تجربه سفری لوکس ایمن لذت بخش با قطارهای فدک

موزه شهدا کجاست؟ آدرس + تصاویر موزه موزه شهدا تهران

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

موزه شهدا در سال ۱۳۵۹ کار خود را شروع کرده است و زیر نظر به بنیاد شهید می باشد و از جمله اشیای آن می‌توان به وصیت‌نامه، عکس، مدارک تحصیلی، دفترچه خاطرات، تسبیح ،سجاده، قرآن، عینک مطالعه، قلم‌کاری، مقالات ، نوار سخنرانی، کتاب‌ها و آثارمهم هنری هفتصد تن از کشته‌شدگان مانند حسین فهمیده ومرتضی آوینی اشاره کرد.

یکی دیگر از موزه های شهر تهران که در خیابان طالقانی، کنارخیابان فرصت قرار دارد و شامل وسایل و لوازم شخصی باقی مانده از کشته شده های جنگ عراق و ایران ، وقایع انقلاب در سال ۱۳۵۷ و دیگر کشته ‌شدگانی که بر اثر شرایطی در نظام جمهوری اسلامی ایران، شهید نامیده شده اند، می باشد.

موزه شهدا
موزه شهدا

علت تشکیل این موزه شهدا ایجاد یک نمایشگاهی از پوسترهایی با موضوع و محوریت شهادت و انقلاب بود، که به کمک و همت بعضی از دانشجویان خواهان و علاقه‌مند به این موضوع، در سال ۱۳۵۹، بعد از شروع جنگ تحمیلی، ایجاد شد. این نمایشگاه نیز در سال ۱۳۶۰ به واحد فرهنگی بنیاد شهید انقلاب اسلامی تحویل داده شد و در سال ۱۳۶۳، به نام موزه شهدا اطلاق گردید.

همچنین در سال ۱۳۶۶ موزه شهدا به مکان جدید منتقل شد و در سال ۱۳۶۷ برای بار دوم افتتاح گردید. بخش تکمیلی و الحاقی این موزه در سال ۱۳۸۴ به آن اضافه گردید و هم چنین این موزه با ۱۲۴۷۳ اثر (حجمی و اسناد ،البسه) از ۱۳۱۰ شهید، برای بازدید علاقه‌مندان به ‌صورت رایگان، دایر است.

گالری مخصوص دانش آموزان

این گالری شبیه باغ موزه دفاع مقدس طراحی شده و دارای برنامه‌هایی برای بازدید کودکان و نوجوانان از شامل: عکس یادگاری با شهیدان، بازی‌های رایانه‌ای، نمایش فیلم‌هایی از دوران دفاع مقدس مخصوصا از جوانان و نوجوانان، مسابقه دارت و تیراندازی ، مکالمه های شهیدان و فرماندهان در شب‌های عملیات با بی‌سیم، وصیت ها، مسابقه نقاشی، و نامه‌های دانش‌آموزان شهید است.

سالن مخصوص شهدای ترور شده

این سالن نیز شامل سه قسمت، شهدای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، شهدای قبل از انقلاب اسلامی، شهدای دوران انقلاب اسلامی می باشد.

سالن مخصوص شهدای ترور شده در موزه شهدا
سالن مخصوص شهدای ترور شده در موزه شهدا

شهدای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

در این قسمت آثار شهیدهایی مانند ، شهدای دولت ، شهدای محراب ، شهدای نماز جمعه، شهدای حرم رضوی، شهدای هفت تیرو شهیدانی از جمله: صیاد شیرازی ، لاجوردی ،هاشمی‌نژاد و … به قرار داده شده است.

شهدای قبل از انقلاب اسلامی

این قسمت شامل مراحل تاریخ انقلاب مشروطیت و آثار شهید های ‌ این دوره از جمله: شیخ فضل‌الله نوری، رئیسعلی دلواری، میرزا کوچک خان جنگلی ، شهید مدرس و محمد خیابانی می‌شود.

شهدای دوران انقلاب اسلامی

در این قسمت می‌توان به آثاری از شهدای فدائیان اسلام پانزده خرداد چهل و دو، شهدای نوزده دی، شهدای هفده شهریور وبیست و دوم بهمن را نظاره کرد.
آثاری از فرماندهان شهید

در این قسمت به دلیل وجود محدویدت فضا، آثاری ارزشمند از فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی و شهید سپاه پاسداران ، به‌صورت دوره ای برای بازدیدکنندگان و علاقه مندان به نمایش گذاشته شده است.

آثاری از شهدای بین الملل

آثار این قسمت از شهدای خارجی و ایرانی که برای زنده کردن استقلال میهن‌ و دین شریعت به شهادت رسیده‌اند، جمع‌آوری شده‌اند. شهیدانی از پاکستان، افغانستان، لبنان، فلسطین و اقلیت‌های دینی ازجمله زرتشتیان ،ارامنه، مسیحیان و بخشی از این شهیدان را تشکیل می‌دهند.

آثاری از شهدای بین الملل در موزه شهدا
آثاری از شهدای بین الملل در موزه شهدا

آثار شهدای استان های مختف

در این قسمت آثار شهدایی از استان‌های مختلف ، به کمبود فضا و دلیل تعداد بالای آثار به‌صورت دوره ای به نمایش گذاشته می شود و در هر غرفه به عنوان نماد یک استان استفاده می‌شود.

بایگانی اسناد

آرشیوی است که در آن از آثار و اسناد مکتوب شامل نامه‌های شخصی، تالیفات شهیدان، وصیتنامه دست‌نوشته به‌صورت علمی وایمن نگهداری می‌شود.

بایگانی هنری

در این قسمت، آثار هنری از هنرمندان برجسته و شاخص با محوریت شهادت و شهیدان ، ایثار، و آزادگان و جابازان در زمینه‌های خوشنویسی، نقاشی، کولاژ، عکاسی، مینیاتور و دیگررشته‌های تجسمی نگهداری می‌شود. بیش از هفت هزار اثر هنری این بایگانی، درقسمت مناسبت‌های مختلف در بخش نگارستان هنری در طبقه زیرزمین به‌صورت موضوعی قرار گرفته است.

بایگانی البسه

بایگانی از آثار البسه شهیدان ازجمله : لباس رزم ، لباس شخصی، چفیه و … است که در دمای استاندارد به ‌صورت ایمن وعلمی نگهداری می‌شوند.

سالن آمفی تئاتر

این سالن با ظرفیت حدود صد و بیست نفر، به و جدیدترین و بهترین سیستم‌های تصویری و صوتی برای برگزاری جلسات وهمایش‌ها مجهز است، و بنابراین بازدیدکنندگان می‌توانند کلیپ‌های مختلف ،فیلم‌ها در حوزه ایثار و شهادت، جانبازان ، شهیدان و آزادگان را در این قسمت می توانید مشاهده کنید.

قسمت نگارستان هنری

این نگارستان به مساحت شیصد متر با سیستم صوتی مناسب، نورپردازی آماده برگزاری نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی با محوریت شهادت، ایثار، جانبازان و آزادگان ،شهیدان است.

سایت موزه شهدا

علاقه مندان و بازدیدکنندگان می‌توانند دراین قسمت ، از سایت گنجینه شهادت و ایثارگر و دیگر پایگاه‌های اطلاعاتی ارتباط با موزه‌ها و گنجینه‌ها و آثار مرکزی شهدا استفاده کنند.

برخی از آثار موزه شهدا
برخی از آثار موزه شهدا

گارگاه مرمت موزه

این قسمت که کارگاه مرمت می بشد با هدف ترمیم و مرمت لباس رزم شهدا ایجاد شده است. در این قسمت لباس‌هایی که به خاطر آغشته بودن به خون، از هم جدا و گسسته شده و یا به دلیل برخورد ترکش و خمپاره ها آسیب دیده است، مرمت می‌شود. واین قسمت دارای اتاق آزمایشگاه جهت تعیین نوع مواد شیمیایی و اتاق قرنطینه برای نگهداری و تشخیص آسیب، و اتاق مرمت و ترمیم برای لباس‌های آسیب دیده است.

کتابخانه تخصصی موزه شهدا

این کتابخانه دارای دارای کتاب‌های از شهیدان درباره شهدا و کتاب‌هایی با محوریت شهادت و ایثار است. و همچنین استفاده از این کتابخانه برای همه افراد آزاد می باشد.

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

  • ارائه حوله مرطوب گرم / سرد (به فراخور فصل) در ابتدای سفر
  • سرو نوشیدنی خوشامدگویی (Welcome Drink) که شامل نوشیدنی­های سنتی و سرد می‌باشند.
  • سرو صبحانه یا عصرانه برحسب ساعت حرکت قطار و زمان رسیدن آن به مقصد
  • سرو پیش غذا / غذای اصلی گرم به همراه نوشیدنی­های انتخابی / و دسر

[/stextbox]

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

[/stextbox]

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های مرتبط

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x