مقاصد گردشگری

ترمینال مشهد (پایانه‌ امام رضا ع): قیمت بلیط+نقشه

ترمینال مشهد

پایانه مسافربری امام رضا(ع) مشهد که با نام ترمینال مشهد شناخته می‌شود یکی از بزرگ‌ترین ترمینال‌های کشور و اصلی‌ترین ترمینال شهر مشهد مقدس است. ترمینال مشهد در سال ۶۹ آغاز به کار کرد و نزدیک به ۳۰ سال سابقه‌ی فعالیت درزمینه‌ی انواع خدمات مسافربری جاده‌ای دارد.در پایانه مسافربری امام رضا مشهد رزرو بلیط ، خرید بلیط . خدمات مختلف ارایه میشود.

این بنا در سال ۱۳۷۵ مورد بازبینی و گسترش قرار گرفت و هم‌اکنون ترمینال مشهد پیشرفته‌ترین پایانه‌ی کشور را با وسعتی بالغ‌بر بیش از ۴۵ هزار مترمربع در اختیار دارد. هزینه‌ی ساخت این ساختمان ۴ طبقه‌ی مدرن حدود ۲۵۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

 نقشه‌ ترمینال مشهد شامل بیش از ۸ هزار و پانصد مترمربع ساختمان‌های اداری و جانبی شامل گیت ورودی، رستوران، خدمات فنی، حدود ۲۲ هزار مترمربع پارکینگ روباز، ۲۴ هزار مترمربع پارکینگ اتوبوس، ۳ هزار مترمربع پارکینگ تاکسی، ۵۰ هزار مترمربع محوطه‌ی سکوهای مسافری و ۳۰ هزار مترمربع فضای سبز می‌شود. امروز قصد داریم در این مقاله به معرفی کامل این ترمینال پرداخته و شما را با امکانات و مسیر‌های آن آشنا کنیم.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • آمار مسافرین و خطوط

 • چه امکاناتی در ترمینال مشهد ارائه می‌شود؟

 • آدرس و شماره تلفن‌های ترمینال مشهد

 • خرید بلیط پایانه‌ مسافربری مشهد

 • پایانه‌های مختلف ترمینال مشهد

 • لیست تعاونی‌های فعال در ترمینال مشهد

 • دسترسی به ترمینال مشهد

 

آمار مسافرین و خطوط

بر اساس اعلام سازمان پایانه‌های مسافربری، ترمینال مشهد به‌طور متوسط روزانه ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس و بیش از ۸۰ هزار مسافر را دارا می‌باشد، با این حساب ظرفیت این ترمینال در طول سال بیش از ۷۵۰٫۰۰۰ دستگاه اتوبوس است که از این حیث ترمینال مشهد را به بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین ترمینال ایران و سومین ترمینال شلوغ جهان بدل می‌کند.

این ترمینال تقریباً به‌تمامی شهر‌های ایران اتوبوس مستقیم دارد. ترمینال معراج مشهد نیز ظرفیت روزانه ۲۰۰ دستگاه اتوبوس و ۶۰۰۰ نفر مسافر را دارا می‌باشد. برای ساخت این مجموعه ۶ و نیم میلیارد تومان هزینه شده است.

 

چه امکاناتی در ترمینال مشهد ارائه می‌شود؟

تقریباً تمام تعاونی‌های معتبر مسافربری در ترمینال مشهد فعال هستند و دفتر نمایندگی آن‌ها به‌صورت ۲۴ ساعته به مسافران خدمت‌رسانی می‌کند. برای سوار و پیاده شدن مسافران سکو‌های اختصاصی تعبیه شده است تا مسافران دچار سردرگمی نشوند، ازاین‌رو هر تعاونی سکوی مخصوص به خود را داشته و ساعت حرکت اتوبوس‌ها دستخوش تغییرات ناخواسته نمی‌شود.

سالن‌های غذاخوری و کافی‌‌شاپ‌هایی باکیفیت و قیمت مناسب داخل و بیرون ساختمان اصلی فعالیت دائم دارند و مسافران را از این لحاظ بی‌نیاز می‌کنند.

از نکات جالب‌توجه ترمینال مشهد این است که تنها مکانی برای حرکت اتوبوس‌ها و مسافران نیست و فضاهایی برای کاربری‌های مختلف دیگر نیز در نظر گرفته شده است. برای مثال اگر مجبورید ساعاتی را تا حرکت اتوبوستان منتظر بمانید می‌توانید از فضاهای ورزشی، مراکز خرید، فضای بازی کودکان و غیره بهره ببرید.

برای رفت‌وآمد از ترمینال مشهد به نقاط مختلف شهر نیز، سیستم حمل‌ونقل عمومی شامل تاکسی‌ها و اتوبوس‌های شهری در ترمینال فعالیت دارند که توسط شهرداری مشهد تعبیه‌شده‌اند.

همچنین فضای زیادی برای پارکینگ اتوبوس‌ها در نظر گرفته شده است که باعث می‌شود ترمینال شلوغ به نظر نرسد و هوای آن آلودگی کمتری داشته باشد. همچنین ترمینال مشهد دارای باس واش نیز می‌باشد بنابراین رانندگان نیازی به شستن اتوبوس در فضای ترمینال ندارند.سرویس‌های بهداشتی تمیز و با تعداد کافی در نقاط مختلف ترمینال قرارگرفته‌اند و حتی امکان استحمام نیز فراهم شده است.

 

[irp posts=”2429″ name=”ارزانترین بلیط قطار تهران مشهد واگن پرستو”]

 

آدرس و شماره تلفن‌های ترمینال مشهد

برای دسترسی به ترمینال مشهد در هر نقطه‌ای از شهر که حضور دارید باید به سمت بزرگراه شهید کلانتری حرکت کنید. اگر در مسیر شرق به غرب بزرگراه قرار دارید ترمینال در سمت راست شما خواهد بود.

آدرس پستی و دقیق ترمینال مشهد: مشهد – بزرگراه شهید کلانتری – میدان انقلاب اسلامی – صندوق پستی ۱۳۳۵

شماره تلفن‌های ترمینال مشهد:

پایانه‌ی امام رضا (ع): ۷-۰۵۱۳۸۵۹۰۰۱

شماره ترمینال معراج مشهد: ۰۵۱۳۶۹۱۰۲۰۵

پایانه‌ی راه ابریشم: ۰۵۱۳۳۷۲۶۴۱۸

شماره‌ی فاکس ترمینال مشهد: ۰۵۱۳۸۵۴۵۰۹۳

همچنین می­توانید هرگونه نظر، انتقاد و شکایات ترمینال مشهد را به پست الکترونیکی terminals@mashhad.ir ایمیل کنید.

 

خرید بلیط پایانه‌ مسافربری مشهد

خرید بلیت از پایانه مشهد

خرید بلیت از پایانه مشهد

برای خرید بلیط پایانه‌ مسافربری مشهد  راه‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد.

 • می‌توانید به‌طور حضوری در ترمینال مشهد و تعاونی موردنظر خود حضور به عمل رسانید؛ برای مثال اگر قصد سفر به بیرجند را دارید می‌توانید در ترمینال مشهد بیرجند حاضر شوید و از تعاونی عدل مشهد ساعت حرکت و قیمت بلیط را پرسیده و در صورت مناسب بودن تهیه نمایید. همچنین برای سفر از مشهد به قم می­توانید به ترمینال مشهد قم مراجعه کرده و از ساعات مختلف حرکت اتوبوس­ها به سمت قم اطلاع یابید.
 • راه دوم خرید بلیط پایانه‌ مسافربری مشهد این است که وارد سایت سازمان پایانه‌های مسافربری شوید و به‌صورت اینترنتی اقدام به خرید بلیط کنید. برای مثال اگر قصد سفر به تهران را دارید می‌توانید با استفاده از این سامانه ساعت حرکت و قیمت بلیط تعاونی‌های مختلف نظیر رویال سفر مشهد و یا ایران پیما مشهد را مشاهده نمایید و بهترین گزینه را بخرید.
 • راه سوم نیز به‌صورت اینترنتی و از طریق انواع شرکت‌ها و اپلیکیشن‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات مسافرتی نظیر علی‌بابا، مستر بلیط و غیره است. اگر قصد سفر از ترمینال مشهد نیشابور را دارید می‌توانید با جستجوی عبارت ترمینال مشهد خرید بلیط vip به نیشابور، لیست کاملی از این شرکت‌ها را مشاهده نمایید.

 

پایانه‌های مختلف ترمینال مشهد

پایانه یا ترمینال معراج مشهد یکی از ترمینال‌های مهم مشهد محسوب می‌شود که با مساحت ۷۵ هزار مترمربع و ظرفیت پذیرش روزانه ۲۰۰ دستگاه اتوبوس در سال ۱۳۹۱ به بهره‌برداری رسید. هدف از احداث ترمینال معراج مشهد خدمت‌رسانی کامل‌تر به شهر‌های شمالی مشهد و برخی از استان‌های مجاور بوده است. مسیرهای معمول ترمینال معراج مشهد شهر‌های قوچان، شیروان، بجنورد، درگز و اسفراین می‌باشد.

این بخش از ترمینال مشهد دارای ۷ خط اختصاصی است که درمجموع ۸۵ دستگاه اتوبوس اختصاصی در آن مشغول به فعالیت هستند. فضای پارکینگ با مساحت زیاد برای انواع سواری و اتوبوس تعبیه شده است و انواع امکانات رفاهی در اختیار مسافران و مراجعه­کنندگان قرار دارد. این پایانه در میدان شهید فهمیده در بلوار توس واقع شده است.

ترمینال راه ابریشم نیز در حاشیه‌ی بزرگراه غدیر و قبل از تقاطع بلوار حر واقع شده است. این ترمینال برای خدمت‌رسانی به شهر‌های شمال شرق مشهد و همچنین مسیر شهر‌های آسیای میانه که پیش‌تر به جاده‌ی ابریشم شهرت داشته، احداث گردیده است. ترمینال مشهد نیشابور و یا ترمینال مشهد گناباد از طریق این پایانه با یکدیگر در ارتباط هستند.

تمام امکانات رفاهی و اداری ممکن در فضای ۳۸ هزار مترمربعی این پایانه گنجانده‌شده‌اند. فضاهایی با کاربری‌های مختلف نظیر انتظامات، دفاتر اداری، خوابگاه، نمازخانه، سرویس‌های بهداشتی، مجتمع تعمیرگاهی و غیره در این ترمینال واقع شده است.

 

[irp posts=”3320″ name=”اطلاعات مربوط به دمای هوای مشهد و اوقات شرعی این شهر را از چه منابعی دریافت کنیم؟”]

 

لیست تعاونی‌های فعال در ترمینال مشهد

تقریباً تمام تعاونی‌های کوچک و بزرگ فعال در اتوبوس‌رانی کشوری در ترمینال مشهد شعبه دارند و در حال خدمت‌رسانی به مسافرین و مراجعه‌کنندگان هستند. در ادامه فهرستی از نام این تعاونی‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

ایران پیما مشهد، ایران پیما خراسان، پیک معتمد، میهن نور، کیان سفر پاسارگاد، ایمن سفر، تعاونی عدل مشهد، الوان نور، راه‌پیما، تک سفر، آریا سفر، گیتی‌پیما، آسیا سفر، پارسیان، ترابر بی‌تا، جهان گشت مهر، پیک صبا، همسفر چابک‌سواران، رویال سفر مشهد، سیروسفر، ماهان سفر، جهان سیر ایثار و آرتا سبلان، نمونه‌ای از این تعاونی‌های فعال در ترمینال مشهد هستند.

 

دسترسی به ترمینال مشهد

شهرداری مشهد امکانات مناسبی برای دسترسی به ترمینال مشهد فراهم کرده است. اگر برای دسترسی به پایانه‌ی امام رضا تصمیم دارید از خطوط اتوبوس تندرو استفاده کنید یکی از خطوط زیر را سوار شوید:

خط شماره‌ی ۸۰۰، خط شماره‌ی ۱و خط شماره‌ی ۴.

خط شماره‌ی ۸۰۰ مسیر پایانه‌ی طبرسی تا ترمینال مشهد را طی می‌کند. خط شماره‌ی ۴ از پایانه‌ی الهیه راه می‌افتد و خط دیگر نیز از میدان بیت‌المقدس. تمام این مسیرها رفت‌وبرگشت هستند.

خطوط اتوبوس درون‌شهری نیز به‌صورت چرخشی مسیر مشخصی را طی می‌کنند. اتوبوس‌های این خطوط مسیر خود را از ترمینال مشهد پایانه‌ی امام رضا آغاز کرده و پس از طی مسیر و توقف در ایستگاه‌های مختلف به ایستگاه پایانه بازمی‌گردند.

برای مثال خط ۸۳ حرکت خود را از میدان انقلاب اسلامی آغاز نموده و پس از عبور از ایستگاه‌های خیابان امام خمینی، خیابان شهید تولایی، خیابان آخوند خراسانی، میدان بیت‌المقدس، حرم مطهر، چهارراه شهدا، چهارراه آیت‌الله بهجت، میدان راه‌آهن، تقاطع گمنام، بلوار وحدت، میدان ۱۷ شهریور، چهارراه فدائیان اسلام، چهارراه کوشش و خیابان شهید موسوی دوباره به ترمینال مشهد بازمی‌گردد.

دسترسی به ترمینال مشهد

دسترسی به ترمینال مشهد

خط ۸۴ نیز از خیابان شهید موسوی، چهارراه فدائیان اسلام، خیابان ۱۷ شهریور، بلوار وحدت، تقاطع گمنام، میدان راه‌آهن، چهارراه آیت‌الله بهجت، چهارراه شهدا، حرم مطهر، میدان بیت‌المقدس، چهارراه شهید اندرزگو، خیابان آخوند خراسانی، چهارراه امام خمینی، میدان امام خمینی و سپس میدان انقلاب اسلامی عبور می‌کند.

تاکسی‌های خطی مستقیم نیز از میدان بیت‌المقدس، میدان آزادی، بلوار جانباز، حاشیه بهاران، شهرک شهید رجایی، میدان امام حسین و شهرک صنعتی توس به سمت ترمینال مشهد حرکت می‌کنند. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به ترمینال نیز ایستگاه پروین اعتصامی است.

در پایان امیدواریم توانسته باشیم مجموعه‌ی مدرن و بزرگ ترمینال مشهد یا پایانه‌ی امام رضا را به‌خوبی خدمت شما معرفی کرده و شما را با بخش‌های مختلف این پروژه‌ی عظیم آشنا کرده باشیم. توصیه می‌کنیم برای تهیه‌ی بلیط از سازمان پایانه‌های مسافربری استفاده نمایید و در صورت نیاز به راهنمایی با شماره تلفن‌های ترمینال مشهد تماس بگیرید.

 

[irp posts=”2728″ name=”ایستگاه راه آهن مشهد”]

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

 • سرو دسر
 • نوشیدنی گرم برحسب درخواست به صورت نامحدود (چای، نسکافه)
 • ارائه سرویس خواب با کیفیت بالا و متمایز نسبت به سایر قطارها، ضمن شستشوی روزانه کلیه اقلام مورد استفاده مسافرین و ارائه به شکل وکیوم
 • مجهز به سیستم صوتی و تصویری پیشرفته IPTV با قابلیت‌هایی از قبیل انتخاب از طیف متنوعی از فیلم‌ها، انتخاب موسیقی و نمایش ادعیه

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *