تجربه سفری لوکس ایمن لذت بخش با قطارهای فدک

مرداب سراوان رشت کجاست؟ آشنایی با پارک جنگلی سراوان در گیلان

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

مرداب سراوان رشت کجاست؟

یکی از جاذبه های دیدنی نزدیک به شهر رشت و استان گیلان مرداب سراوان است. این مرداب زیبا در پارک جنگلی بکری به همین نام واقع شده است. این منطقه را می‌توان در لیست بهترین جاذبه‌های طبیعی استان گیلان جای داد.قدم زدن در هوای خوب سراوان در یکی از روزهای فصل بهار فوق‌العاده لذت‌بخش است. با ورود به جنگل زیبای سراوان فضای بسیار جالب و متفاوتی را تجربه خواهید کرد. جنگل سراوان یکی از قدیمی ترین عرصه های جنگلی ایران بشمار می آید. سراوان یکی از جنگل‌های مشهوری است که در مسیر رشت به سمت تهران واقع شده است. این منطقه از توابع بخش سنگر شهر رشت است.

 

مرداب سراوان

مرداب‌ها در واقع مناطقی هستند مملو از آب ساکن یا نیمه ساکن که عمق کمی دارند. مرداب‌ها با توجه به وجود موانع طبیعی که مقابل آب‌ها وجود دارد و راه آب را کند می‌کند یا آن را در یک جا ساکن می‌کند، ایجاد می‌شوند. همه مرداب‌ها به دلیل شرایط خاص طبیعی، از پوشش‌های جانوری و گیاهی ویژه‌ای برخوردار هستند و آب آن‌ها میزان اکسیژن پایینی دارد. با توجه به این موضوع معمولا جانورانی هستند که با این مقدار اکسیژن سازگاری داشته باشند و در داخل مرداب دوام بیاورند. برخی دیگر از جانوران نیز در سطح و برخی دیگر بالاتر از سطح آب، مشغول زندگی هستند.

مرداب سراوان
مرداب سراوان

پوشش جانوری مرداب سراوان

با توجه به شرایط ویژه مرداب ها، معمولا جانورانی در آن زندگی می کنند که با اکسیژن کم آب سازگاری داشته باشند و در داخل مرداب دوام بیاورند. برخی دیگر از جانوران نیز در سطح و برخی دیگر بالاتر از سطح آب، مشغول زندگی هستند.

اگر به این مرداب رفته باشید می‌دانید که درون آن پر از قورباغه و بچه قورباغه است که اغلب آن‌ها در حال جست و خیز هستند. یکی دیگر از حیوانات ساکن در مرداب سراوان، لاک‌پشت‌ها هستند. علاوه بر این، پرندگان بسیاری نیز در سراسر این جنگل و اطراف مرداب زندگی می کنند. از جمله می توان به دارکوب، قرقاول، جغد جنگلی و کبک اشاره کرد. همچنین جانورانی مانند خرگوش و راسو نیز در اطراف این مرداب دیده شده اند.

 

پوشش گیاهی مرداب سراوان

پوشش گیاهی جنگل و مرداب سراوان را می توان به دو دسته تقسیم کرد: اول درختان و گیاهان خودرویی که از دیرباز در این مکان رشد کرده اند؛ مانند: توسکا، بیدمشک، بلوط، بید، ممرز، بیدمشک، آلوچه جنگلی، سفید پت و انجیلی. دسته دوم گیاهان و درختانی که توسط انسان ها در این مکان کاشته شده اند؛ مثل کاج سیلوستریس، سرو نقره ای و تدکا.

 

فضای فوق‌العاده مرداب سراوان

مرداب سراوان در پارک جنگلی سراوان قرار گرفته است. این پارک بخشی از جنگل های ۵ هزار هکتاری سراوان است. این جنگل ها از قدیمی ترین جنگل های ایران محسوب می شوند. هوای آن در بهار و تابستان بسیار مطبوع است و رطوبت کمی دارد. در ساعت های اولیه صبح مه آلود و بسیار زیباست. درختانی مانند توسکا، بیدمشک، بلوط و .. به صورت خودرو در این جنگل روییده است. گونه های دیگری مانند کاج و سرو نقره ای نیز کاشته شده اند. حیواناتی مثل خرگوش، راسو، کبک، دارکوب و… نیز در دل این جنگ زندگی می کنند.

زمانی که به پارک جنگلی سراوان وارد می‌شوید، در همان شروع راه در سمت چپ خود می‌توانید از محوطه بسیار زیبای سبز رنگ دیدن فرمایید. شاید با نگاه اول فکر کنید که این محوطه یک زمین فوتبال است که در مقابل شما قرار گرفته است. اما پس از اینکه دقت بیشتری کنید، متوجه خواهید شد که این محوطه در واقع همان مرداب سراوان است. همین که مرداب زیبای سراوان، از برگ پوشیده شده است، یعنی فضای بسیار زیبایی و فوق‌العاده‌ای دارد. با توجه به این مسأله، در کمتر مکانی می‌توان آب مرداب را به شکل مستقیم تماشا کرد. و اما در سمت راست خود می‌توانید از پل چوبی زیبایی که وجود دارد، دیدن کنید. به طور کلی عکس‌برداری در این منطقه و مناظری که در آن وجود دارد، می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. در نزدیکی این پارک، روستایی به همین نام نیز وجود دارد. روستای سراوان مملو از شالیزارهای سرسبز، درختان سربه فلک کشیده و رودخانه های خروشان است. بازدید از این روستا خالی از لطف نیست.

مرداب سراوان
مرداب سراوان

 

قایق‌سواری در مرداب سراوان

این روزها هر نقطه‌ای از ایران که دریاچه و یا استخری داشته باشد، به احتمال بسیار زیاد از قایق‌های تفریحی و گردشگری نیز برخوردار خواهد بود. اما قایق‌سواری در مرداب لذت خاص خود را دارد. به این علت که باعث خواهد شد شما طبیعت بکر مرداب، سطح سبز آب و حیوانات موجود در آن را از نزدیک تماشا کنید و لذت ببرید. فرض کنید در یک مرداب فوق‌العاده زیبا با قایق در حال حرکت هستید و همزمان به صدای آب و جنگل هم گوش می‌کنید، تصور این موضوع هم بسیار عالی است. اگر در جهت شرق این پارک حرکت کنید به رودخانه های خروشان سفیدرود و سیاهرود می رسید که استراحت و پیک نیک در کنار آن لذت بخش است.

مرداب سراوان
قایق سواری در مرداب سراوان

 

چه زمانی به مرداب سراوان سفر کنیم؟

برای اینکه به مرداب سراوان سفر کنید، بهتر است که این کار را در فصول بهار، پاییز و تابستان انجام دهید. به طور معمول در این فصول می‌توانید کلیه زیبایی‌های این طبیعت فوق‌العاده را تماشا کنید. برای مثال در اوایل فصل پاییز برخی از قسمت‌های این مرداب به رنگ سبز و برخی دیگر به رنگ زرد می‌باشد. در این زمان می توانید طیف هایی بینظیر از رنگ های پاییزی را ببینید. در فصل بهار هم آب و هوای این منطقه بسیار خوب است. در تابستان هم که علاوه بر آب و هوای خوب، می‌توانید همه جذابیت‌های این مرداب را به تماشا بنشینید.

در فصل بارش، این مرداب تقریباً همیشه مرطوب و بارانی است و هوای بسیار مطبوعی دارد.

این مرداب در فصل زمستان هم زیبایی های خاص خود را دارد. اگر به فصل زمستان و بارش برف علاقه دارید، می‌توانید در این فصل به این مرداب زیبا سفر کنید و از طبیعت متفاوت فصول سرد سال در این منطقه لذت ببرید. اکثر قسمت‌های این مرداب با برف پوشیده می شود. در ضمن دمای هوا سراوان در فصل زمستان بسیار پایین می‌باشد. با همراه داشتن یک دوربین عکاسی می توانید صحنه های زیبایی را در این سفر ثبت کنید.

مرداب سراوان
مرداب سراوان

 

امکانات خوب در جنگل سراوان

شما می‌توانید بدون هیچ استرسی از بابت امکانات رفاهی در جنگل سراوان مستقر شوید و از سفر خود لذت ببرید. کنار مرداب این جنگل زیبا و در قسمت‌های اولیه جنگل سراوان می‌توانید از میز، نیمکت، سرویس‌های بهداشتی، کباب پز، آلاچیق و سایر موارد از این دست استفاده کنید. جالب است بدانید که به غیر از قایق، امکانات تفریحی دیگری مانند موتور چهار چرخ و پینت بال نیز وجود دارد که هر کدام از آن‌‌ها از لذت‌های خاص خود برخوردار است. جالب است بدانید که پینت بال جنگل سراوان به عنوان نخستین پینت بال جنگلی ایران شناخته می‌شود و با مساحت ۱۲۰۰ متر مربع از کلیه تجهیزات حرفه‌ای مربوط به این بازی برخوردار است. با موتور چهارچرخ هم می توانید در این جنگل گردش کنید.

 

موزه میراث روستایی سراوان

موزه میراث روستایی گیلان در پارک جنگلی سراوان و در نزدیکی مرداب قرار گرفته است. این موزه در فضایی به مساحت ۲۶۰ هکتار یک روستا با خانه های روستایی را به تصویر کشیده است. بازدیدکنندگان از این موزه با فرهنگ و رسوم، آداب زندگی روستایی و صنایع دستی آنها از نزدیک آشنا می شوند. در کنار این موزه غرفه هایی برای فروش صنایع دستی و محصولات روستایی برپا شده است که امکان خرید از آن ها نیز وجود دارد. مکان هایی نیز برای فروش غذاهای سنتی گیلان نیز در مجاورت این موزه وجود دارند. جشن ها و آیین های ویژه ای به مناسبت های مختلف در این موزه برنامه ریزی و اجرا می شوند.

موزه میراث روستایی سراوان
موزه میراث روستایی سراوان

 

مسیرهای دسترسی به مرداب سراوان

اگر قصد دارید با حضور در این منطقه تنها از مرداب سراوان بازدید کنید، می‌توانید از صبح تا ظهر را در این منطقه سپری کنید. اما چنانچه می‌خواهید یک پیک نیک در جنگل سراوان راه بیاندازید، باید بدانید که امکانات لازم برای این کار به طور کامل فراهم است. شما می‌توانید جاده جنگلی کنار این مرداب را با ماشین خود طی کنید. با رفتن به مرداب و جنگل سراوان می‌توانید از شلوغی‌ و ترافیک‌های شهر دوری کنید. جاده های پارک جنگلی سراوان در سرتاسر آن کشیده شده اند و می توانید با وسیله نقلیه شخصی در این پارک بگردید.

برای اینکه به مرداب زیبای سراوان برسید، مسیر بسیار ساده و راحتی دارید و آدرس این مرداب به شرح زیر است.

 • نشانی: گیلان، کیلومتر ۱۷ جاده رشت به تهران، غرب جاده
مرداب سراوان
مرداب سراوان

روستای سراوان

اگر هنگام بازدید از جنگل و مرداب سراوان زمان بیشتری داشتید، پیشنهاد می کنیم سری هم به روستای سراوان در نزدیکی این جنگل بزنید. این روستا هم بسیار زیبا و مملو از شالیزارهای متراکم است. در این روستا یک کاروانسرای قدیمی با قدمت ۵۰۰ ساله به نام کاروانسرای لات یا شاه عباسی هم وجود دارد.

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب مشاهده کردید، مرداب سراوان یکی از جاذبه‌های بکر طبیعی استان گیلان در دل جنگل سرسبز سراوان و در مسیر رشت به تهران است. قرار گرفتن مرداب در این مسیر باعث می‌شود که بتوانید از فرصت استفاده کرده و اکثر مسافران در مسیر بازگشت از استان گیلان به سمت استان‌های مرکزی ایران، سری هم به این مرداب زیبا می‌زنند و لذت سفر خود را تکمیل می‌کنند. وجود امکانات تفریحی و رفاهی کافی در این مکان دلیل دیگری برای بازدید از آن می باشد.

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

 • قابلیت حرکت با سرعت حداکثر ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت
 • تعبیه عایق صوتی مناسب جهت حذف صداهای مزاحم و افزایش سطح کیفی سفر
 • تعبیه عایق حرارتی مناسب  برای حفظ دمای مطلوب کوپه ها و آسایش مسافران
 • طراحی تزئینات داخلی لوکس و مدرن به منظور جریان هوای تازه در واگن و ایجاد آسایش هر چه بیشتر مسافران
 • قابلیت تنظیم دمای فضای داخل کوپه به صورت مجزا از ۲۲ تا ۲۶ درجه در تابستان و زمستان
 • قابلیت تنظیم روشنایی در داخل کوپه و استفاده از چراغ های اختصاصی برای هر تخت
 • تعبیه پریز برق داخل کوپه ها برای استفاده مسافران
 • سامانه ی صوتی و تصویری بسیار متنوع و کامل با امکان انتخاب و نمایش مجموعه ای از فیلم ها و موسیقی های روز
 • امکان استفاده مجزا هر یک از مسافران از سامانه صوتی و تصویری بدون تداخل با دیگران
 • امکان مشاهده مسیر سفر و موقعیت لحظه ای در مسیر یاب سامانه صوتی و تصویری
 • طراحی تخت هایی بزرگتر از تخت های قطارهای مشابه (۶۰۰×۱۷۶۰)
 • ارائه ملزومات خواب به تعداد مسافران
 • سرو غذاهای متنوع داخلی و خارجی مطابق با ذائقه و سلیقه ایرانی
 • سرو نوشیدنی و میان وعده در طول سفر
 • سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی وکیوم
 • ارائه خدمات توسط مهمانداران حرفه ای و آموزش دیده

شما عزیزان می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای خرید بلیط قطار مشهد رشت رفت و برگشت و یا بلیط قطار تهران رشت رفت و برگشت از خدمات قطار فدک استفاده کنید.

شرکت ریل پرداز نوآفرین با هدف ارائه خدمات متفاوت و ایجاد تمایز مبتنی بر خواسته های مشتریان، اقدام به خرید و بهره برداری از ۲۰۰ دستگاه واگن مسافری ساخت کشور آلمان با نام تجاری فدک نموده است.

کوپه‌های این واگن ها از امتیازات فوق‌العاده ای برخوردار هستند که مسافران در طول یک سفر طولانی هیچ‌گونه خستگی را احساس نمی‌کنند و می توانند به راحتی استراحت کنند.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های مرتبط

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x