مسیرهای قطار ایران

مسیرهای قطار ایران

خطوط راه آهن از سال ۱۳۰۵ در ایران افتتاح شد. نخستین خط ریلی ایران از بندرترکمن تا بندر امام خمینی امتداد یافت. با تلاش مسئولان به مرور زمان به تعداد مسیرهای ریلی اضافه شد تا جایی که هم اکنون تمامی ایران، به جز ۸استان از نعمت خطوط ریلی بهره مند شده‌اند.

خط ریلی ایران با طول ۱۳۴۳۷ کیلومتر ارتباط مسیرهای زیادی از کشور را به یکدیگر امکان پذیر ساخته است. تمامی کشور به جز استان های ایلام، کرمانشاه، اردبیل، خراسان شمالی و جنوبی، کردستان، کهکیلویه و بویر و گیلان به خطوط ریلی کشور پیوسته اند.

مسیر ریلی تهران به مقاصد دیگر، تعداد زیادی از خطوط ریلی را به خود اختصاص داده است. تهران به شهرهای سمنان، شاهرود، نیشابور، خواف، طبس، اراک، اهواز، خرمشهر، مراغه، زنجان، شیراز، میانه، تبریز، یزد، زاهدان، بندرعباس، گرگان و مشهد خط ریلی دارد. اما خط تهران- مشهد پرتردد ترین این مسیر ریلی به شمار می‌رود.

راه آهن ایران در این سال ها از لحاظ کیفیت خدمات و واگن ها پیشرفت زیادی داشته  و خطوط ایمن تری پدید آمده است. در این مطلب سعی شده راه آهن ایران و نقشه های دقیق آن مورد بررسی قرار گیرد.

 • نقشه راه آهن ایران
 • نقشه کامل خطوط ریلی ایران
 • نقشه مسیر راه آهن سراسری
 • نقشه ریلی کشور ۹۶

نقشه راه آهن ایران

صنعت ریلی پس از انقلاب پیشرفت زیادی داشته و ساخت و توسعه با سرعت بیشتری انجام گرفته است. در سال ۱۳۶۱ نخستین راه آهن برقی در مسیر تبریز- جلفا افتتاح گردید. راه آهن برقی با هدف حمل و نقل بیشتر و اقتصادی تر شکل گرفت. پس از جلفا خطوطی با مبدا تهران و مقاصد بندرعباس، اصفهان، تبریز و یزد از قطارهای برقی برخوردار شدند. خطوط ریلی مهم در ایران شامل مسیرهای زیر هستند:
۱- خط ریلی تهران- بندرترکمن که در سال ۱۳۱۶ بیشترین بهره برداری را داشته و برای انتقال سلاح جنگی و مهمات به روسیه مورد توجه بوده است.
۲- خط ریلی تهران-بندر امام خمینی که یکی از مسیرها برای جابجایی محصولات صادراتی و وارداتی، توزیع فرآورده های نفتی و کالا در داخل کشور است.
۳-  خط ریلی گرمسار- مشهد که طولانی ترین مسیر ریلی با طول ۸۱۲کیلومتر است، بخش قابل توجهی از خط تهران-مشهد را در برگرفته است و تعداد زیادی از زائران امام رضا (ع) را جابجا می‌کند.
۴- خط ریلی قم-زرند که ارتباط مرکز کشور را با کرمان برقرار می‌سازد. این خط از لحاظ جابجایی محموله های عظیم کارخانجات بزرگ اهمیت دارد.
راه آهن ایران دارای مقاصد زیادی است که برخی از آن ها به دلیل حمل محصولات صادرات-وارداتی و برخی دیگر به علت حمل مسافران اهمیت بیشتری دارند.
نقشه راه آهن ایران
نقشه راه آهن ایران

نقشه کامل خطوط ریلی ایران

ایران تاکنون ۱۳٫۴۳۷ کیلومتر خطوط ریلی را بنا نهاده است. خطوطی که پس از انقلاب به بهره برداری رسیده اند شامل خصوصیات زیر هستند:
·         میاندشت-بندر امام با طول ۹۲ کیلومتر
·         تهران-گرمسار با مسیر ۹۲۶کیلومتر
·         بافق-بندرعباس به طول ۶۳۳کیلومتر
·         تهران-آپرین با طول ۱۹۸کیلومتر
·         فریمان-سرخس ۱۷۰کیلومتر
·         بادرود- میبد با طول ۲۵۴کیلومتر
·         خط ترانزیتی بندرعباس-شمال شرق به طول ۸۰۰ کیلومتر

خطوط دیگری نیز در دست بهره برداری است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • راه آهن قزوین-رشت که پیچیده ترین خط ریلی به حساب می‌آید و ۱۶۵کیلومتر طول دارد.
 • خط ریلی رشت به انزلی و آستارا
 • مسیر ریلی کرمانشاه
 • خط راه آهن اردبیل
 • سریع السیر شدن خط تهران-اصفهان
 • خط ریلی اصفهان-شیراز
 • مسیر کرمان-زاهدان
نقشه راه آهن ایران
نقشه راه آهن ایران

نقشه مسیر راه آهن سراسری

صنعت ریلی ایران پس از انقلاب پیشرفت روز افزونی داشته است. به گونه ای که ۴۵۰۰کیلومتر شبکه ریلی به حدود ۱۳هزار و ۵۰۰ کیلومتر افزایش یافته است و در این راستا بسیاری از مناطق محروم شامل خطوط ریلی شدند. اختصاص ۱درصد از درآمد سالانه نفتی به خطوط راه آهن نشانه توجه به صنعت ریلی است.

 در ایران مسیرهای ریلی از شمال به جنوب و از شرق به غرب کشیده شده اند و روسیه را به خلیج فارس و هند را به بندرچابهار متصل ساخته اند. مسیر ریلی ایران در واقع کریدور یا راهرویی برای حمل و نقل بین المللی است. ایران در کریدور اصلی که اروپای شمالی به آسیای جنوب شرقی را به یکدگیر متصل می‌سازد قرار دارد. قطارهای عبوری بین المللی برای حمل و نقل مسافران و کالاها در مسیر خود از انزلی و امیرآباد گذر می‌کنند.

خطوط راه آهن ایران به دلیل جایگاهی که در مسیر عبوری از کشورهای شمالی و شرق دور دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. سالانه مسافران و حمل بار زیادی در این مسیر انجام می‌گیرد.
نقشه کامل خطوط ریلی ایران
نقشه کامل خطوط ریلی ایران

نقشه ریلی کشور ۹۶

در ابتدای سال ۱۳۹۶ خط ریلی بندر چابهار- بندرعباس و مسیر ریلی شهر همدان با طول ۲۷۰ کیلومتر افتتاح گردید. گفته می‌شود به طورکلی ۱۳۰۰کیلومتر مسیر راه آهن جدید در سال ۹۶ احداث گردید که ۵۰۰کیلومتر آن توسط شرکت ساخت و توسعه بناهای حمل و نقل کشور و ۸۰۰کیلومتر آن توسط راه آهن به شکل فاز دوم و سوم بنا شد؛ همچنین ۹۶ موفق ترین سال برای توسعه حمل و نقل شناخته شده است. زیرا با جابجایی ۲۲میلیون و ۷۰۰نفر مسافر رشد ۶درصدی را برای صنعت حمل و نقل ریلی رقم زده است. در حال حاضر خط ریلی یزد پر ترافیک ترین مسیر ریلی به شمار می‌آید. زیرا به طور میانگین ۴۰هزار تن بار را در سال جابجا می‌کند.

نقشه ریلی کشور 96
نقشه ریلی کشور ۹۶

خطوط ریلی یکی از مهم ترین صنعت های حمل و نقل است که سالانه تعداد زیادی از مسافران داخلی و خارجی توسط این وسایل نقلیه جابجا می‌شوند. صنعت ریلی ایران از سال ۱۳۰۵ شکل گرفت و تاکنون مسیر طولانی را به خود اختصاص داده است.

 ایران به عنوان کریدوری بین المللی، هند و روسیه را به خلیج فارس متصل می‌کند. اهمیت این صنعت به قدری است که میزان ۱درصد از درآمد نفتی سالانه کشور به صنعت ریلی تعلق یافته است. خدمات متنوع و امنیت قطار توجه بسیاری از مسافران را به خود جلب کرده به طوری که رشد ۶درصدی را برای خطوط ریلی در سال ۹۶ پدید آورده است. تعدادی از استان ها هنوز نتوانسته اند به خطوط ریلی کشور متصل شوند که در دستور کار راه آهن کشور برای توسعه خطوط ریلی قرار دارند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *