مقاصد گردشگری

مشاهیر مشهد و بزرگان این شهر را بشناسید

کشور عزیزمان ایران درطول تاریخ، همواره مهد پرورش بزرگان و نام آوران بسیاری بوده است. این بزرگوران در شهرهای مختلف ایران به دنیا آمده‌اند و عمر پربرکتشان را در راه ترقی علم، هنر و فرهنگ این سرزمین سپری کردند. استان خراسان رضوی و شهر مشهد زادگاه بسیاری از این مشاهیر است.

چند تن از مشاهیر خراسان رضوی که درادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم عبارت‌اند از:

 • ابوالقاسم فردوسی
 • شیخ طوسی
 • ادیب نیشابوری
 • جابربن حیان
 • ملک‌الشعرای بهار
 • مهدی اخوان ثالث

 

ابوالقاسم فردوسی

از شخصیت‌های معروف شعر و ادب فارسی، شاعر بلند آوازه ایرانی و سراینده شاهنامه معروف، حکیم ابوالقاسم فردوسی است. تاریخ تولد او را سال  319عنوان کرده‌اند. فردوسی در روستای پاژ که از توابع شهر طوس است به دنیا آمد. نام اصلی فردوسی در بعضی منابع ابوالقاسم حسن پور علی طوسی نوشته شده است و گفته شده شاید تخلص فردوسی را سلطان محمود غزنوی در دیداری که با او داشته، به وی نسبت داده است.

شاهنامه حاصل سی سال تلاش حکیم فردوسی برای سرودن این شاهکار ادبیات کهن پارسی است. این شاعر بزرگ از کودکی علاقه زیادی به داستان‌های گذشته ایران داشته و با جستجوی فراوان، کتاب‌هایی از ایران کهن را به دست آورده است که گفته می‌شود شاهنامه بر اساس اطلاعات همین داستان‌ها و افسانه‌ها سروده شده.

تاریخ وفات این شاعر بزرگ‌سال 411هجری قمری عنوان شده و بنابرگفته ها به دلیل اینکه فردوسی شیعه بوده است، اجازه دفن وی را در قبرستان مسلمانان ندادند و درنهایت جسد وی را در باغ شخصی‌اش در نزدیکی روستای محل تولدش در اطراف مشهد دفن کردند.

آرامگاه این شاعر بزرگ در طوس مشهد سالانه میزبان مسافران زیادی است که پس از زیارت امام هشتم، این مکان را به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های گردشگری خود در مشهد انتخاب می‌کنند.

آرامگاه فردوسی

ابوالقاسم فردوسی

شیخ طوسی

از مجتهدین به نام جهان تشیع، که کتب فراوان و مهم زیادی از خود به جای گذاشته است، ابوجعفرمحمدبن حسن طوسی ملقب به شیخ طوسی یا شیخ طائفه است. ایشان در رمضان سال 385هجری قمری در شهر طوس به دنیا آمده‌اند. وی از مهم‌ترین شخصیت‌های معروف مشهد محسوب می‌شود.

این عالم برجسته در سن بیست وسه سالگی به عراق مهاجرت و تا آخر عمر در آنجا زندگی کردند. شیخ طوسی در محضر استادان بزرگی چون : سید مرتضی علم الهدی و شیخ  مفید بوده‌اند و پس از فوت استادشان سید علم الهدی، به عنوان مرجع فتوایی و علمی شیعه معرفی شدند.

این عالم گران‌قدر مؤسس حوزه علمیه نجف است  و کتاب معروف التبیان که در تفسیر قرآن کریم نوشته شده از تألیفات مهم ایشان است. همچنین دو کتاب از چهارکتاب اربعه شیعه توسط شیخ طوسی نوشته شده است. کتب اربعه شیعه مجموعه کتاب‌های حدیث است که از مهم‌ترین منابع حدیث شیعه شناخته می‌شود. ایشان در طول عمر با برکتشان شاگردان زیادی تربیت‌کرده‌اند.

شیخ طوسی در سال 460هجری قمری از دنیا رفتند. ایشان وصیت کردند که در منزل شخصی خود دفن شوند و آنجا به مسجد تبدیل شود. هم ‌اکنون این مکان در نزدیکی حرم امام علی (ع) قرارداد و به مسجد شیخ طوسی معروف است.

[irp posts=”2429″ name=”ارزانترین بلیط قطار تهران مشهد واگن پرستو”]

 

ادیب نیشابوری

از دیگر مشاهیر استان خراسان رضوی عبدالجوادبجنگردی معروف به ادیب نیشابوری است. ایشان در سال 1281هجری قمری در روستای بیژن گرد از توابع نیشابور به دنیا آمدند. ادیب نیشابوری به سبک‌های قرآنی، خراسانی و عراقی شعر می‌گفتند و بنیان‌گذار انجمن ادبی خراسان می‌باشند.

البته گفته‌شده ایشان را می توان به عنوان یکی از استاتید بزرگ نیز معرفی کرد زیرا سال‌ها در مشهد به تدریس ادبیات، فلسفه و منطق پرداختند و تسلط ایشان به ادبیات عربی و فارسی باعث شد شاگردان بسیاری در محضرشان پرورش یابند. ادیب نیشابوری در سال 1344هجری قمری درگذشت و در جوارحرم امام رضا (ع) به خاک سپرده شد.

همان طورکه دقت کردید محل تولد بزرگان مشهد که تاکنون معرفی کردیم طوس بوده است؛ زیرا طوس درگذشته یکی از چهار شهر مهم خراسان محسوب می‌شده است.

 

جابربن حیان

ابوموسی جابربن حیان، پدر علم شیمی در سال 100 هجری شمسی در طوس به دنیا آمده است. علاقه جابر به خواندن دست نوشته‌های پدر داروسازش باعث شد تا برای کسب مهارت بیشتر در این زمینه به کوفه، که در آن زمان مرکز علمی جهان شناخته‌شده بود، مهاجرت کند. در آنجا بود که توانست افتخار شاگردی امام جعفر صادق (ع) را نصیب خود کند.

ازجمله خدمات جابربن حیان به علم شیمی می‌توان ساخت ابزارهای آزمایشگاهی و کشف چندین عنصر شیمیایی را نام برد. تاریخ وفات جابربن حیان در حدود سال 194 هجری شمسی نوشته شده است.

 

ملک الشعرای بهار

ملک الشعرای بهار

ملک الشعرای بهار

محمدتقی بهار در سال 1265 در شهر مشهد به دنیا آمد. ایشان را به نام ملک الشعرای بهار می‌شناسیم. وی از شخصیت‌های معروف مشهد در عصر معاصر است. بهار علاوه بر شاعر بودن، روزنامه‌نگار و سیاستمدار برجسته‌ای بوده است و سابقه چندین دوره حضور در مجلس را در کارنامه خود دارد. همچنین به دلیل پیوستن ایشان به صف مشروطه خواهی بارها زندانی و تبعید شدند.

ایشان سال‌ها در دوره دکترا دانشکده ادبیات در کرسی استادی تدریس می‌کرد. از آثار شاخص بهار دیوان اشعار ایشان است. استاد بهار در اردیبهشت ماه سال 1330 از دنیا رفت و در آرامگاه ظهیرالدوله شمیران به خاک سپرده شد.

[irp posts=”5964″ name=”39 شماره تلفن ضروری مشهد”]

 

مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث

مقبره مهدی اخوان ثالث

یکی دیگر از بزرگان مشهد، شاعر معاصر مهدی اخوان ثالث است. او در سال 1307 در مشهد به دنیا آمد. اخوان ثالث در دو سبک کلاسیک و نو فارسی شعر سروده است. از آثار وی می‌توان زمستان، ارغنون، آخر شاهنامه، منظومه، پاییز در زندان را نام برد. این شاعر تخلص خود را م.امید انتخاب کرده بود. وی در سال 1369 در تهران از دنیا رفت ولی پیکرش به مشهد آورده شد و هم‌اکنون در طوس در جوار آرامگاه فردوسی آرمیده است.

در طول سالیان دراز مشاهیر بزرگی در استان خراسان رضوی و به‌خصوص شهر مشهد به دنیا آمده  و زیسته‌اند. هریک از آن‌ها در طی عمر بابرکتشان خدمات علمی و فرهنگی زیادی را به بشریت عرضه کردند.

 

نوشته های مشابه

7 دیدگاه در “مشاهیر مشهد و بزرگان این شهر را بشناسید

 1. زهرا گفت:

  عالی بود ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 2. maral.__.1443 گفت:

  خسته نباشین متشکر♥

  1. مدیر سایت گفت:

   ممنون از شما

 3. یگانه گفت:

  خیلی خوب و عالی بود.

  1. مدیر سایت گفت:

   ممنون از شما

 4. محمد گفت:

  سلام چرا نامی از دیگر بزرگان خراسانی همچون خواجه نصیرالدین طوسی ، خواجه نظام الملک طوسی، خیام ، عطار ، مولوی، سنایی، بهلول گنابادی و … نبردید

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   بله حق با شماست
   محدودیت طولانی شدن مقاله باعث حدف برخی از بزرگان مشهد شده است
   در مقاله ی دیگری این موضوع تصحیح خواهد شد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *