مقاصد گردشگری

مناطق دیدنی الشتر

مناطق دیدنی الشتر

با مطالعه تاریخ میتوان متوجه شد که خاور شناسان شهر الشتر را همان (نیسا ) که در کتیبه ای بیستون که در شهر کرمانشاه واقع شده است از آن نام برده شده و ما در این مقاله سعی داریم درباره ی مناطق دیدنی شهرالشتر لرستان صحبت کنیم و نقاط گردشگری وصنایع دستی معروف این شهر را به شما معرفی کنیم و اطلاعات کاملی در مورد این شهر دراختیار شما خوانندگان محترم قرار دهیم پس از شما خوانندگان محترم خواهشمندیم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنیدو مطالب را با دقت کامل بخوانید .

 

هشت مورد از زیباترین مناطق دیدنی الشتر، یکی از شهرهای لرستان

لرستان به عنوان یکی از استان‌‎های غرب کشور، استانی زیبا و بسیار هیجان انگیز برای سفر به طبیعت است. استان لرستان با داشتن آب و هوایی بسیار دلپذیر و دوست داشتنی، دارای پدیده‌های طبیعی بسیاری است. پدیده‌های طبیعی که هریک می‌تواند چشم‌ها را به خود خیره کند و مناظر بسیار زیبایی را برای شما به تصویر بکشد. اگر به فکر سفر به غرب کشور و استان لرستان هستید، آشنایی با مناطق زیبا و دیدنی این استان برای شما حتمی است!

استان لرستان دارای بخش‌های مختلفی است. الشتر یکی از این مناطق زیبا و دیدنی است که در این مقاله به صورت اختصاصی به آن خواهیم پرداخت. منطقه‌ای بسیار خوش آب و هوا که در دل خود دیدنی‌های بسیاری را جای داده‌ است. دیدنی‌هایی از مناظر طبیعی گرفته تا مناظر زیبای باستانی و آثار تاریخی در این استان وجود دارد. در ادامه با معرفی ۸ مورد از مناطق دیدنی الشتر، شناخت بیشتری را نسبت به این مناطق برای شما به ارمغان خواهیم آورد.

 

محل شهر الشتر دراطراف چه شهرایی است

محل شهر الشتر دراطراف چه شهرایی است

۱٫     سراب زیبای هنام

در الشتر، روستایی به نام هنام وجود دارد که چشمه‌های بسیاری را در دل خود جای داده است. این روستا شامل یک سراب بسیار زیبا است که به عنوان یکی از مناطق دیدنی الشتر شناخته می‌شود. سرابی پر آب که به جاذبه‌های گردشگری و طبیعی الشتر افزوده است و مسافرین بسیاری را برای تفرج و تفریح به خود می‌کشاند.

۲٫     دره زیبا و جنگلی کهمان

کهمان دره‌ای ۱۰ کیلومتری در شمال شرقی شهرستان الشتر است. دره‌ای بسیار زیبا که با نام بهشت کوچک لرستان شناخته می‌شود. این دره جنگی، در دامنه کوه چهل نابالغان واقع شده است. کوهی از رشته کوه زاگرس که دارای چشمه‌های بسیاری است. در این منطقه از الشتر، چشمه‌هایی تازه و روان از زمین می‌جوشند. رودی در کنار آن‌ها جریان دارد و درختان بسیار زیادی حضور دارند. طبیعی بکر و دست نخورده که در کنار یکدیگر تصویری از یک بهشت را به تصویر می‌کشند و زیبایی و جذابیت الشتر را به دیگران به خوبی نشان می‌دهند.

۳٫     مناظر طبیعی کوه گرین

کوه گرین یکی از بزرگ‌ترین مناظر طبیعی الشتر را تشکیل می‌دهد و به عنوان جاذبه تفریحی در بین مناطق دیدنی الشتر شهرت گرفته است. الشتر که بر پایه رشته کوه زاگرس قرار دارد، کوه‌های بسیاری مانند کوه گرین، چهل نابالغان و دوراخان را به نمایش می‌گذارد. این کوه‌ها هریک قله‌هایی سر به فلک کشیده و بسیار زیبا دارد که می‌تواند آب و هوایی بسیار دلپذیر را برای یک بعدازظهر و سفر کوتاه به همراه داشته باشد.

۴٫     تپه باستانی و قدیمی گریران

در شمال غربی الشتر و در فاصله ۵ کیلومتری از آن، تپه باستانی گریران قرار دارد. این تپه باستانی، چیزی در حدود ۱۳ هکتار وسعت دارد و به عنوان یکی از آثار باقی مانده از تمدن‌های پیش از میلاد شناخته می‌شود. در دل این تپه، می‌توان ردپای بسیاری از تمدن‌های قدیمی را به راحتی مشاهده کرد. آثار تاریخی به جا مانده از آن‌ها سبب شده است تا تپه گریران امروزه به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت برسد. اثر تاریخی که از هزاره پنجم تا هزاره اول قبل از میلاد قدمت دارد.

۵٫     قلعه مظفری، از آثار دوران قاجار

قلعه مظفری یکی از آثار به جا مانده از دوران قاجاریه است. این قلعه سال‌هایی زیاد و طولانی مقر حکومت مهر علی خان حسنوند بود. فردی که خود این قلعه را بنا نهاد و به عنوان یکی از مخالفان اصلی حکومت رضاشاه و در دوران پهلوی بود. زمانی که پا در این قلعه زیبا و تاریخی می‌گذارید، سرگذشت یک ملت و عمری طولانی را به راحتی در آن مشاهده خواهید کرد.

۶٫     آثار به جا مانده از دژ بزرگ شینه

روستای شینه به عنوان یکی از مناطق دیدنی الشتر در جنوب غربی آن شهر قرار دارد. این روستا شامل کوهی بزرگ با دیوارهایی صاف است که بر روی آن، دژی قدیمی و باستانی قرار دارد. دژ شینه را می‌توان متعلق به سال‌ها پیش از اسلام دانست. دژی که از مصالح ابتدایی مانند قلوه سنگ و ملات ساخته شده است. همین موضوع موجب شده است تا این روزها بخشی از آن باقی مانده باشد و بخش‌های زیبایی از آن در طی سال‌های طولانی از بین برود.

۷٫     قرآن خط وشا؛ به جا مانده در روستای دکاموند

در نزدیکی الشتر، روستایی به نام روستای دکاموند وجود دارد. این روستا به عنوان یکی از مناطق مذهبی الشتر شناخته می‌شود، آثار متفاوتی دارد! مهم‌ترین اثر تاریخی موجود در این روستا را می‌توان قرآن خط وشا دانست. این قرآن قدمتی در حدود هزارسال دارد و به عنوان یکی از نادرترین آثار تاریخی ایران شناخته می‌شود. خط نگارش این قرآن خط کوفی است. قدمت طولانی این قرآن سبب شده است تا آن در بین فهرست میراث منقول معنوی کشور ثبت شود.

۸٫     پل شاپوری کاکا رضا، باقی مانده از دوران ساسانی

پل شاپوری یکی از آثاری است که از دوران ساسانی در منطقه الشتر باقی مانده است. این پل باستانی، بر روی رودخانه کاکارضا قرار دارد. از همین رو با نام پل کاکا رضا شناخته می‌شود. پلی ۱۳۰ متری که ارتفاعی بیش از ۳۰ متر دارد. زیبایی این پل نشان از پیشرفته بودن معماری دوران ساسانی دارد. با این حال، به دلایلی نامعلوم و نامشخص، بخش‌هایی از این پل در طی زمان از بین رفته است. البته، با این حال باز هم سنگ‌های برش خورده پل و ساروج‌های آن کاملا مشخص و قابل مشاهده هستند.

آب وهوای شهر الشتر چگونه است

مساحت بسیاری از مناطق الشتر از دشت تشکیل شده که با آب وهوای معتدل ونیمه خشک است که از قسمت هایی است که در شمال لرستان از شهرهای خوش آب وهوا است.بیشترین دمایی که  شهر الشتر در تابستان تجربه کرده برابر با دمای ۳۹درجه سانتی گراد بالای صفر بوده وکمترین درجه هوای سرد این شهر در فصول سرما ۷درجه سانتی گراد زیر صفر بوده .

آب وهوای شهر الشتر چگونه است

آب وهوای شهر الشتر چگونه است

آثار طبیعی شهر الشتر

شهر الشتر به عنوان یکی از شهر های سرسبز کشور ایران پهناور به حساب می آید .شهرستان  الشتر به سرزمین سراب ها وچشمه های پرآب مشهور است .سراب های مملو ازآب با طبیعتی عالی وشگرف انگیز از جمله این سراب ها می شود به سراب امیر  ,سراب کهمان  ,سراب گلهو , سراب سرخه وسراب کهمان  وسراب سرخه  ,سراب سیاهپوش و تعدادی آبشار زیبا که در ارتفاعات  کوه گرین هستن از مواردی جاذبه طبیعی  شهر الشتر نام برد که هر کدام زیبایی خارق العاده دارند.

اثار طبیعی شهر الشتر چه جاهایی هستند

اثار طبیعی شهر الشتر چه جاهایی هستند

آخرین نکات درباره مناطق دیدنی الشتر

اگر به فکر سفر به استان لرستان و شهرستان الشتر هستید، باید بدانید که منطقه بسیار زیبا و جذابی را برای سفر خود انتخاب کرده‌اید. الشتر به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ایران، می‌تواند چند روزی را میزبان شما باشد. در این بخش با بررسی مناطق دیدنی الشتر سعی کردیم تا این جاذبه‌های گردشگری شناخته نشده را به خوبی معرفی کنیم. معرفی که به شما کمک کند تا سفر بهتری را به استان لرستان و شهرستان الشتر داشته باشید. امید است خواندن این مقاله و نکات بیان شده درباره جاذبه‌ها و مناطق دیدنی الشتر، به شما کمک کند تا سفری دلچسب و خاطره‌انگیز را برای خود به وجود آورید.

 

 

برخی از ویژگی های قطارهای فدک

 • تزئینات داخلی لوکس و مدرنبه منظور جریان هوای تازه در واگن به منظور ایجاد شرایط آسایش مسافران

 • سامانه روشنایی و نورپردازی ویژه

 • تخت های بزرگتر از اندازه استاندارد (۶۰۰*۱۷۶۰)

 • سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی مجهز به شیرهای اتوماتیک و آب سرد و گرم

تعدادی از  صنایع دستی مخصوص خود شهرستان الشتر

 • ماشته بافی، چادر بافی

 • چیت بافی

 • منبت و مشبک سازی

 • سبدبافی

 • قالی بافی

 • گلیم بافی

 • حجم بافی

 • سکه دوزی

 • دوخت لباس های سنتی

 

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای خرید بلیط قطار فدک به صفحه اصلی سایت مراجعه فرمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت.

شرکت ریل پرداز نوآفرین با هدف ارائه خدمات متفاوت و ایجاد تمایز مبتنی بر خواسته های مشتریان، اقدام به خرید و بهره برداری از ۲۰۰ دستگاه واگن مسافری ساخت کشور آلمان با نام تجاری فدک نموده است.

کوپه‌های این واگن ها از امتیازات فوق‌العاده برخوردار هستند که احساس خستگی شما عزیزان را در طول مسیر به حداقل می رساند.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

نوشته های مشابه

5 دیدگاه در “مناطق دیدنی الشتر

 1. دوست گفت:

  الشتر واقعا زیباست، الشتر فقط سرحوض چشمه فتح الله، خیلی باصفاست.
  ممنون از مطالبتون

  1. توریست گفت:

   اقامت در سیاه چادر داره، اقامت در کپر سراب زیبا و ماهی‌گیری و محیط آرام، از ویژگی های اقامتگاه سرحوض است

   1. مدیر سایت گفت:

    سلام
    بسیار از اطلاعات درست شما سپاشگزاریم
    مقاله اصلاح خواهد شد

 2. anal sex گفت:

  Pretty! This has been a really wonderful post.
  Many thanks for supplying this info.

  1. مدیر سایت گفت:

   We are very pleased with your satisfaction

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *