مقاصد گردشگری

آشنایی با بهترین دانشگاه‌های مشهد

آشنایی با بهترین دانشگاه‌های مشهد

وجود جاذبه‌های تاریخی و طبیعی در کنار جاذبه‌های توریستی و مذهبی، شهر مشهد را به یکی از قطب‌های اصلی  گردشگری تبدیل کرده است که هرساله میزبان مسافران زیادی خواهد بود.  در کنار این ویژگی‌های مشهد، رتبه علمی این شهر نیز بسیار چشمگیر بوده طوری که 74 مرکز علمی و دانشگاهی در آن تعریف‌شده است که ازاین‌بین می‌توان به دانشگاه آزاد مشهد و دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره کرد.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور محسوب می‌شود که در سال 1313 هم‌زمان با تأسیس دانشگاه تهران ثبت‌شده و در سال 1318 با موافقت دفتر نخست‌وزیری به وزارت معارف معرفی شد. دانشگاه آزاد مشهد در آذر سال 1361 تأسیس‌شده و در سال 1362 با 167 دانشجو در سه رشته فعالیت علمی خود را آغاز کرد.

دانشگاه‌های مشهد در 106 ژورنال تخصصی علمی صاحب‌امتیاز بوده و تاکنون 756 شماره از ژورنال تخصصی آن‌ها منتشرشده است. سالانه همایش‌های داخلی و بین‌المللی زیادی در مشهد برگزار می‌شود و پژوهشگران زیادی به ارائه مقالات علمی خود در این همایش‌ها می‌پردازند.

در این مقاله قصد داریم در مورد دو نمونه از بهترین دانشگاه‌های مشهد یعنی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه آزاد مشهد صحبت کنیم.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • دانشگاه آزاد مشهد

 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

بعد از موافقت هیئت دولت مبنی بر تأسیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، و شروع فعالیت آن با سه دانشکده پزشکی، ادبیات و الهیات و معارف اسلامی، اساسنامه دانشگاه نیز به تصویب رسید.

 

بعد از موافقت نخست‌وزیری با راه‌اندازی دانشگاه در مشهد و اعلام این دستور به وزارت معارف، در شهریور 1328 اولین داوطلبین قبولی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام شدند.

افتتاحیه دانشکده علوم پزشکی مشهد در دوم آذر 1328 توسط وزیر فرهنگ وقت مرحوم دکتر زنگنه، انجام‌شده و این دانشکده رسماً شروع به فعالیت کرده است. اگرچه در ابتدا به‌جای دانشکده پزشکی آموزشگاه عالی بهداری در مشهد افتتاح شد اما بعد از افتتاح رسمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان سال آخر آموزشگاه، آموزشگاه عالی بهداری برای همیشه منحل شد.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

با تغییر عملکرد وزارتخانه‌ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 65 و تفکیک دانشگاه‌های علوم پزشکی و علوم وابسته به آن از وزارت علوم و آموزش عالی، و تطبیق آن‌ها با بهداری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کشور شکل گرفت. ازاین‌رو دانشگاه مشهد نیز به این واسطه به دو موسسه مستقل با نام‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه فردوسی مشهد با دو مدیریت جداگانه فعالیت خود را از سر گرفت.

[irp posts=”2371″ name=”ارزانترین بلیط قطار تهران مشهد”]

 

هفت بخش معاونت

این دانشگاه با 7 بخش معاونت تحت عنوان معاونت پژوهش و فناوری، معاونت آموزشی، معاونت دانشجویی و فرهنگی، معاونت غذا و دارو، معاونت بهداشتی، معاونت درمان و درنهایت معاونت توسعه مدیریت و منابع یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور محسوب می‌شود. دانشگاه علوم پزشکی مشهد با برخورداری از 18 شبکه بهداشت و درمان، 8 دانشکده، 28 بیمارستان و 16 مرکز تحقیقاتی پزشکی قادر است به بیش از 5 میلیون نفر، خدمات بهداشتی و درمانی ارائه دهد.

تربیت نیروی انسانی متعهد و کارآمد بر اساس نیازهای جامعه پزشکی، بهبود عملکرد حرفه‌ای دانش‌آموختگان متناسب با پیشرفت علوم، تولید دانش و فن‌آوری نوین در عرصه آموزش و بهداشت و درمان، بهبود کمی و کیفی ارائه خدمات بهداشت و درمان، و حفظ و ارتقا جایگاه دانشگاه به‌عنوان سازمانی پیشرو در سطح ملی و جهانی ازجمله اهداف دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شمار می‌آیند.

این دانشگاه که به‌عنوان دانشگاه مادر شرق کشور محسوب می‌شود با مجهز بودن به آزمایشگاه مرکزی تجهیز شده و مراکز تحقیقاتی متعدد و پرورش دانشجویان متخصص توانسته گامی بزرگ در جامعه پزشکی کشور بردارد.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشتمل بر 8 دانشکده بهداشت، علوم پرستاری و مامایی، دانشکده پزشکی، علوم پیراپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و طب سنتی است. همچنین 28 بیمارستان در شهر مشهد نیز زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت می‌کنند که عبارت‌اند از بیمارستان ابن‌سینا، بیمارستان ام‌البنین، بیمارستان امام رضا(ع)، بیمارستان امید، بیمارستان خاتم‌الانبیا مشهد، بیمارستان دکتر شیخ، بیمارستان دکتر شریعتی، بیمارستان سوانح طالقانی، بیمارستان شهید هاشمی نژاد، بیمارستان کامیاب، بیمارستان قائم و بیمارستان پیوند اعضاء منتصریه.

میزبانی در فدک یک اصل سازمانی است

 

دانشگاه آزاد مشهد

دانشگاه آزاد مشهد در آذر سال 1361 تأسیس و فعالیت رسمی خود را در مهر 62 با 167 دانشجو آغاز کرده است. در سال 1363 دانشکده فنی دانشگاه آزاد مشهد با هدف تربیت نیروهای فنی و متخصص فعالیت خود را فقط با یک مقطع تحصیلی در رشته مکانیک آغاز کرد  و به‌تدریج با اضافه کردن سایر رشته‌های فنی نظیر عمران و کامپیوتر رسماً به دانشکده فنی تبدیل شد.

این واحد دانشگاهی دانشجویان زیادی در مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی و دکترای حرفه‌ای آموزش داده است. اکنون دانشگاه آزاد مشهد با هفت دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده علوم انسانی، علوم پایه، دانشکده حقوق و علوم سیاسی و زبان‌های خارجه، دانشکده پزشکی، هنر و معماری و گروه علوم تربیتی مشغول فعالیت است.

در حال حاضر دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد مشهد در گروه‌های مکانیک، شهرسازی، عمران، مهندسی پزشکی، طراحی صنعتی، متالوژی و فناوری اطلاعات در مقاطع مختلف تحصیلی دانشجو می‌پذیرد. 21 مکان این دانشکده جهت تشکیل آزمایشگاه و کارگاه برای رشته‌های مختلف اختصاص داده‌شده است. ازجمله امکانات این دانشکده می‌توان به نمازخانه، کتابخانه اختصاصی گروه فنی و مهندسی، سلف‌سرویس، نهارخوری، سالن ورزشی و زمین فوتبال اشاره کرد.

در ادامه به برخی از ویژگی های قطارهای فدک اشاره می کنیم:

✅  سرو نوشیدنی خوشامدگویی

✅  استفاده از ظروف چینی

✅  سرو عصرانه یا صبحانه با توجه به ساعت حرکت قطار

✅  سرو پیش غذا، غذای اصلی و دسر

✅  سرو نوشیدنی گرم بعد از غذا بصورت نامحدود

 

دانشکده علوم انسانی

دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد مشهد در رشته‌های الهیات و معارف اسلامی، مطالعات خانواده، دینی و عربی، مدیریت دولتی، حسابداری، زبان و ادبیات فارسی و جغرافیا فعال است و تاکنون 13191 دانشجو از این دانشگاه  فارغ‌التحصیل شدند. در زیربنای 10 هزار مترمربعی این دانشکده کتابخانه اختصاصی گروه انسانی با بیش از 44 هزار نسخه کتاب و 2 سالن مطالعه خواهران و برادران وجود دارد.

از گروه‌های فعال در دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد مشهد می‌توان به گروه ریاضی، فیزیک، شیمی، آمار، زیست‌شناسی، بیوشیمی و بیوفیزیک و همین‌طور زمین‌شناسی و علوم تجربی اشاره کرد. در سال 1371 دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آزاد مشهد نیز با چهار گروه علوم سیاسی، حقوق، زبان فرانسه و زبان انگلیسی فعالیت خود را رسماً آغاز کرده است. دانشکده پزشکی، معماری و علوم تربیتی نیز هرساله دانشجویان زیادی را در مقاطع مختلف آموزش داده و وارد بازار کار می‌کنند.

مشهد به‌عنوان یک کلان‌شهر علاوه بر اینکه جایگاه ویژه‌ای در صنعت گردشگری و توریستی ایفا می‌کند درزمینه دانشگاهی و علوم عالی نیز بسیار پیشرو بوده و دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه آزاد مشهد جزء بهترین دانشگاه‌های کشور محسوب می‌شوند.

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

شرکت ریل پرداز نوآفرین با هدف ارائه خدمات متفاوت و ایجاد تمایز مبتنی بر خواسته های مشتریان، اقدام به خرید و بهره برداری از 200 دستگاه واگن مسافری ساخت کشور آلمان با نام تجاری فدک نموده است..

کوپه‌های این واگن ها از امتیازات فوق‌العاده برخوردار هستند که مسافران در طول یک سفر طولانی هیچ‌گونه خستگی را احساس نمی‌کنند.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-021

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *