مقاصد گردشگری

اطلاعات کامل کلیساهای تهران (کلیساهای پروتستان / کاتولیک / ارتدکس)

معرفی کلیساهای تهران

در تهران مکان های دیدنی زیادی وجود دارد که کلیسا های شهر تهران نیز از جمله این مکان های دیدنی هستند در تمامی کشور ایران تقریبا سیصد کلیسا وجود دارد که بیشتر در قسمت شمال غربی ایران واقع شده اند تهران بعد از شهر اصفهان از جمله شهرهای ایران است که کلیسا های زیادی در آن وجود دارد و حتی هم اکنون بعضی از آن ها در حال فعالیت هستند ولی برخی تعطیل شده اند.

هر کدام از کلیسا هایی که ساخته شده اند دارای داستانی برای ساخت خود هستند که در ادامه برای شما تعدادی ازکلیسا های تهران را همراه با توضیحاتی در مورد زمان و مکان آن ها معرفی می کنیم.

در مورد کلیسای بارتوقیمئوس و تادئوس مقدس بیشتر بدانید

کلیسای بارتوقیمئوس و تادئوس مقدس

معرفی کلیساهای تهران

نام این کلیسا از نام دو نفر از همراهان حضرت مسیح گرفته شده است این دو نفر از کسانی بوده اند که برای رواج دین مسیحیت در ارمنستان تلاش کرده اند این کلیسا به وسیله خانواده ای مسیحی به نام جام بران در سال ۱۱۴۷ هجری شمسی معادل با سال ۱۸۰۸ میلادی ساخته شده است و در حال حاضر فعالیت کلیسا به صورت نیمه باز است.

در زمان فتحعلی شاه قاجار به خاطر ساخت شیشه های کاخ گلستان خانواده جام بران را که در اصفهان زندگی می کردند را به تهران آوردند و دلیل ساخت کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس این بوده است که در مجاورت محل زندگی این خانواده کلیسایی وجود نداشته است در نتیجه تصمیم می گیرند که این کلیسا را بسازند هم اکنون در اولین روز جمعه هر ماه میلادی برای بزرگداشت این دو تن که از قدیسین دین مسیحیت بوده اند مراسمی برگزار می شود که این کلیسا در بازار تهران واقع شده است.

معرفی کلیساهای تهران

معرفی کلیساهای تهران

در مورد کلیسای میناس مقدس چه می دانید؟

این کلیسا که هم اکنون به صورت نیمه دایر به فعالیت خود ادامه می دهد در سال ۱۸۵۶ میلادی ساخته شده است و در مجاورت میدان ونک و در کوچه قلعه ارامنه واقع شده است برای دیدن مراسم های مذهبی مسیحیان مانند عشا ربانی می توانید به این کلیسا سربزنید فرمان ساخت کلیسای میناس مقدس به وسیله مستوفی ممالک صادر شده است و آن را برای مسیحیانی که در روستای ونک زندگی می کرده اند ساخته است.

معرفی کلیساهای تهران (کلیسای میناس مقدس)

معرفی کلیساهای تهران

کلیسای سورپ گئورگ یا گئورگ مقدس در کجا قرار دارد؟

دو خانواده مسیحی به نام های هوسپیان و استپانیان برای ساخت این کلیسا تلاش کرده اند که در ابتدا یک کلیسای کوچک بوده است که شبیه به یک عبادتگاه خصوصی ویا نمازخانه بوده است ولی درسال ۱۲۱۴ نام سردار مسیحی به نام گئورگ را بر روی کلیسا گذاشتند و به کلیسایی برای عبادت تمامی ارمنی ها تبدیل شد و این سردار مسیحی ارمنستانی کسی بوده است که برای دین به شهادت می رسد

موقعیت کنونی این کلیسا در بازارچه قوام الدوله قرار دارد و در سال ۱۸۸۲ میلادی ساخته شده است و همانند سایر کلیسا های نامبرده شده به صورت نیمه دایر به فعالیت خود ادامه میدهد.

معرفی کلیساهای تهران

معرفی کلیساهای تهران

همه چیز در مورد کلیسای نیکلای مقدس

کلیسای نیکلای مقدس که به نام کلیسای ارتودکس روسی هم شناخته می شود و یکی از کلیسا های تهران است که در کوچه عطارد در مقابل ساختمان سابق سفارت آمریکا در خیابان شهید مفتح واقع شده است. کسانی که از روسیه به تهران مهاجرت کرده بودند در دهه ۱۹۹۴۰ میلادی اقدام به ساخت این کلیسا کردند و آن را به نام نیکلای قدیس رنج کشیده نامیدند که یادآور تزار روسیه نیکلای دوم بوده است.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران این کلیسا که در زمان رژیم پهلوی ساخته شده بود تعطیل شد ولی در سال ۱۹۹۵ میلادی دوباره فعالیت خود را آغاز کرد و در آخر از سمت مسکو اسقفی برای آن فرستاده شد.

معرفی کلیساهای تهران، کلیسای نیکلای مقدس

کلیسای نیکلای مقدس

در مورد کلیسای مریم مقدس چه می دانید؟

این کلیسا در سال ۱۹۴۵ میلادی معادل با سال ۱۳۲۴ هجری شمسی ساخته شده است و از بعد از ساخت آن تا همین امروز به فعالیت خود ادامه داده است و در خیابان میرزا کوچک خان قرار دارد فردی به نام «عیسی یان» اقدام به ساخت آن کرده است و معماری به نام «نیکلای مارکف» ساخت آن را انجام داده است این کلیسا دارای پله های پهنی در قسمت ورودی خود است که باعث شده اند که زیبایی و تناسب ساختمان دوچندان شود. معماری به کار رفته در این بنا شبیه به معماری موزه هنرهای ملی راه می باشد

معرفی کلیساهای تهران

معرفی کلیساهای تهران

کلیسای استپانوس مقدس کلیسای دیگری در تهران

این کلیسا که در سال ۱۹۷۴ میلادی ساخته شده است در نزدیک جاده خراسان قرار داد و همچنین گورستان مسیحیان تهران نیز در کنار این کلیسا واقع شده است شکل ظاهری کلیسا به صورت یک صلیب است و طراحی آن به این صورت است که در ورودی اصلی کلیسا، در سمت غربی کلیسا است و در سمت های دیگر پنجره ها نصب شده است و در کنار در ورودی برج ناقوس کوچکی قرار داده شده است و علامت صلیب که در بالای گنبد هشت ضلعی آن قرار دارد به صورتی است که از دور هم دیده می شود.  این کلیسا شباهت کم نظیر به کلیسای سنت سرکیس دارد.

 

معرفی کلیساهای تهران

معرفی کلیساهای تهران

کلیسای وارطان مقدس از زیبا تری کلیسا های تهران

این کلیسا از زیبا ترین کلیسا های تهران است که در منطقه حشمتیه قرار دارد و در سال ۱۹۸۶ ساخته شده است وارطان نامی است که مسیحیان بر روی سپهبدانی که در راه دین و دفاع از کشور خود کشته می شدند قرار داده اند و به همین دلیل این نام را بر روی این کلیسا قرار داده شده است در فصل زمستان مراسمی برگزار می شود به نام وارطانانتس که کسانی که به دیدن مراسمان مذهبی مسیحیان علاقه دارند می توانند در این زمان از نحوه اجرای آن دیدن کنند.

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

  • ارائه حوله مرطوب گرم / سرد (به فراخور فصل) در ابتدای سفر
  • سرو نوشیدنی خوشامدگویی (Welcome Drink) که شامل نوشیدنی­های سنتی و سرد می‌باشند.
  • سرو صبحانه یا عصرانه برحسب ساعت حرکت قطار و زمان رسیدن آن به مقصد
  • سرو پیش غذا / غذای اصلی گرم به همراه نوشیدنی­های انتخابی / و دسر

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *