مطالب عمومی, مقاصد گردشگری

آرامگاه بی بی شهربانو کجاست؟ آدرس + مشخصات

آرامگاه بی بی شهربانو

در این مقاله ابتدا شما را با مفهوم آرامگاه و مقبره آشنا کرده و سپس در مورد آرامگاه بی بی شهربانو برای شما توضیح خواهیم داد
آرامگاه یا مقبره چیست؟
مقبره یا آرامگاه در واقع ساختمانی است که روی قبر افراد و به ‌عنوان بنای یادبود ساخته می‌شود. مقبره‌ها معمولا دارای ساختمان و معماری متفاوتی هستند که این معماری برحسب نوع مکان و شخصی که در آن آرامگاه است، متفاوت می باشد. مقبره معمولا برای افراد معمولی ساخته نمی‌شود بلکه برای افرادی که صاحب کمال و منصب و شناخته شده هستند آرامگاه ساخته می شود واین آرامگاه‌ها دارای شاخصه‌های معماری اسلامی و مذهبی شاخص می باشد و معمولا جزو مهم ترین آثار تاریخی هر شهر محسوب می شوند. از جمله یکی از آرامگاه‌هایی معروف واقع در شهر تهران که معماری آن تشابه زیادی به معماری امامزاده‌ها دارد مقبره بی بی شهربانو می باشد.

آرامگاه بی بی شهربانو

آرامگاه بی بی شهربانو

زیارتگاه بی بی شهربانو
زیارتگاه بی بی شهربانو در شهر ری بر فراز یک کوه بلند و در نزدیکی چشمه ای روان و زیبا قرار دارد و همین موضوع باعث شده است که این آرامگاه برای افراد بومی محلی جهت زیارت و تفریح باشد. معماری این آرامگاه به صورت سنگی بوده و به زیارتگاه بی بی شهربانو شناخته شده است. بی بی شهربانو همسر امام سوم شیعیان، امام حسین (ع) می باشد. درباره بی بی شهربانو داستانی تخیلی نیز وجود دارد که خلاصه آن بدین شرح می باشد.
در واقعه کربلا همسر امام حسین سوار بر ذوالجناح می‌شود و همراه با امام حرکت می‌کند تا به مکان می‌رسد و چون در این محل، کوه در روبه روی او قرارمی گیرد راه چاره ای نمی‌بیند و به صورت ناخودآگاه نام کوه را به بیان می کند. بنابر این افسانه در کوه شکافی ایجاد می شود و شهربانو داخل کوه می رود و کوه بسته می‌شود.
البته این روایت یا داستان در کتاب ابی‌مخنف نیز بیان شده است. البته محمدباقر بهبودی (مصحح ناسخ التواریخ) این روایت یا داستان را از بر اساس تخیل و افسانه‌ بیان کرده و انتصاب آن را به بی‌بی شهربانو قبول نکرده است و این مزار را به دختر کدخدای آن منطقه و حدود ۳۰۰ سال پیش از زمان نویسنده، مربوط دانسته است.
همچنین در این محل کتیبه‌ای نیز وجود دارد و تصورات بیشتر مردم بر این است که این زیارتگاه مربوط به همسر امام حسین (ع) است، ولی بررسی‌های محقق و نویسنده معروف تاریخ، خانم (مری بویس) موضوع دیگری را مشخص می‌کند. و در واقع نتیجه تحقیقات و بررسی های مری بویس برروی این مقبره در مجله با نام بررسی‌های تاریخی انتشار پیدا کرده است و این محقق به این نتیجه رسیده که که معماری سنگی این آرامگاه بسیارکهن تر و قدیمی‌ تر از قرن اولیه اسلامی است و ساخت این آرامگاه به دوره باستان و ساسانیان می‌رسد.

آرامگاه بی بی شهربانو

آرامگاه بی بی شهربانو

معماری این آرامگاه از نظر خانم بویس دقیقا مشابه به نیایش‌گاه‌های اناهید است و بنابراین وی نتیجه گرفت که لقب شهربانو برای ایزدبانو اناهید استفاده می شده است و درمعنی و مفهوم این بوده که اناهید بانوی این شهر می باشد. همچنین قرار گرفتن این مقبره در کنار چشمه آب و بیان آن در اکثر منابع باستانی را خانم مری بویس علت دیگری دانسته که اصل آرامگاه متعلق به ایزدبانو اناهید( الهه آب‌ها و باروری) است.
بنا به روایات تاریخی، سند و دلیل محکمی مبنی بر اینکه مادر امام چهارم شیهیان بی بی شهربانو باشد، وجود ندارد و در اکثر منابع و کتاب ها نام مادر ایشان جهانشاه آمده است. همچنین اگر هم دختر یزدگرد سوم همسر امام بوده است، و ایشان در مدینه به خاک سپرده شده‌اند و سند و دلیل محکم و قاطعی مبنی بر اینکه به این مکان آمده باشند، وجود ندارد.

آرامگاه بی بی شهربانو

آرامگاه بی بی شهربانو

و بنابراین بنای اولیه و اصلی این آرامگاه در دوره ساسانی ایجاد شده است. و از لحاظ ساخت و معماری، بخش جنوب شرق آرامگاه شامل چهار گوش منظم و بلند و استوار سنگی است که پوشش آن آجری و ضربی سنگ است و از زمان آل‌بویه به یادگار مانده است و حرم و اتاق بزرگ قسمت جنوبی آن از دوران ساسانی بوده و دیوارهای بیرونی صحن، دقیقا با بنای سنگی زمان آل‌بویه و زمان سلجوقیان همسطح می باشد.
در دوران های بعدی با ایجاد رواق، اتاق‌های مختلف ، دیوارها و راهرو مکان اصلی آرامگاه را به دو صحن تقسیم کرده اند . در زمان دیالمه نیز گنبد ارامگاه ساخته شده است.
همچنین بروی قبر، صندوقی منبت‌کاری قرار دارد که احادیثی از پیامبر اسلام و القاب شهربانو را در بردارد و زمان آن مربوط است به تاریخ ۸۸۸ هجری قمری و نام سازندگان و بانی آن هم بیان شده است. و همچنین منبت بسیار زیبایی از زمان شاه طهماسب در قسمت جنوب شرقی حرم که محل ورود قدیمی و اصلی آن است، قرار دارد. در این آرامگاه آثار تاریخی دیگری نیز می باشد.

آرامگاه بی بی شهربانو

آرامگاه بی بی شهربانو

معماری آرامگاه بی بی شهربانو
این آرامگاه دارای محوطه‌ای است به شکل مستطیل به صورت شمالی-جنوبی و به ابعاد: طول ۳۳ متر و عرض ۲۲ متر که دارای دیواری سنگی مربوط به عهد چهارم (سلجوقیان وآل بویه) ساخته شده و ازقسمت شمال به کوهستان می رسد. در قسمت جنوبی آن، چندین بنای قدیمی محکم سنگی با همراه با پوشش گنبدی ازجنس سنگ و آجر وجود دارد.
در قسمت محوطه اصلی با ساخت دیوارهای جدید، اتاق‌ها، راهر،رواق و … در زمان های مختلفی به دو بخش تقسیم شده است. بنای اصلی مقبره از گچ وسنگ ساخته شده و اتاق‌های آن از جنس آجرمی باشد. از وضع بنا وسبک آن اینطور به نظر می رسد که مکان اصلی آن در زمان ساسانی ساخته شده است و در عهد چهارم مربوط به آل بویه از آن برای مقبره استفاده شده و بخش هایی نیز به آن اضافه شده است. این آرامگاه شامل حرم بسیارکوچک به صورت چهارگوش با ابعاد حدودا ۳ متر می باشد.محل ورود اصلی حرم رو به قسمت مشرق و شامل سردری از دوره صفویه است

آرامگاه بی بی شهربانو

آرامگاه بی بی شهربانو

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

  • سرو پیش غذا / غذای اصلی گرم به همراه نوشیدنی­های انتخابی / و دسر
  • ارائه نوشیدنی گرم و سرد برحسب درخواست، به صورت نامحدود(چای، نسکافه)
  • ارائه سرویس خواب با کیفیت بالا و متمایزنسبت به سایرقطارها
  • مجهز به سیستم صوتی و تصویری پیشرفته IPTV با قابلیت­هایی از قبیل انتخاب از طیف متنوعی از فیلم­ها، انتخاب موسیقی و نمایش ادعیه

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *