با محبوب‌ترین غذاهای ژاپنی آشنا شوید

غذاهای ژاپنی

غذاهای ژاپنی یکی از محبوب‌ترین و متنوع‌ترین غذاهای جهان هستند. بر اساس “قانون پنج”، آشپزی سنتی ژاپنی با واشوکو بر روی تنوع و تعادل غذا تأکید دارد. آن‌ها با استفاده از پنج رنگ (سیاه، سفید، قرمز، زرد و سبز)، پنج تکنیک آشپزی (غذای خام، کباب کردن، بخارپز کردن، آب‌پز کردن و سرخ کردن) و پنج طعم (شیرین، تند، شور، ترش و تلخ) به این دستاورد رسیده‌اند.
این اصول را می‌توان در تک‌تک وعده‌های غذایی ژاپنی پیدا کرد، حتی وعده‌ای که تنها از یک کاسه سوپ و سه ظرف مکمل به همراه برنج تشکیل شده باشد. با وجود تأکید آشپزی ژاپنی بر روی ارائه‌ی غذای زیبا و استفاده از مواد تازه و باکیفیت مربوط به هر فصل، تعجبی ندارد که غذاهای ژاپنی این‌قدر خوشمزه هستند و در بین مردم دنیا محبوبیت دارند.اگر خواستید در سفرهای خارجی خود به ژاپن سری بزنید و  اگر مایل هستید در مورد غذاهای ژاپنی اطلاعات بیش‌تری به دست آورید، در ادامه چند ‌تا از بهترین غذاهای ژاپنی را به شما معرفی می‌کنیم. سرفصل­های عنوان­شده در این مقاله عبارت­اند از:

  • سوشی و ساشیمی

  • رامن

  • تمپورا

  • یاکیتوری

  • سوپ میسو

  • خورشت کاری

  • اونیگیری

  • اوکونومیاکی

  • اودون

  • سوکیاکی

 

سوشی و ساشیمی

سوشی و ساشیمی
سوشی و ساشیمی

 محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین غذاهای ژاپنی سوشی و ساشیمی هستند. سوشی و ساشیمی شبیه هستند اما یکی نیستند و تفاوت‌هایی دارند. سوشی در سرتاسر دنیا شناخته شده و منحصر‌به‌فرد است. تمام دانه‌های برنج به ترکیبی از سرکه‌ی برنج (که با شکر و نمک درست می‌شود) آغشته شده‌اند و سپس با مواد اولیه‌ی مختلفی ترکیب شده‌اند، مانند انواع غذاهای دریایی، سبزیجات، جلبک دریایی و موارد مشابه دیگر. می‌توانید سوشی را همراه با سس سویا یا واسابی (که بسیار تند است) یا ترکیبی از هر دو، میل کنید. سوشی واقعاً ترکیبی نهایی از طعم و مزه‌های مختلف در دهان شماست. بسته به شکل و مواد اولیه‌، انواع مختلفی از سوشی داریم: سوشی نگیری، سوشی ماکی، سوشی اوشی، سوشی تماکی و غیره.

ساشیمی که در اصل به برشی از هر نوع گوشت خام گفته می‌شود نوع دیگری از غذاهای ژاپنی است که همراه با واسابی و سس سویا خورده می‌شود و معمولاً چند تکه تربچه هم در کنار آن قرار دارد. ساشیمی می‌تواند از گوشت موجودات دریایی، گوشت گاو، گوشت مرغ و یا حتی گوشت اسب تهیه شود.

رامن

رامن غذای ژاپنی
رامن غذای ژاپنی

رامن یکی دیگر از محبوب‌ترین غذاهای ژاپنی است که طرفداران زیادی دارد. رامن یک کاسه رشته‌ی خیس‌خورده است که در سس سویا یا سوپ میسو به همراه مواد غذایی زیاد و متنوعی درست می‌شود. اصلی‌ترین مواد غذایی به‌کاررفته در رامن برش‌هایی از گوشت خوک، پیازچه، جلبک دریایی و تخم‌مرغ است. طعم این غذا واقعاً استثنایی است.
مهم‌ترین بخش این غذا سوپ آن است که می‌تواند بهترین طعمی را که چشیده‌اید را به شما ارائه کند و بسته به مکانی که رامن را از آن تهیه می‌کنید، می‌تواند کم‌چرب یا پرچرب باشد. گوشت رامن هم می‌تواند به ‌نحوی پخته شود که آن‌قدر نرم باشد که به‌محض گرفتن آن با چوب غذاخوری، تکه‌تکه شود.

 تمپورا

تمپورا غذای |ژاپنی
تمپورا غذای |ژاپنی

تمپورا نوعی اسنک سرخ‌شده‌ی ژاپنی است که بیش‌تر از غذاهای دریایی و سبزیجات تشکیل شده است، اما می‌توانید تمپورای مرغ هم پیدا کنید که به سسی با ترکیباتی از سس سویا، زنجبیل و شکر، آغشته است. با هر سبزیجاتی می‌توانید تمپورا درست کنید. تکه‌های تمپورا باید به‌اندازه‌ای باشند که بتوانید آن‌ها را با یک گاز بخورید و با وجود این‌که سرخ می‌شود، نباید اصلاً طعم روغن بدهد. تمپورا معمولاً همراه با سس تتسویو سرو می‌شود که ترکیبی از آبگوشت غلیظ، ساکی شیرین، سس سویا، زنجبیل، تربچه و ادویه‌جات تند است.

یاکیتوری

یاکیتوری غذای ژاپنی
یاکیتوری غذای ژاپنی

یاکیتوری یکی دیگر از غذاهای ژاپنی است که متشکل از قطعات کوچک مرغ کباب شده روی سیخ است. در این غذا برای اجتناب از هدر رفتن که یکی از اصول مهم فرهنگ غذای ژاپن است، از تمام بخش‌های مرغ استفاده می‌شود، مانند قلب، جگر و حتی شانه‌ی مرغ. برخلاف دیگر غذاهای سنتی ژاپنی، یاکیتوری غذای نسبتاً مدرنی است و از قرن ۱۷ میلادی همه‌گیر شد چراکه به مدت چند قرن، خوردن گوشت در ژاپن کاری ناپسند بود.

سوپ میسو

سوپ میسو غذای ژاپنی
سوپ میسو غذای ژاپنی

سوپ میسو شاید خیلی ساده به نظر برسد، اما یکی از مهم‌ترین غذاهای ژاپنی است که تقریباً به همراه تمام غذاهای سنتی دیگر سرو می‌شود. سوپ میسو از خمیر میسو (سویای تخمیر شده) و داشی (آب‌گوشت غلیظ) درست می‌شود. در چنین سوپ پایه‌ای، می‌توانید تکه‌های توفو، پیاز، جلبک دریایی واکانه و گاهی اوقات سبزیجاتی مانند سیب‌زمینی شیرین، هویج و تربچه را یافت. سوپ میسو هرگز به‌عنوان غذای اصلی سرو نمی‌شود. همیشه به همراه یک کاسه برنج و یکی دو ظرف غذای دیگر آماده می‌شود.

خورشت کاری

خورشت کاری غذای ژاپنی
خورشت کاری غذای ژاپنی

یکی دیگر از غذاهای ژاپنی خیلی ساده، خوشمزه و محبوبی که می‌توانید در هر نقطه‌ی ژاپن پیدا کنید، خورشت کاری است که ترکیبی از برنج و کاری است و طعم فوق‌العاده‌ای دارد. برای درست کردن خورشت کاری ژاپنی، می‌توانید از انواع مختلفی گوشت و سبزیجات استفاده کنید. سبزیجات اصلی این غذا پیاز، هویج و سیب‌زمینی شیرین هستند و معمولاً از گوشت مرغ، خوک، گاو و حتی اردک در آن استفاده می‌شود. چندین مدل کاری داریم که معمول‌ترین‌هایشان ملایم، معمولی و تند هستند.

اونیگیری

اونیگیری غذای ژاپنی
اونیگیری غذای ژاپنی

اونیگیری محبوب‌ترین خوراک ژاپنی است. مهم نیست چه زمانی از روز باشد یا کجا باشید، اگر گرسنه باشید و وقت زیادی نداشته باشید، می‌توانید یک اونیگیری بخرید. اونیگیری درواقع یک نوع کوفته‌برنجی است که به روش‌های مختلفی طعم دار می‌شود.  بعضی از اونیگیری‌ها با گوشت مرغ، سبزیجات و ماهی پر می‌شوند و با جلبک دریایی یا برشی از تخم‌مرغ پوشیده می‌شوند. در بعضی از آن‌ها برنج با نوعی سس مخلوط می‌شود. همین‌طور که پیداست، می‌توانید انواع زیادی اونیگیری را با طعم‌های متنوع پیدا کنید. حتی مغازه‌هایی هستند که فقط اونیگیری درست می‌کنند و می‌فروشند و این غذا در صنعت غذاهای ژاپنی حسابی خود را مطرح کرده است.

اوکونومیاکی

اوکونومیاکی غذای ژاپنی
اوکونومیاکی غذای ژاپنی

اوکونومیاکی یکی از غذاهای ژاپنی عامه‌پسند است که به پنکیک شباهت دارد. برای درست کردن آن، مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن را که بسیار متنوع هستند، روی یک صفحه‌ی کباب‌پز فشار می‌دهند. این غذا در اصل با آرد، سیب‌زمینی و تخم‌مرغ درست می‌شود، اما می‌توانید هر چیزی که دوست دارید را هم به آن اضافه کنید. معمول‌ترین افزودنی‌ها به آن این موارد هستند: پیازچه، گوشت گاو، میگو، هشت‌پا، سبزیجات، موچی و پنیر. در بعضی از رستوران‌ها آشپز برای درست کردن اوکونومیاکی به سر میز مشتری می‌رود و همان‌جا غذا را جلوی چشم آن‌ها درست می‌کند، درحالی‌که مشتریان هم با افزودن مواد اولیه به آشپز کمک می‌کنند.

اودون

اودون غذای ژاپنی
اودون غذای ژاپنی

اودون نوعی رشته‌ی ضخیم و جویدنی است که از آرد گندم درست می‌شود. این غذا به خاطر طعم خوب، قیمت مناسب و تنوع، یکی از محبوب‌ترین غذاهای ژاپنی است. اودون را می‌توانید هم به‌صورت داغ، هم به‌صورت سرد بخورید و افزودنی‌های مختلفی را هم می‌توانید به آن اضافه کنید.

سوکیاکی

سوکیاکی غذای ژاپنی
سوکیاکی غذای ژاپنی

سوکیاکی غذایی شامل گوشت گاو، سبزیجات و توفوی پخته‌شده با سس سویای شیرین است که در دیگ چدنی کم ارتفاع پخته می­شود. این یکی از غذاهای ژاپنی است که وقتی در دوران میجی، بعد از چند قرن ممنوعیت خوردن گوشت برداشته شد، محبوبیت زیادی پیدا کرد و یک غذای خانوادگی برای دورهمی‌های صمیمی است.

تنوع غذاهای ژاپنی بسیار زیاد است و طیف گسترده‌ای از مواد غذایی ازجمله برنج، گوشت و سوپ را شامل می‌شوند. اگر می‌خواهید در یک وعده نهایت لذت را از غذا ببرید و تجارب متنوعی هم داشته باشید، غذاهای ژاپنی گزینه‌ی مناسبی هستند.

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *