را امتحان کنید.

سد بیجار کجاست؟

سد‌ بیجار‌ واقع در شهرستان رودبار، یک چشم انداز بسیار جذاب و دلنشین را در این منطقه ایجاد کرده است. این سد با توجه به طبیعت جنگلی این منطقه و همچنین باران‌های بسیار زیاد می‌باشد که ساخته شده است. . سد بیجار با رشت ۲۰ کیلومتر و با رودبار ۳۱ کیلومتر فاصله دارد. سد بیجار با رشت ۲۰ کیلومتر و با رودبار ۳۱ کیلومتر فاصله دارد. یکی از تفریحاتی که بسیاری از مردم نقاط مختلف کشور در این سد به انجام می‌رسانند، شنا کردن است. اکثر مردم کشورمان علاقه زیادی به آب‌تنی دارند، البته آب‌تنی در سد خطرهای خاص خود را دارد و بهتر است که انجام نشود. توصیه می‌کنیم که در سفر به این منطقه فقط از این سد زیبا فقط بازدید کنید، زیرا شنا کردن در چنین سدهایی خطرات بسیار زیادی را به همراه دارد و باید بدانید که سد بیجار در سال ۱۳۹۷ هجری شمسی باعث مرگ دو سرباز شد. پس از یاد نبرید که این سد مکان بسیار خطرناکی برای شنا کردن می‌باشد.

نام اصلی این سد در واقع سد آیت الله بحجت شهر بیجار می‌باشد. با توجه به تلفظ بسیار راحت‌تر و همچنین تکرار مکرر مردم، این سد همچنان با نام بیجار معروف است. کار احداث سد‌ بیجار‌ در سال ۱۳۸۷ هجری شمسی آغاز شد و پس از ۶ سال در سال ۱۳۹۳ هجری شمسی به بهره‌برداری رسید. سد بیجار روی محل قاطع دو رود زیلکی و دوآبان قرار گرفته است.

سد شهر بیجار به همراه جنگل‌های سر سبزی که در دور و اطراف آن واقع شده است، یک مکان عالی برای گذراندن اوقات فراغت است. در واقع شما می‌توانید در روزهای تعطیل به همراه دوستان و خانواده خود به سد‌ بیجار‌ بیایید و از طبیعت فوق‌العاده این منطقه لذت ببرید.

سد بیجار رشت(رودبار)

سد بیجار رشت(رودبار)

تفریح در سد بیجار رودبار

تفریح در سد شهر بیجار و اطراف آن می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. حتی شما می‌توانید شب تا صبح در کنار این سد چادر بزنید، به این دلیل که در اکثر روزهای سال حال و هوای این بخش از استان گیلان مناسب می‌باشد و آب و هوا در این منطقه کوهستانی است و خبری از هوای شرجی نیست. به غیر از این موارد شما می‌توانید در کنار این سد به ماهیگیری مشغول شده و لحظاتی پر از آرامش داشته باشید. با توجه به بادگیر بودن این منطقه، اگر قصد سرگرم کردن کودکان خود را هم دارید، می‌توانید بادبادک هوا کنید و شادی را برای فرزندان خود را به وجود بیاورید.

ماهیگیری در سد بیجار

بسیاری از مردم استان گیلان و حتی دیگر شهرهای کشور برای ماهیگیری و تفریح سد شهر بیجار رودبار می‌آیند. از آنجایی که شهر بیجار همواره از هوای دلچسبی برخوردار است و مسیر رسیدن به آن هم بسیار هموار است، شما هم می‌توانید برای ماهیگیری و تفریح به این سد بروید. البته دقت داشته باشید که در این مکان هیچ نوع امکانات رفاهی و تفریحی وجود ندارد و شما حتما باید کلیه خریدهای خود را پیش از رسیدن به این سد انجام دهید و وسایل کافی به همراه داشته باشید، زیرا در غیر این صورت ممکن است با مشکل مواجه شوید.

قایق سواری در دریاچه سد بیجار

تعدادی قایق پدالی برای استفاده گردشگران در این سد وجود دارد. قایق های موتوری هم وجود دارد که البته بیشتر برای جابجایی افراد محلی از آن ها استفاده می شود.

امکان کمپینگ در اطراف سد

با توجه به اینکه این سد در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته، در بیشتر فصول سال هوایی مطبوع دارد و از شرجی نیز خبری نیست. بنابراین سد بیجار مکان مناسبی برای کمپینگ و برپایی چادر می باشد. گردشگران زیادی با برپایی چادر شب زیبا و خاطره انگیزی را به دور از هیاهوی شهری در کنار این دریاچه سپری می کنند.

جاذبه های اطراف سد بیجار

علاوه بر سد بیجار که یک جاذبه گردشگری ویژه محسوب می شود، می توانید از  منطقه ییلاقی دایلسر که در فاصله ۳۰ کیلومتری سد قرار گرفته نیز دیدن کنید. سد جمال آباد نیز در فاصله ۴ کیلومتری قرار دارد. آبشار دودوزن نیز دیگر جاذبه دیدنی این منطقه است.

سد بیجار رشت(رودبار)

سد بیجار رشت(رودبار)

مزایای ویژه سد بیجار رودبار برای استان گیلان

سد بیجار مزایای متنوع و متعددی را در اختیار استان گیلان قرار می‌دهد. این سد در واقع تامین کننده آب شرب مورد احتیاج اکثر شهرهای گیلان است. این شهرها از کوچصفهان، رشت، خشکبیجار، لشت نشا، خمام، لاهیجان، لنگرود، بندر انزلی، سیاهکل، کیاشهر،  سنگر و آستانه اشرفیه تشکیل شده‌اند. به غیر از این موارد تامین آب لازم ۱۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی، تولید نزدیک به ۶٫۳ مگاوات انرژی برق آبی به وسیله ۳ عدد دستگاه توربین با طرفیتی معادل هر یک کدام ۲٫۱ مگاوات از کاربردهای این سد بزرگ است.

مسیر دسترسی به سد بیجار

برای اینکه هر چه سریع‌تر به سد شهر بیجار برسیم، باید از سمت شهر رشت حرکت کنیم و خودمان را به امامزاده هاشم که در فاصله ۳۰ کیلومتری اتوبان رشت قزوین قرار دارد، برسانیم. پس از اینکه به رو به روی اتوبان رفتید، بایستی از یک پل که دو ماشین به سختی به صورت همزمان از روی آن رد می‌‌شوند، عبور کنید. در امتداد این جاده چندین دو راهی قرار گرفته است، با توجه به این موضوع سعی کنید در طی مسیر حتما از افراد محلی این منطقه سوال کنید که چه راهی برای رفتن به سد بهتر است. قسمتی از مسیر مقابل شما آسفالت و قسمت کمی هم به صورت خاکی می‌باشد.

مسیر خاکی که به سد بیجار منتهی می‌شود، هموار بوده و هر ماشینی می‌تواند به سادگی از آن عبور کند. در واقع شما برای عبور از این جاده خاکی هیچ نیازی به ماشین‌های شاسی بلند ندارید و در طول مسیر دست‌انداز شدیدی نیز وجود ندارد. بخشی از این مسیر تا شروع جاده خاکی از بغل یک رودخانه زیبا می‌گذرد؛ شما می‌توانید استراحت خود را در کنار این بوفه انجام دهید. بخش دیگری از مسیر خاکی شما از کنار درخت‌های بلند قامت می‌گذرد. در انتهای این مسیر نیز به سد بیجار می‌رسید و می‌توانید در این مکان مشغول تفریح شوید.

سد بیجار رشت(رودبار)

سد بیجار رشت(رودبار)

جمع‌بندی

شهر رودبار که در استان گیلان قرار دارد، شهری است که دارای جاذبه‌های طبیعی بسیار زیاد مخصوص خود می‌باشد و می‌تواند یک مقصد خوب برای مسافرت باشد. اگر به این مکان سفر کردید، یادتان باشد که به سد‌ بیجار‌ هم سر بزنید و از سوغات شهر رودبار یعنی زیتون هم حتما خریداری کنید.

در این طبیعت زیبا و شگفت انگیز عکاسی کنید و غذاهای خوشمزه و بینظیر این منطقه را میل کنید و حتما از طعم خوب ترشی هفت بیجار که مخصوص این منطقه است لذت ببرید.

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

  • سرو پیش غذا / غذای اصلی گرم به همراه نوشیدنی­های انتخابی / و دسر
  • ارائه نوشیدنی گرم و سرد برحسب درخواست، به صورت نامحدود(چای، نسکافه)
  • ارائه سرویس خواب با کیفیت بالا و متمایزنسبت به سایرقطارها
  • مجهز به سیستم صوتی و تصویری پیشرفته IPTV با قابلیت­هایی از قبیل انتخاب از طیف متنوعی از فیلم­ها، انتخاب موسیقی و نمایش ادعیه

شما عزیزان می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای خرید بلیط قطار مشهد رشت رفت و برگشت و یا بلیط قطار تهران رشت رفت و برگشت از خدمات قطار فدک استفاده کنید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *