سفر با قطار

مسیرهای قطار ایران

مسیرهای قطار ایران

خطوط راه آهن از سال ۱۳۰۵ در ایران افتتاح شد. نخستین خط ریلی ایران از بندرترکمن تا بندر امام خمینی امتداد یافت. با تلاش مسئولان به مرور زمان به تعداد مسیرهای قطار ایران اضافه شد تا جایی که هم اکنون تمامی نقاط ایران، به جز ۸استان از نعمت خطوط ریلی بهره مند شده‌اند.

مسیرهای قطار ایران با طولی معادل ۱۳۴۳۷ کیلومتر ارتباط مسیرهای مختلفی در کشور را امکان پذیر ساخته است. تمامی کشور به جز استان های ایلام، کرمانشاه، اردبیل، خراسان شمالی و جنوبی، کردستان، کهکیلویه و بویر و گیلان به خطوط ریلی کشور پیوسته اند.

مسیر ریلی تهران به سایر مقاصد، حجم زیادی از خطوط ریلی را به خود اختصاص داده است. تهران به شهرهای سمنان، شاهرود، نیشابور، خواف، طبس، اراک، اهواز، خرمشهر، مراغه، زنجان، شیراز، میانه، تبریز، یزد، زاهدان، بندرعباس، گرگان و مشهد خط ریلی دارد. اما خط تهران- مشهد پرتردد ترین مسیر ریلی در سراسر کشور به شمار می‌رود که معمولا پیشرفته ترین قطارها نیز در این مسیر تردد دارند.

راه آهن ایران در این سال ها از لحاظ کیفیت خدمات و واگن ها پیشرفت زیادی داشته  و خطوط ایمن تری پدید آمده است. در این مطلب سعی شده راه آهن ایران و نقشه های دقیق آن مورد بررسی قرار گیرد.

 • نقشه راه آهن ایران

 • نقشه کامل خطوط ریلی ایران

 • نقشه مسیر راه آهن سراسری

 • نقشه ریلی کشور ۹۶

   

نقشه راه آهن ایران

صنعت ریلی پس از انقلاب پیشرفت زیادی داشته و ساخت و توسعه آن با سرعت بیشتری انجام گرفته است. در سال ۱۳۶۱ نخستین راه آهن برقی در مسیر تبریز- جلفا افتتاح گردید. راه آهن برقی با هدف افزایش حجم حمل و نقل ریلی  و کمتر شدن هزینه ها به وجود آمد. پس از جلفا خطوطی با مبدا تهران و مقاصد بندرعباس، اصفهان، تبریز و یزد نیز از قطارهای برقی برخوردار شدند. خطوط ریلی مهم در ایران شامل مسیرهای زیر هستند:

۱- خط ریلی تهران- بندرترکمن که در سال ۱۳۱۶ بیشترین بهره برداری را داشته و برای انتقال سلاح جنگی و مهمات به روسیه مورد توجه بوده است.

۲- خط ریلی تهران-بندر امام خمینی که یکی از مسیرها برای جابجایی محصولات صادراتی و وارداتی، توزیع فرآورده های نفتی و کالا در داخل کشور است.

۳-  خط ریلی گرمسار- مشهد که طولانی ترین مسیر ریلی با طول ۸۱۲کیلومتر است، بخش قابل توجهی از خط تهران-مشهد را در برگرفته است و تعداد زیادی از زائران امام رضا (ع) را جابجا می‌کند.

۴- خط ریلی قم-زرند که ارتباط مرکز کشور را با کرمان برقرار می‌سازد. این خط از لحاظ جابجایی محموله های عظیم کارخانجات بزرگ اهمیت دارد.

راه آهن ایران دارای مقاصد زیادی است که برخی از آن ها به دلیل حمل محصولات صادرات-وارداتی و برخی دیگر به علت حمل مسافران اهمیت بیشتری دارند.

 

نقشه راه آهن ایران

نقشه راه آهن ایران

نقشه کامل خطوط ریلی ایران

 

ایران تاکنون ۱۳٫۴۳۷ کیلومتر خطوط ریلی را بنا نهاده است. خطوطی که پس از انقلاب به بهره برداری رسیده اند شامل خصوصیات زیر هستند:

 • میاندشت-بندر امام با طول ۹۲ کیلومتر

 • تهران-گرمسار با مسیر ۹۲۶کیلومتر

 • بافق-بندرعباس به طول ۶۳۳کیلومتر

 • تهران-آپرین با طول ۱۹۸کیلومتر

 • فریمان-سرخس ۱۷۰کیلومتر

 • بادرود- میبد با طول ۲۵۴کیلومتر

 • خط ترانزیتی بندرعباس-شمال شرق به طول ۸۰۰ کیلومتر

 

مسیرهای قطار دیگری نیز در دست بهره برداری است که شامل موارد زیر می‌شود:

 

 • راه آهن قزوین-رشت که پیچیده ترین خط ریلی به حساب می‌آید و ۱۶۵کیلومتر طول دارد.

 • خط ریلی رشت به انزلی و آستارا

 • مسیر ریلی کرمانشاه

 • خط راه آهن اردبیل

 • سریع السیر شدن خط تهران-اصفهان

 • خط ریلی اصفهان-شیراز

 • مسیر کرمان-زاهدان

 

 

نقشه راه آهن ایران

نقشه راه آهن ایران

نقشه مسیر قطارهای ۵ ستاره فدک

در بین قطارهایی که در مسیرهای مختلف در سیستم ریلی کشور در حال ارائه خدمات هستند، قطارهای ۵ ستاره فدک، به عنوان اولین قطار ۵ ستاره ایرانی از مبدا شهرهای مختلف به مقصد مشهد، به مهمانان خوذ ارائه خدمات می نماید.

این قطارها با ارائه ی خدماتی در سطح خطوط هواپیمایی روز دنیا، توانسته اند سفر با قطار را به عنوان یک سفر لوکس، راحت و ایمن تثبیت کرده و سطح توقع مسافران خطوط ریلی کشور را ارتقا بخشند.

مسیرهای تحت پوشش قطارهای ۵ ستاره فدک به شرح ذیل است:

 

 • تهران – مشهد و بلعکس

 • قم – مشهد و بلعکس

 • زنجان – مشهد و بلعکس

 • قزوین – مشهد و بلعکس

 • کرج – مشهد و بلعکس

 • تهران – اهواز  و بلعکس

 

مسیرهای قطار فدک

مسیرهای قطار فدک

نقشه مسیر راه آهن سراسری

صنعت ریلی ایران پس از انقلاب پیشرفت روز افزونی داشته است. به گونه ای که ۴۵۰۰کیلومتر شبکه ریلی به حدود ۱۳هزار و ۵۰۰ کیلومتر افزایش یافته است و در این راستا بسیاری از مناطق محروم از خطوط ریلی بهره مند شدند. اختصاص ۱ درصد از درآمد سالانه نفتی به خطوط راه آهن نشانه توجه به صنعت ریلی است.

 در ایران مسیرهای ریلی از شمال به جنوب و از شرق به غرب کشیده شده اند و روسیه را به خلیج فارس و هند را به بندرچابهار متصل ساخته اند. مسیر ریلی ایران در واقع کریدور یا راهرویی برای حمل و نقل بین المللی است.

ایران در کریدور اصلی که اروپای شمالی و آسیای جنوب شرقی را به یکدگیر متصل می‌سازد قرار دارد. قطارهای عبوری بین المللی برای حمل و نقل مسافران و کالاها در مسیر خود از انزلی و امیرآباد گذر می‌کنند.

 

خطوط راه آهن ایران به دلیل جایگاهی که در مسیر عبوری از کشورهای شمالی و شرق دور دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. سالانه مسافران و حمل بار زیادی در این مسیر انجام می‌گیرد.

 

نقشه مسیر راه آهن سراسری

نقشه کامل خطوط ریلی ایران

نقشه ریلی کشور ۹۶

در ابتدای سال ۱۳۹۶ خط ریلی بندر چابهار- بندرعباس و مسیر ریلی شهر همدان با طول ۲۷۰ کیلومتر افتتاح گردید. گفته می‌شود به طورکلی ۱۳۰۰کیلومتر مسیر راه آهن جدید در سال ۹۶ احداث گردید که ۵۰۰کیلومتر آن توسط شرکت ساخت و توسعه بناهای حمل و نقل کشور و ۸۰۰کیلومتر آن توسط راه آهن به شکل فاز دوم و سوم بنا شد؛ همچنین سال ۱۳۹۶، موفق ترین سال برای توسعه حمل و نقل شناخته شده است.

زیرا با جابجایی ۲۲میلیون و ۷۰۰نفر مسافر رشد ۶ درصدی را برای صنعت حمل و نقل ریلی رقم زده است. در حال حاضر خط ریلی یزد پر ترافیک ترین مسیر ریلی به شمار می‌آید. زیرا به طور میانگین ۴۰هزار تن بار را در سال جابجا می‌کند.

نقشه ریلی کشور 96

نقشه ریلی کشور ۹۶

خطوط ریلی یکی از مهم ترین صنعت های حمل و نقل است که سالانه تعداد زیادی از مسافران داخلی و خارجی توسط این وسایل نقلیه جابجا می‌شوند. صنعت ریلی ایران از سال ۱۳۰۵ شکل گرفت و تاکنون مسیر طولانی را به خود اختصاص داده است.

 ایران به عنوان کریدوری بین المللی، هند و روسیه را به خلیج فارس متصل می‌کند. اهمیت این صنعت به قدری است که میزان ۱درصد از درآمد نفتی سالانه کشور به صنعت ریلی تعلق یافته است.

خدمات متنوع و امنیت قطار توجه بسیاری از مسافران را به خود جلب کرده به طوری که رشد ۶درصدی را برای خطوط ریلی در سال ۹۶ پدید آورده است. تعدادی از استان ها هنوز نتوانسته اند به خطوط ریلی کشور متصل شوند که در دستور کار راه آهن کشور برای توسعه خطوط ریلی قرار دارند. 

 

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

شرکت ریل پرداز نوآفرین با هدف ارائه خدمات متفاوت و ایجاد تمایز مبتنی بر خواسته های مشتریان، اقدام به خرید و بهره برداری از ۲۰۰ دستگاه واگن مسافری ساخت کشور آلمان با نام تجاری فدک نموده است..

کوپه‌های این واگن ها از امتیازات فوق‌العاده برخوردار هستند که مسافران در طول یک سفر طولانی هیچ‌گونه خستگی را احساس نمی‌کنند.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

نوشته های مشابه

17 دیدگاه در “مسیرهای قطار ایران

 1. عطا گفت:

  هرچند که احداث خط آهن هزینه بر است ولی باوجه به هزینه های جاری آن در دراز مدت صرفه اقتصادی داشته و مهمتر از آن ایمن بودن این وسیله است و چنانچه خطوط دو خطه باشد و با سرعت بالا حرکت کنند به مراتب بهتر از هواپیما است لطفا در توسعه آن دریغ نکنید

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   بله کاملا حق با شماست. یکی از مهمترین برنامه های قطارهای 5 ستاره فدک در سال 98، توسعه ناوگان است. یطوریکه شهرهای بیشتری بتوانند از خدمات این قطار استفاده نمایند.

 2. لیلا گفت:

  قطار بی خطر ترین وراحتترین وسیله ای است برای مسافرت برای معلالین وبیمارانی که وضعیت اقتصادی خوبی ندارند متاسفانه قطار ایران بقدری کهنه است که هر انسان عادی میترسه سوار بشه اگر کوپه های ۴ نفری با صندلی راحتی بطوری که صرای قطار سر آدم رو بدرد میاره کمی به سرعتش توجه کنند خیلی خوب میشه

  1. مدیر سایت گفت:

   قطارهای 5 ستاره فدک با طراحی ارگونومیک کوپه و تخت ها، سفری راحت برای مهمانان مسن و یا مهمانانی که دارای مشکلات حرکتی هستند خواهد داشت. همچنین در صورت درخواست مهمان، مهمانداران قطارهای فدک جهت تردد از درب قطار تا کوپه، ویلچیر در اختیار مهمان خواهند گذاشت

  2. مدیر سایت گفت:

   قطارهای 5 ستاره فدک دارای کوپه های ارگونومیک و کاملا لوکس می باشد. در این قطار شما دیگر نگران کهنه و یا کثیف بودن کوپه نخواهید بود.

 3. امیررضا شفاعت گفت:

  درود فراوان
  برای ۱۵ و ۱۶ خرداد بلیط قطار از شیراز به تهران وجود دارد ؟ شما اصلا از شیراز به تهران سفر دارید؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   خیر متاسفانه قطارهای فدک در این مسیر سرویس ندارد

 4. پارسا گفت:

  باسلام…

  درخواستی داشتم و امیدوارم که این درخواست رو به مدیران ارشد مجموعه انتقال بدید…

  همان طور که خودتون اعلام داشتید الویت اولیه مجموعه توسعه ناوگان هست ازتون خواهشمندیم باتوجه به حجم زیاد مسافرت از زاهدان به تهران با قطار هرچه زود تر اقدام به تحت پوشش قرار دادن این خط ریلی هم بکنید ممنون

 5. سمیرا گفت:

  سلام
  ببخشید فاصله تبریز تا مشهد با قطار چند ساعته؟

  1. مجید نیازی گفت:

   سلام.24 تا 26 ساعت

  2. ممد گفت:

   تو گوگل مپ بزن حدود 1700 کیلو متره پیاده حدود350 ساعت راهه

 6. غلامعلی کشانی گفت:

  مدیر محترم سایت سلام.
  لطفا صفحه‌ی بالا را چک دوباره بفرمایید:
  نقشه‌ها به روز نیستند: (محور اراک -همدان و قزوین- رشت اضافه نشده‌اند)
  زیر نویس یکی از نقشه ها غلط دارد: نقشه کامل خطوط ریلی ایران
  جمع محورهایی که در اول نوشته معرفی کرده اید،‌ می‌شود ۳۰۷۲ کیلومتر. این را که به ۴۵۰۰ قبلی اضافه کنیم، می شود ۷۵۷۲۰ کیلومتر تا ۱۳۴۰۰ ادعایی کارمند‌های آمار سازْ تقریبا ۵۸۰۰ تا فاصله دارد یعنی حدود ۹۰ درصد خطای عمدی.

  از پاسخ ادعایی کارمندان عالی رتبه ی آمار ساز معمولا و در نهایت این استنباط می‌شود که در این مواقع، خطوط فرعی را تنگِ این عدد ها می زنند و به آمار فرو می کنند تا آمار عملکرد پرافتخار را بالاتر ببرند. یعنی کاری که در همه‌ی ادارات مثل نان شب واجب است.
  اما کیست که نداند معنای محور مواصلاتی را!
  محور مواصلاتی (# خط اصلی) همان است که دو نقطه ی راهبردی را به هم وصل می‌کند و اسم در می‌کند برای همان دو نقطه، مثلا تهران – کرمانشاه. و نه تهران- کرمانشاه با همه ی خطوط فرعی و ایستگاهی و معدنی و صنعتی در حولِ ایستگاه های آن محور.
  چنان چه در محاسبه ی محور های قبل از ۱۳۵۷ هم ، همین ملاک و اصل ممیزه مطرح بوده و گفته شده ۴۸۰۰ کیلومتر (دوستان آمار ساز، حتی در نقل آن کیلومتراژِمشهور همْ ۳۰۰ تا کف رفته اند).

  این کار متاسفانه تازگی ندارد و من در طی دوران خدمت‌ام بارها به این “کم فروشی آماری” اشاره کرده ام.
  ===============
  برای معرفی این کمترین:
  یکی از کارهای مخلص در سال ۱۳۶۳ ویراستاری اولیه ی جزوه ی اطلاعات عمومی راه آهن در مرکز آموزش راه آهن بوده که هیچ امضایی زیر یا اول آن وجود نداشت، چرا که هیچ کس نمی خواست راست و دروغ هایش را به گردن بگیرد. قرار بود جزوه ی آبرومندتری به دست دانشجویان برسد.

  اما کار دیگرم در سال ۱۳۸۹ در همان مرکز آموزش راه آهن، تالیف و ترجمه ی دو جلدیِ “ایمنی و ریل” بود که خوشبختانه با اشتباهاتی کم، در اختیار مراکز علمی ایران قرار گرفت.

  با احترام، کشانی

 7. امیر ELX_Love گفت:

  سلام به ایده من مسیر تبریز/مشهد از مسیر هایی است که مسافرین زیادی دارد و تا به حال چهار بار با قطار به مشهد رفتم با اینکه کوپه ها خوب و راحت بودند ولی تفریح کم قابل پخش فیلم از طریق USB نبودن باعث خسته شدن در این مسیر میشود و من با تحقیقاتی که در مورد شرکت شما کردم به اطلاعاتی رسیدم که قطار های فدک علاوه بر تازه و راحت و ارگونومیک بودن قابل پخش فیلم توسط خود مسافر میباشد و این کار باعث میشود نه فیلم قدیمی و با کیفیت پایین دید و هم باعث میشود مسافر با پخش فیلم مورد علاقه خود اصلا گذر زمان را نفهمد اگر لطف کنید به مسیر تبریز/مشهد هم یک قطار تخصص دهید چون زمان این مسیر حدود 25 ساعت است و با این کار لطف بزرگی در راحتی سفر مردم تبریز کرده آید
  ممنون

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   ضمن تشکر از حسن توجه شما
   مسیرها تحت پوشش قطارهای فدک در آینده نزدیک توسعه خواهد یافت

 8. رضا گفت:

  سلام
  كاش راه اهن ساري به بندر عباس افتتاح مي شد

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   انشااله

 9. Mahdi گفت:

  سلام
  راه آهن امروزه جزو نیاز های اساسی هر کشوری است، با پیشرو بودن در این امر مهم و ریل گزاری مناطق مهم کشور و به مرور همه شهر های ایران، انشاالله شاهد پیشرفت در این حوضه خواهیم بود.
  البته در آینده ای نه چندان دور؛ قطار های برقی پیشرو این صنعت خواهند بود که امیدوارم شرایط و بستر این کار هر چه زود تر در کشورمان مهیا بشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *