مقاصد گردشگری

مرداب سراوان رشت کجاست؟ آشنایی با پارک جنگلی سراوان در گیلان

مرداب سراوان

خیلی از افرادی که به شمال کشور سفر کرده‌اند، شاید هیج آشنایی با مرداب سراوان رشت نداشته باشند. این منطقه را می‌توان در لیست بهترین جاذبه‌های طبیعی استان گیلان جای داد. حال و هوای این مرداب و جنگل بسیار خوش است. قدم زدن در هوای خوب سراوان در یکی از روزهای فصل بهار فوق‌العاده لذت‌بخش است. با ورود به جنگل زیبای سراوان فضای بسیار جالب و متفاوتی را تجربه خواهید کرد. سراوان یکی از جنگل‌های مشهوری است که در مسیر رشت به سمت تهران واقع شده است. این منطقه از توابع بخش سنگر شهر رشت است.

مرداب سراوان

مرداب‌ها در واقع مناطقی هستند مملو از آب ساکن یا نیمه ساکن که عمق کمی دارند. مرداب‌ها با توجه به وجود موانع طبیعی که مقابل آب‌ها وجود دارد و راه آب را کند می‌کند یا آن را در یک جا ساکن می‌کند، ایجاد می‌شوند. همه مرداب‌ها به دلیل شرایط خاص طبیعی، از پوشش‌های جانوری و گیاهی ویژه‌ای برخوردار هستند و آب آن‌ها میزان اکسیژن پایینی دارد. با توجه به این موضوع معمولا جانورانی هستند که با این مقدار اکسیژن سازگاری داشته باشند و در داخل مرداب دوام بیاورند. برخی دیگر از جانوران نیز در سطح و برخی دیگر بالاتر از سطح آب، مشغول زندگی هستند.

اگر به این مرداب رفته باشید می‌دانید که درون آن پر از قورباغه و بچه قورباغه است که اغلب آن‌ها در حال جست و خیز هستند. یکی دیگر از حیوانات ساکن در مرداب سراوان، لاک‌پشت‌ها هستند.

مرداب سراوان

مرداب سراوان

فضای فوق‌العاده مرداب سراوان

مرداب سراوان در پارک جنگلی سراوان قرار گرفته است. این پارک بخشی از جنگل های ۵ هزار هکتاری سراوان است. این جنگل ها از قدیمی ترین جنگل های ایران محسوب می شوند. هوای آن در بهار و تابستان بسیار مطبوع است و رطوبت کمی دارد. در ساعت های اولیه صبح مه آلود و بسیار زیباست. درختانی مانند توسکا، بیدمشک، بلوط و .. به صورت خودرو در این جنگل روییده است. گونه های دیگری مانند کاج و سرو نقره ای نیز کاشته شده اند. حیواناتی مثل خرگوش، راسو، کبک، دارکوب و… نیز در دل این جنگ زندگی می کنند.

زمانی که به پارک جنگلی سراوان وارد می‌شوید، در همان شروع راه در سمت چپ خود می‌توانید از محوطه بسیار زیبای سبز رنگ دیدن فرمایید. شاید با نگاه اول فکر کنید که این محوطه یک زمین فوتبال است که در مقابل شما قرار گرفته است. اما پس از اینکه دقت بیشتری کنید، متوجه خواهید شد که این محوطه در واقع همان مرداب سراوان است. همین که مرداب زیبای سراوان، از برگ پوشیده شده است، یعنی فضای بسیار زیبایی و فوق‌العاده‌ای دارد. با توجه به این مسأله، در کمتر مکانی می‌توان آب مرداب را به شکل مستقیم تماشا کرد. و اما در سمت راست خود می‌توانید از پل چوبی زیبایی که وجود دارد، دیدن کنید. به طور کلی عکس‌برداری در این منطقه و مناظری که در آن وجود دارد، می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. در نزدیکی این پارک، روستایی به همین نام نیز وجود دارد. روستای سراوان مملو از شالیزارهای سرسبز، درختان سربه فلک کشیده و رودخانه های خروشان است. بازدید از این روستا خالی از لطف نیست.

مرداب سراوان

مرداب سراوان

قایق‌سواری در مرداب سراوان

این روزها هر نقطه‌ای از ایران که دریاچه و یا استخری داشته باشد، به احتمال بسیار زیاد از قایق‌های تفریحی و گردشگری نیز برخوردار خواهد بود. اما قایق‌سواری در مرداب لذت خاص خود را دارد. به این علت که باعث خواهد شد شما طبیعت بکر مرداب، سطح سبز آب و حیوانات موجود در آن را از نزدیک تماشا کنید و لذت ببرید. فرض کنید در یک مرداب فوق‌العاده زیبا با قایق در حال حرکت هستید و همزمان به صدای آب و جنگل هم گوش می‌کنید، تصور این موضوع هم بسیار عالی است. اگر در جهت شرق این پارک حرکت کنید به رودخانه های خروشان سفیدرود و سیاهرود می رسید که استراحت و پیک نیک در کنار آن لذت بخش است.

چه زمانی به مرداب سراوان سفر کنیم؟

برای اینکه به مرداب سراوان سفر کنید، بهتر است که این کار را در فصول بهار، پاییز و تابستان انجام دهید. به طور معمول در این فصول می‌توانید کلیه زیبایی‌های این طبیعت فوق‌العاده را تماشا کنید. برای مثال در اوایل فصل پاییز برخی از قسمت‌های این مرداب به رنگ سبز و برخی دیگر به رنگ زرد می‌باشد. در این زمان می توانید طیف هایی بینظیر از رنگ های پاییزی را ببینید. در فصل بهار هم آب و هوای این منطقه بسیار خوب است. در تابستان هم که علاوه بر آب و هوای خوب، می‌توانید همه جذابیت‌های این مرداب را به تماشا بنشینید.

اما اگر بخواهید در فصل زمستان مرداب سراوان بروید، ممکن است به شما خوش نگذرد. به این علت که اکثر قسمت‌های این مرداب با برف پوشیده شده است. در ضمن دمای هوا سراوان در فصل زمستان بسیار پایین می‌باشد. البته اگر به فصل زمستان و بارش برف علاقه دارید، می‌توانید در این فصل به این مرداب زیبا سفر کنید و از طبیعت متفاوت فصول سرد سال در این منطقه لذت ببرید.

 

مرداب سراوان

مرداب سراوان

امکانات خوب در جنگل سراوان

شما می‌توانید بدون هیچ استرسی از بابت امکانات رفاهی در جنگل سراوان مستقر شوید و از سفر خود لذت ببرید. کنار مرداب این جنگل زیبا و در قسمت‌های اولیه جنگل سراوان می‌توانید از میز، نیمکت، سرویس‌های بهداشتی، کباب پز، آلاچیق و سایر موارد از این دست استفاده کنید. جالب است بدانید که به غیر از قایق، امکانات تفریحی دیگری مانند موتور چهار چرخ و پینت بال نیز وجود دارد که هر کدام از آن‌‌ها از لذت‌های خاص خود برخوردار است. جالب است بدانید که پینت بال جنگل سراوان به عنوان نخستین پینت بال جنگلی ایران شناخته می‌شود و با مساحت ۱۲۰۰ متر مربع از کلیه تجهیزات حرفه‌ای مربوط به این بازی برخوردار است. با موتور چهارچرخ می توانید در این جنگل گردش کنید. همچنین موزه میراث روستایی گیلان نیز در این پارک قرار دارد.

مسرهای دسترسی به مرداب سراوان

اگر قصد دارید با حضور در این منطقه تنها از مرداب سراوان بازدید کنید، می‌توانید از صبح تا ظهر را در این منطقه سپری کنید. اما چنانچه می‌خواهید یک پیک نیک در جنگل سراوان راه بیاندازید، باید بدانید که امکانات لازم برای این کار به طور کامل فراهم است. شما می‌توانید جاده جنگلی کنار این مرداب را با ماشین خود طی کنید. با رفتن به مرداب و جنگل سراوان می‌توانید از شلوغی‌ و ترافیک‌های شهر دوری کنید. جاده های پارک جنگلی سراوان در سرتاسر آن کشیده شده اند و می توانید با وسیله نقلیه شخصی در این پارک بگردید.

برای اینکه به مرداب زیبای سراوان برسید، مسیر بسیار ساده و راحتی دارید و آدرس این مرداب به شرح زیر است.

  • نشانی: گیلان، کیلومتر ۱۷ جاده رشت به تهران، غرب جاده

 

مرداب سراوان

مرداب سراوان

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب مشاهده کردید، مرداب سراوان یکی از جاذبه‌های بکر طبیعی استان گیلان در دل جنگل سرسبز سراوان و در مسیر رشت به تهران است. قرارگرفتن مرداب در این مسیر باعث می‌شود که بتوانید از فرصت استفاده کرد و اکثر مسافران در مسیر بازگشت از استان گیلان به سمت استان‌های مرکزی ایران، سری هم به این مرداب زیبا می‌زنند و لذت سفر خود را تکمیل می‌کنند

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

  • سرو پیش غذا / غذای اصلی گرم به همراه نوشیدنی­های انتخابی / و دسر
  • ارائه نوشیدنی گرم و سرد برحسب درخواست، به صورت نامحدود(چای، نسکافه)
  • ارائه سرویس خواب با کیفیت بالا و متمایزنسبت به سایرقطارها
  • مجهز به سیستم صوتی و تصویری پیشرفته IPTV با قابلیت­هایی از قبیل انتخاب از طیف متنوعی از فیلم­ها، انتخاب موسیقی و نمایش ادعیه

شما عزیزان می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای خرید بلیط قطار مشهد رشت رفت و برگشت و یا بلیط قطار تهران رشت رفت و برگشت از خدمات قطار فدک استفاده کنید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *