Notice: Trying to access array offset on value of type bool in E:\Host\Web\Fadak Site\blog\wp-content\plugins\elementor-pro\modules\dynamic-tags\tags\post-featured-image.php on line 36

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in E:\Host\Web\Fadak Site\blog\wp-content\plugins\elementor-pro\modules\dynamic-tags\tags\post-featured-image.php on line 36

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in E:\Host\Web\Fadak Site\blog\wp-content\plugins\elementor-pro\modules\dynamic-tags\tags\post-featured-image.php on line 36

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in E:\Host\Web\Fadak Site\blog\wp-content\plugins\elementor-pro\modules\dynamic-tags\tags\post-featured-image.php on line 36
ترمینال مشهد (پایانه‌ امام رضا ع): قیمت بلیط+نقشه - وبلاگ فدک

تجربه سفری لوکس ایمن لذت بخش با قطارهای فدک

ترمینال مشهد (پایانه‌ امام رضا ع): قیمت بلیط+نقشه

آنچه در این مطلب خواهید خواند:


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in E:\Host\Web\Fadak Site\blog\wp-content\plugins\elementor-pro\modules\dynamic-tags\tags\post-featured-image.php on line 36

پایانه مسافربری امام رضا(ع) مشهد که با نام ترمینال مشهد شناخته می‌شود یکی از بزرگ‌ترین ترمینال‌های کشور و اصلی‌ترین ترمینال شهر مشهد مقدس است. ترمینال مشهد در سال ۶۹ آغاز به کار کرد و نزدیک به ۳۰ سال سابقه‌ی فعالیت درزمینه‌ی انواع خدمات مسافربری جاده‌ای دارد.در پایانه مسافربری امام رضا مشهد رزرو بلیط ، خرید بلیط . خدمات مختلف ارایه میشود.

این بنا در سال ۱۳۷۵ مورد بازبینی و گسترش قرار گرفت و هم‌اکنون ترمینال مشهد پیشرفته‌ترین پایانه‌ی کشور را با وسعتی بالغ‌بر بیش از ۴۵ هزار مترمربع در اختیار دارد. هزینه‌ی ساخت این ساختمان ۴ طبقه‌ی مدرن حدود ۲۵۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

 نقشه‌ ترمینال مشهد شامل بیش از ۸ هزار و پانصد مترمربع ساختمان‌های اداری و جانبی شامل گیت ورودی، رستوران، خدمات فنی، حدود ۲۲ هزار مترمربع پارکینگ روباز، ۲۴ هزار مترمربع پارکینگ اتوبوس، ۳ هزار مترمربع پارکینگ تاکسی، ۵۰ هزار مترمربع محوطه‌ی سکوهای مسافری و ۳۰ هزار مترمربع فضای سبز می‌شود. امروز قصد داریم در این مقاله به معرفی کامل این ترمینال پرداخته و شما را با امکانات و مسیر‌های آن آشنا کنیم.

تاریخچه ترمینال مشهد

قبل از هر چیزی لازم میدانیم که در مورد تاریخچه ترمینال مشهد اطلاعاتی را بیان کنیم. این بنا برای اولین بار در سال ۶۹ فعالیت خود را شروع کرد. طبیعتاً در آن سال‌ها به این میزان از پیشرفت و بزرگی نرسیده بود. بعد از گذشت مدتی و در سال ۱۳۷۵ این بنا مورد بازسازی قرار گرفت. به‌طوری‌که امروزه این بنا بزرگ‌ترین ترمینال در کشور به‌حساب می‌آید.

احتمالاً این سؤال هم برای شما به وجود آمده که مگر تهران پایتخت نیست و نباید ترمینال آن بزرگ‌ترین باشد، چرا این‌طور نیست؟ در جواب باید بگوییم که تهران چهار ترمینال اصلی دارد که بار سفرهای خارج از شهر بین این چهار پایانه تقسیم شده است. درصورتی‌که شهر مشهد فقط یک ترمینال اصلی و بزرگ دارد. به همین دلیل بار سفرهای خارج از شهر فقط بر روی دوش همین یک ترمینال قرار دارد.

آمار مسافرین و خطوط

بر اساس اعلام سازمان پایانه‌های مسافربری، ترمینال مشهد به‌طور متوسط روزانه ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس و بیش از ۸۰ هزار مسافر را دارا می‌باشد، با این حساب ظرفیت این ترمینال در طول سال بیش از ۷۵۰٫۰۰۰ دستگاه اتوبوس است که از این حیث ترمینال مشهد را به بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین ترمینال ایران و سومین ترمینال شلوغ جهان بدل می‌کند.

این ترمینال تقریباً به‌تمامی شهر‌های ایران اتوبوس مستقیم دارد. ترمینال معراج مشهد نیز ظرفیت روزانه ۲۰۰ دستگاه اتوبوس و ۶۰۰۰ نفر مسافر را دارا می‌باشد. برای ساخت این مجموعه ۶ و نیم میلیارد تومان هزینه شده است.

 

امکانات ترمینال مشهد

این ترمینال امکان سفر به تمام شهرهای ایران و حتی بعضی از شهرهای خارج از کشور را برای مسافران فراهم کرده است. زیربنای قسمت اداری این ترمینال هشت هزار متر مربع است که مساحت بسیار بزرگی به‌حساب می‌آید. در این ترمینال رستوران‌های مختلفی قرار دارند که آماده خدمت‌رسانی به مسافران هستند.

در کنار این‌ها باید بگوییم که شما در ترمینال مشهد می‌توانید خدمات فنی مختلفی هم دریافت کنید. به دلیل مساحت بسیار زیاد این ترمینال، مغازه‌های مختلفی هم در آن ایجاد شده که هرکدام از آن‌ها محصولی خاص را به فروش می‌رسانند. باید بگوییم که دیگر نگرانی بابت خرید سوغاتی هم نخواهید داشت.

شاید برای شما جالب باشد که مساحت سه هزار متر مربعی در این ترمینال به پارکینگ تاکسی‌ها اختصاص داده شده است. در کنار این پارکینگ، برای اتوبوس‌ها هم یک پارکینگ به مساحت ۲۴ هزار متر مربع هم در نظر گرفته‌اند.

در ترمینال مشهد ۵۰ هزار متر مربع، مساحتی است که برای سکوهای اتوبوس در نظر گرفته شده است. در این سکوها مسافران از اتوبوس پیاده و به آن سوار می‌شوند. حالا با توجه به مساحت تصور کنید که روزانه چند اتوبوس در این ترمینال مسافر سوار می‌کنند که به این مساحت نیاز دارند.

در کنار تمام این خدمات برای اینکه مسافران در زمان انتظار خسته نشوند، یک مساحت ۲۰ هزار متر مربعی هم به فضای سبز اختصاص داده شده است. اگر اتوبوس شما تأخیر داشته یا به هر دلیلی مجبور هستید که در ترمینال توقف داشته باشید، می‌توانید از این فضای سبز عالی بهره‌مند شوید.

از دیگر امکاناتی که در این ترمینال تعبیه شده است، می‌توان به راهنمای ۲۴ ساعته اشاره کرد. شما در هر زمانی از شبانه‌روز به ترمینال مراجعه کنید و سؤالی داشته باشید، به‌سادگی می‌توانید آن را مطرح کرده و به جواب برسید. این کار یک کمک بسیار عالی برای مسافران به‌حساب می‌آید.

در پایانه امام رضا کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های مختلفی وجود دارند. احتمالاً هنگامی‌که در مورد کافی‌شاپ ترمینال صحبت می‌کنیم، سریعاً به یاد کافی‌شاپ‌های فرودگاه و قیمت‌های بسیار بالای آن می‌افتید، درصورتی‌که این‌طور نیست. یکی از ویژگی‌های مثبت رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌هایی که در پایانه امام رضا قرار دارند، قیمت مناسب در کنار کیفیت بالای آن‌ها است. این موضوع باعث می‌شود که مسافران دیگر بابت خوردن غذا و دیگر نوشیدنی‌ها نگرانی خاصی نداشته باشند.

در این ترمینال فضایی هم برای بازی کودکان در نظر گرفته‌اند. اگر شما کودکی به همراه خود دارید و به هر دلیلی باید زمانی را در ترمینال منتظر باشید، می‌توانید از این فضای خاص بهره‌مند شوید. شاید برای شما جالب باشد که در ترمینال مشهد فضای ورزشی هم برای مسافران در نظر گرفته‌اند و شما به‌سادگی می‌توانید از این اماکن استفاده کنید. حتی اگر یکی از کارکنان این سازمان هستید، می‌توانید قبل از شروع زمان کاری خود یا در هنگام پایان آن، از این فضاهای ورزشی استفاده کنید و بدنی سالم داشته باشید.

مراکز خرید هم از دیگر امکاناتی است که در این ترمینال قرار دارد. شما می‌توانید سوغاتی‌ها و دیگر لوازم موردنیاز خود را از این مراکز تهیه کنید. اگر زودتر از زمان حرکت اتوبوس خود به ترمینال رسیده‌اید، می‌توانید با گشتن در این مراکز خرید، گذر زمان را فراموش کنید.

دیگر ترمینال‌های مشهد

شاید برای شما جالب باشد که با وجود پایانه امام رضا (ع) در شهر مشهد، سفرهای برون‌شهری در مشهد آن‌قدر زیاد است که وجود یک ترمینال به تنهایی نمی‌تواند جوابگو باشد. به همین دلیل در سال ۱۳۹۱ پایانه معراج در شهر مشهد هم بهره‌برداری شد.

این پایانه زیربنایی ۷۵ هزار متر مربعی دارد که مساحت بسیار زیادی به‌حساب می‌آید. امکانات فراهم شده در پایانه معراج اگرچه به پای پایانه امام رضا (ع) نمی‌رسد، اما باز هم حرفی برای گفتن دارد. روزانه ۲۰۰ دستگاه اتوبوس در این پایانه مسافران را سوار و پیاده می‌کنند که حجم قابل‌توجهی به‌حساب می‌آید.

آدرس و شماره تلفن‌های ترمینال مشهد

برای دسترسی به ترمینال مشهد در هر نقطه‌ای از شهر که حضور دارید باید به سمت بزرگراه شهید کلانتری حرکت کنید. اگر در مسیر شرق به غرب بزرگراه قرار دارید ترمینال در سمت راست شما خواهد بود.

آدرس پستی و دقیق ترمینال مشهد: مشهد – بزرگراه شهید کلانتری – میدان انقلاب اسلامی – صندوق پستی ۱۳۳۵

شماره تلفن‌های ترمینال مشهد:

پایانه‌ی امام رضا (ع): ۷-۰۵۱۳۸۵۹۰۰۱

شماره ترمینال معراج مشهد: ۰۵۱۳۶۹۱۰۲۰۵

پایانه‌ی راه ابریشم: ۰۵۱۳۳۷۲۶۴۱۸

شماره‌ی فاکس ترمینال مشهد: ۰۵۱۳۸۵۴۵۰۹۳

 

خرید بلیط پایانه‌ مسافربری مشهد

خرید بلیت از پایانه مشهد
خرید بلیت از پایانه مشهد

برای خرید بلیط پایانه‌ مسافربری مشهد  راه‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد.

  • می‌توانید به‌طور حضوری در ترمینال مشهد و تعاونی موردنظر خود حضور به عمل رسانید؛ برای مثال اگر قصد سفر به بیرجند را دارید می‌توانید در ترمینال مشهد بیرجند حاضر شوید و از تعاونی عدل مشهد ساعت حرکت و قیمت بلیط را پرسیده و در صورت مناسب بودن تهیه نمایید. همچنین برای سفر از مشهد به قم می­توانید به ترمینال مشهد قم مراجعه کرده و از ساعات مختلف حرکت اتوبوس­ها به سمت قم اطلاع یابید.
  • راه دوم خرید بلیط پایانه‌ مسافربری مشهد این است که وارد سایت سازمان پایانه‌های مسافربری شوید و به‌صورت اینترنتی اقدام به خرید بلیط کنید. برای مثال اگر قصد سفر به تهران را دارید می‌توانید با استفاده از این سامانه ساعت حرکت و قیمت بلیط تعاونی‌های مختلف نظیر رویال سفر مشهد و یا ایران پیما مشهد را مشاهده نمایید و بهترین گزینه را بخرید.
  • راه سوم نیز به‌صورت اینترنتی و از طریق انواع شرکت‌ها و اپلیکیشن‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات مسافرتی نظیر علی‌بابا، مستر بلیط و غیره است. اگر قصد سفر از ترمینال مشهد نیشابور را دارید می‌توانید با جستجوی عبارت ترمینال مشهد خرید بلیط vip به نیشابور، لیست کاملی از این شرکت‌ها را مشاهده نمایید.

 

پایانه‌های مختلف ترمینال مشهد

پایانه یا ترمینال معراج مشهد یکی از ترمینال‌های مهم مشهد محسوب می‌شود که با مساحت ۷۵ هزار مترمربع و ظرفیت پذیرش روزانه ۲۰۰ دستگاه اتوبوس در سال ۱۳۹۱ به بهره‌برداری رسید. هدف از احداث ترمینال معراج مشهد خدمت‌رسانی کامل‌تر به شهر‌های شمالی مشهد و برخی از استان‌های مجاور بوده است. مسیرهای معمول ترمینال معراج مشهد شهر‌های قوچان، شیروان، بجنورد، درگز و اسفراین می‌باشد.

این بخش از ترمینال مشهد دارای ۷ خط اختصاصی است که درمجموع ۸۵ دستگاه اتوبوس اختصاصی در آن مشغول به فعالیت هستند. فضای پارکینگ با مساحت زیاد برای انواع سواری و اتوبوس تعبیه شده است و انواع امکانات رفاهی در اختیار مسافران و مراجعه­کنندگان قرار دارد. این پایانه در میدان شهید فهمیده در بلوار توس واقع شده است.

ترمینال راه ابریشم نیز در حاشیه‌ی بزرگراه غدیر و قبل از تقاطع بلوار حر واقع شده است. این ترمینال برای خدمت‌رسانی به شهر‌های شمال شرق مشهد و همچنین مسیر شهر‌های آسیای میانه که پیش‌تر به جاده‌ی ابریشم شهرت داشته، احداث گردیده است. ترمینال مشهد نیشابور و یا ترمینال مشهد گناباد از طریق این پایانه با یکدیگر در ارتباط هستند.

تمام امکانات رفاهی و اداری ممکن در فضای ۳۸ هزار مترمربعی این پایانه گنجانده‌شده‌اند. فضاهایی با کاربری‌های مختلف نظیر انتظامات، دفاتر اداری، خوابگاه، نمازخانه، سرویس‌های بهداشتی، مجتمع تعمیرگاهی و غیره در این ترمینال واقع شده است.

 

[irp posts=”3320″ name=”اطلاعات مربوط به دمای هوای مشهد و اوقات شرعی این شهر را از چه منابعی دریافت کنیم؟”]

 

لیست تعاونی‌های فعال در ترمینال مشهد

تقریباً تمام تعاونی‌های کوچک و بزرگ فعال در اتوبوس‌رانی کشوری در ترمینال مشهد شعبه دارند و در حال خدمت‌رسانی به مسافرین و مراجعه‌کنندگان هستند. در ادامه فهرستی از نام این تعاونی‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

ایران پیما مشهد، ایران پیما خراسان، پیک معتمد، میهن نور، کیان سفر پاسارگاد، ایمن سفر، تعاونی عدل مشهد، الوان نور، راه‌پیما، تک سفر، آریا سفر، گیتی‌پیما، آسیا سفر، پارسیان، ترابر بی‌تا، جهان گشت مهر، پیک صبا، همسفر چابک‌سواران، رویال سفر مشهد، سیروسفر، ماهان سفر، جهان سیر ایثار و آرتا سبلان، نمونه‌ای از این تعاونی‌های فعال در ترمینال مشهد هستند.

 

دسترسی به ترمینال مشهد

شهرداری مشهد امکانات مناسبی برای دسترسی به ترمینال مشهد فراهم کرده است. اگر برای دسترسی به پایانه‌ی امام رضا تصمیم دارید از خطوط اتوبوس تندرو استفاده کنید یکی از خطوط زیر را سوار شوید:

خط شماره‌ی ۸۰۰، خط شماره‌ی ۱و خط شماره‌ی ۴.

خط شماره‌ی ۸۰۰ مسیر پایانه‌ی طبرسی تا ترمینال مشهد را طی می‌کند. خط شماره‌ی ۴ از پایانه‌ی الهیه راه می‌افتد و خط دیگر نیز از میدان بیت‌المقدس. تمام این مسیرها رفت‌وبرگشت هستند.

خطوط اتوبوس درون‌شهری نیز به‌صورت چرخشی مسیر مشخصی را طی می‌کنند. اتوبوس‌های این خطوط مسیر خود را از ترمینال مشهد پایانه‌ی امام رضا آغاز کرده و پس از طی مسیر و توقف در ایستگاه‌های مختلف به ایستگاه پایانه بازمی‌گردند.

برای مثال خط ۸۳ حرکت خود را از میدان انقلاب اسلامی آغاز نموده و پس از عبور از ایستگاه‌های خیابان امام خمینی، خیابان شهید تولایی، خیابان آخوند خراسانی، میدان بیت‌المقدس، حرم مطهر، چهارراه شهدا، چهارراه آیت‌الله بهجت، میدان راه‌آهن، تقاطع گمنام، بلوار وحدت، میدان ۱۷ شهریور، چهارراه فدائیان اسلام، چهارراه کوشش و خیابان شهید موسوی دوباره به ترمینال مشهد بازمی‌گردد.

دسترسی به ترمینال مشهد
دسترسی به ترمینال مشهد

خط ۸۴ نیز از خیابان شهید موسوی، چهارراه فدائیان اسلام، خیابان ۱۷ شهریور، بلوار وحدت، تقاطع گمنام، میدان راه‌آهن، چهارراه آیت‌الله بهجت، چهارراه شهدا، حرم مطهر، میدان بیت‌المقدس، چهارراه شهید اندرزگو، خیابان آخوند خراسانی، چهارراه امام خمینی، میدان امام خمینی و سپس میدان انقلاب اسلامی عبور می‌کند.

تاکسی‌های خطی مستقیم نیز از میدان بیت‌المقدس، میدان آزادی، بلوار جانباز، حاشیه بهاران، شهرک شهید رجایی، میدان امام حسین و شهرک صنعتی توس به سمت ترمینال مشهد حرکت می‌کنند. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به ترمینال نیز ایستگاه پروین اعتصامی است.

در پایان امیدواریم توانسته باشیم مجموعه‌ی مدرن و بزرگ ترمینال مشهد یا پایانه‌ی امام رضا را به‌خوبی خدمت شما معرفی کرده و شما را با بخش‌های مختلف این پروژه‌ی عظیم آشنا کرده باشیم. توصیه می‌کنیم برای تهیه‌ی بلیط از سازمان پایانه‌های مسافربری استفاده نمایید و در صورت نیاز به راهنمایی با شماره تلفن‌های ترمینال مشهد تماس بگیرید.

 

[irp posts=”2728″ name=”ایستگاه راه آهن مشهد”]

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

  • سرو دسر
  • نوشیدنی گرم برحسب درخواست به صورت نامحدود (چای، نسکافه)
  • ارائه سرویس خواب با کیفیت بالا و متمایز نسبت به سایر قطارها، ضمن شستشوی روزانه کلیه اقلام مورد استفاده مسافرین و ارائه به شکل وکیوم
  • مجهز به سیستم صوتی و تصویری پیشرفته IPTV با قابلیت‌هایی از قبیل انتخاب از طیف متنوعی از فیلم‌ها، انتخاب موسیقی و نمایش ادعیه

[/stextbox]

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت.

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

[/stextbox]

به این نوشته امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های مرتبط

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x