سفر با قطار

سفر با قطار در ایران

با توجه به پیشرفت صنعت ریلی، قطارهایی جدید در این مسیر قرار گرفته که امکانات بسیار زیادی دارند. در گذشته قطارها از امکانات ابتدایی و محدودی برخوردار بودند و به همین علت سفر با قطار خسته کننده به نظر می‌رسیدند؛ اما امروزه تمامی امکانات رفاهی در واگن مسافران مهیاست. امکاناتی مانند نوشیدنی سرد و گرم، تخت خواب تمیز و مانیتور و …. البته قطارهای مسافربری همچنان معایبی مانند سروصدای حرکتی هم دارند که شاید در آینده با تصحیح ریل های قدیمی، تغییرات مثبتی در این راستا صورت بگیرد.

 سفر با قطار در ایران قوانین و مقررات خاصی دارد که ما در این مقاله به شرح آن ها پرداخته ایم.

 • راهنمای سفر با قطار
 • فرهنگ سفر با قطار
 • وسایل موردنیاز سفر با قطار
 • بلیت قطار
 • نکاتی در رابطه با استرداد بلیت قطار

 

راهنمای سفر با قطار

برای هرکس در قطار، صندلی خاصی در نظر گرفته شده است؛ در قطارهای کوپه ای هر صندلی در صورت نیاز، به تخت خواب تبدیل خواهد شد. پیش از سفرکردن با قطار بهتر است وقت خود را تنظیم کرده که دیر به راه آهن نرسید تا بتوانید قبل از حرکت ،جای خود را به راحتی پیدا کنید.

– بلیت سفر خود را از سایت های معتبر و یا آژانس های مسافرتی خریداری کرده و اگر احیاناً دارای معلولیت هستید حتماً به آژانس فروش بلیت اطلاع دهید. زرا در بعضی از قطارها (مانند قطارهای 5 ستاره فدک) امکان ارائه اقلامی مانند ویلچیر به مسافران وجود دارد.

– از وسایل خود مراقبت کنید و از تحویل گرفتن چمدان های مشکوک از افراد ناشناس به صورت امانی بپرهیزید.

– مراقبت از کودکان در سفرهای ریلی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا بعضی از کودکان علاقه مندند در راهروها بازی کنند و گاهی به سایر کوپه ها سرک بکشند؛ اجازه ندهید کودکانتان موجب سلب آسایش دیگران شوند و صندلی کودک را به او نشان دهید و تاکید کنید به اشتباه وارد کوپه دیگری نشود؛ همچنین از خواباندن کودکان در تخت های فوقانی به تنهایی جلوگیری کنید. زیرا به دلیل بدخوابی کودکان، ممکن است مشکلات جبران ناپذیری ایجاد شود. در برخی از قطارها (مانند قطارهای 5 ستاره فدک) در صورت نیاز می توانید گهواره برای کودکان زیر دو سال از مهماندار دریافت نمایید.

– در کنار تخت خواب ها میله محافظی قرار داده شده که لازم است در هنگام استراحت حتماً ضامن آن ها را بکشید تا به دلیل تکان های قطار ، به پایین سقوط نکنید.

– دستگیره ترمز خطر برای مواقع ضروری است از کشیدن بی موقع آن که موجب خسارت و پرداخت جریمه می‌شود، خودداری کنید.

– باتوجه به فرصت کم سوار و پیاده شدن درهنگام توقف قطار در میان راه، به کهنسالان کمک کنید تا از قطار جا نمانند.

سفرکردن با قطار نیازمند آگاهی پیش از سفر است که در صورت توجه نکردن به آن دچار مشکلاتی خواهید شد. راهروها محلی برای رفت و آمد و قدم زدن آهسته هستند با ایجاد سرو صدا و بازی با کودکانتان موجب سلب آسایش سایر مسافران نشوید.

راهنمای سفر با قطار را پیش از حرکت بخوانید

فرهنگ سفر با قطار

با توجه به عمومی بودن بسیاری از جایگاه ها در قطار لازم است که نکاتی را رعایت کرده و به حقوق دیگران احترام بگذارید.

 • کشیدن سیگار در قطار ممنوع است، هنگام تردد با این وسیله نقلیه با استعمال سیگار موجب آزار دیگران نشوید.
 • قطار نیز مانند سایر امکانات عمومی نیاز به مراقبت همه افراد دارد. زباله ها را در سطل تعبیه شده بریزید و از آسیب رساندن به بدنه قطار خودداری کنید؛ همچنین با توجه به حساسیت بعضی از افراد از اسپری و عطرهای خوشبوکننده استفاده نفرمایید.
 • سرویس بهداشتی در هر واگن به تعداد محدود قرار داده شده، زمان زیادی صرف ماندن در این فضا نکنید و در صورت امکان شستن اجسام و وضوگرفتن را در سرویس بهداشتی بین راهی که در محل توقف قطار قرار دارند، انجام دهید.
 • در صورت لزوم به استفاده از جعبه کمک های اولیه، سایر وسایل بهداشتی غیرقابل استفاده را روی زمین رها نکنید.
 • ملحفه هایی که در اختبار شما قرار داده می‌شود برای امکانات رفاهی هنگام خواب است، از آن به عنوان زیرانداز یا سفره استفاده نفرمایید.
 • اگر به صورت خانوادگی سفر می‌کنید و کوپه به صورت دربست در اختیار شما قرار داده شده از دست زدن و گوش دادن به موزیک با صدای بلند بپرهیزید زیرا به دلیل نزدیکی کوپه ها به هم، صدا به سرعت رد و بدل می‌شود؛ همچنین از ضربه زدن به اتاق کوپه خودداری کنید.
 • در صورت بروز خطا یا مشکلی از بحث و سر و صدا با مهمانداران خودداری کرده و مشکل را با مسئولین مربوطه درمیان بگذارید.
 • اگر با افراد دیگری در یک کوپه همسفر شده اید شرایط خود را با سایر مسافران هماهنگ کنید. در صورت خواب بودن سایرین از روشن کردن برق ها و ایجاد سر و صدا بپرهیزید و کفشی مناسب بپوشید تا با سر و صدا یا بوی بد پا باعث آزار دیگران نشوید.

فرهنگ سفر با قطار

وسایل موردنیاز سفر با قطار

در سفر با قطار در ایران ممکن است با کمبودهایی مواجه باشید که لازم است قبل از حرکت قطار درمورد آن ها اطلاع داشته و برای تهیه اقلام موردنیاز برنامه ریزی کنید.

 • اگر سفر شما طولانی است و قصد استفاده از غذاهای گرم قطار به دلایلی مانند طعم آن یا عدم اطمینان از بهداشتی بودن روند پخت را ندارید قبل از سوارشدن به قطار، غذای گرمی برای خود تهیه کنید به خصوص در مواقعی که کودکی همراه خود دارید و در میان راه گرسنه می‌شود. البته این مسئله بستگی به نوع قطار مورد استفاده شما نیز دارد. در قطارهای 5 ستاره با اطمینان می توانید از غذاهای داخل قطار استفاده نمایید.

 

 • گرچه در هنگام خستگی می‌توانید در راهروها قدم بزنید اما گاهی به دلیل بسته بودن فضا و مسافت طولانی سفرکردن با قطار کسل کننده می‌شود. موبایل یا تبلت خود را شارژ کرده یا کتابی همراه خود ببرید تا در طول سفر با آن ها اوقاتی را سپری کنید. در قطارهای 5 ستاره شما می توانید از با دیدن فیلم و یا گوش دادن به موسیقی از طریق مانیتورهای هوشمند موجود در کوپه، اوقات خوشی را در طول سفر داشته باشید.
 • چسب زخم، کیسه فریزر و مایع ضدعفونی کننده از اقلامی هستند که در طی سفر ممکن است موردنیاز قرار بگیرند. سعی کنید در وسایل خود جایی برای این اقلام پیدا کنید.
 • اگر به دلیل وسواس های شخصی قصد استفاده از وسایل عمومی قطار مانند ملحفه، بالشت، لیوان و صابون را ندارید، لازم است این وسایل را در وسایل خود داشته باشید.

سفر با قطار

بلیت قطار

هر فرد برای داشتن سفری با قطار نیازمند داشتن بلیت است که در چند مرحله قبل از سوارشدن توسط پرسنل خطوط ریلی کنترل می‌شود. در برگه بلیت، اطلاعات شخصی و محل صندلی نوشته شده است که بر اساس همین اطلاعات، پیش از ورود به قطار، کارمندان مستقر در جلوی درب های ورودی، شما را برای سوارشدن از درب صحیح قطار راهنمایی خواهند کرد. بلیت قطار را می‌توانید به صورت آنلاین از سایت های معتبر یا آژانس های دارای مجوز خریداری کنید و در صورت مطلع نبودن در مورد راه آهن و خطوط ریلی از کارکنان این شرکت ها راهنمایی های اولیه را دریافت کنید.

در هنگام خرید بلیت به آژانس های معتبر مراجعه کنید و از آن ها بخواهید درمورد اطلاعات نوشته شده بر روی برگه بلیط توضیحاتی را ارائه دهند تا شما درمورد پیدا کردن قطار موردنظرتان دچار مشکل نشوید. و یا مستقیما به سایت های شرکت های مسافربری مراجعه کرده و بلیت را بصورت اینترنتی خریدار نمایید.

بلیت قطار

نکاتی در رابطه با استرداد بلیت قطار

 • درصورت مفقود شدن بلیت خود، می‌توانید 45 دقیقه پیش از حرکت قطار به شرکت صادرکننده بلیت مستقر در راه آهن مراجعه کرده و بلیت المثنی تهیه کنید، توجه داشته باشید در صورت مفقود شدن دوباره برگه المثنی، امکان بازیابی بلیط قطار وجود ندارد.
 • در صورتی که شما قصد سفر با دو قطار به صورت پی در پی را دارید و قطار اول بیش از سه ساعت به دلیل حوادث غیر طبیعی تاخیر داشته باشد طوری که قطار بعدی را از دست بدهید امکان استرداد وجه پرداخت شده برای سفر دوم وجود دارد.
 • اگر بلیت به نام شما صادر شده باشد و در مسیر، تهویه قطار دچار مشکل شود می‌توانید 50درصد از بهای بلیت بعد از کسر خدمات به مسافر را درخواست کنید که حداقل تا یک ماه بعد پرداخت می‌شود.

1 دیدگاه در “سفر با قطار در ایران

 1. طاهره صابری گفت:

  برای تهران به شهرهای شمالی و همچنین سفرهای یکروزه ریلی لطفا قطار ۵ ستاره در نظر بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *