مقاصد گردشگری

پل های اهواز را بشناسید – آشنایی با زیباترین پل‌های گردشگری اهواز

پل سفید ااهواز

مروری بر پل های اهواز

در این مطلب قصد داریم تا شما را با پل های اهواز آشنا کنیم. شهر اهواز که در مرکزیت استان خوزستان واقع است، از نظر جمعیت هفتمین و از نظر وسعت دومین شهر بزرگ ایران است. این شهر از نظر اقتصادی و استراتژیک اهمیت زیادی برای ایران دارند. این شهر از نظر توریستی نیز در کشور زبان‌زد عام است. به دلیل عبور رود کارون از وسط این شهر پل‌‌های اهواز بسیار معروف هستند. پل‌هایی که هر کدام دو طرف شهر را بهم پیوند داده و جلوه‌ای زیبا به آن بخشیده‌اند.

آشنایی با زیباترین پل های اهواز

در واقع، اهواز را باید شهر پل‌ها نامید. وجود ۱۰ پل زیبا و توریستی در این شهر موجب شده است تا بسیاری از گردشگران تنها برای بازدید از این پل‌ها به این شهر سفر کنند. البته، بین این ۱۰ پل تنها ۳ پل از محبوبیت زیادی برخوردار است که این پل‌ها شامل پل سفید اهواز، پل طبیعت کیانپارس و پل سیاه اهواز می‌شوند.

پل سفید اهواز

رودخانه‌ کارون اهواز را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرده است؛ بخش‌هایی که به‌واسطه پل‌ها به‌ یک‌دیگر متصل می‌شوند. یکی از شناخته‌شده‌ترین آن‌ها، پل سفید است.

پل سفید اهواز یا پل معلق یکی از زیباترین جاذبه‌های توریستی این شهر و نخستین پل معلق خاورمیانه است. بسیاری از مردم قدیمی شهر این پل را نماد اهواز می‌نامند.

این پل در سال ۱۳۱۵ شمسی و در دوره رضاشاه پهلوی ساخته شده است. از دیگر نام‌های پل سفید می‌توان به پل هلالی و پل معلق اشاره کرد. این پل در سال ۱۳۷۸، با شماره ۲۴۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. عمر مفید این پل، ۵۰ سال تعیین شده بود و به همین دلیل در سال ۸۹ مورد بازسازی قرار گرفت. نورپردازی پل سفید اهواز که در بازسازی آن انجام شد، جلوه خاصی به آن در شب داده است.

پل سفید در سال ۱۳۱۵ شمسی بر فراز رود کارون ساخته و دو طرف شهر را بم متصل کرد. در آن زمان این پل به عنوان چهارمین پل معلق جهان شناخته می‌شد. رنگ سفید این پل بسیار جلب توجه کرده است؛ به گونه‌ای که اگر وارد شهر شوید و این پل را از نزدیک تماشا کنید شیفته رنگ سفید آن خواهید شد.

پل سفید اهواز

پل سفید اهواز

پل سفید که جزو زیباترین پل های اهواز است، بافت قدیمی شهر (قسمت شرقی شهر) که اکثر کارخانجات صنعتی در آن قرار دارند را به بخش غربی شهر (شامل تمام واحدهای مسکونی و بازارهای تجاری) متصل می‌کند. مسیرهای منتهی به این پل عبارتند از خیابان طالقانی، میدان شهدا، فلکه فرمانداری، بیمارستان رازی و امانیه که همگی در مسیر این پل زیبا قرار دارند. از نکات جالب این پل می‌توان به هلال‌های آن اشاره کرد که بیشتر مردم در گذشته برای تفریح و سرگرمی از آن بالا می‌رفتند.
• آدرس: اهواز، حد فاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین

پل سیاه اهواز

یکی دیگر از نمادهای شهر اهواز پل سیاه است. این پل در سال ۱۳۰۸ با طول ۱۰۵۰ متر همزمان با احداث راه‌آهن سراسری کشور ساخته شد. دلیل نامگذاری این پل رنگ بدنه سیاه آن است که از گذشته به همین رنگ مانده است. نام دیگر این پل پیروزی است که پس از انقلاب به این نام شناخته شد. سازه پل از فلز بوده که بر روی پایه‌های بتنی استوار است. پل سیاه اهواز نیز مانند ۸ پل دیگر اهواز دو طرف شهر را که رود کارون آن‌ها را از هم جدا کرده به هم متصل می‌کند.
تفاوتی که پل سیاه با سایر پل های اهواز دارد در نوع کاربرد آن است. این پل برای رفت و آمد قطار سراسری کشور ساخته شده و خط راه‌آهن بندر امام خمینی را به خط راه‌آهن خرمشهر-تهران وصل می‌کند. نکته‌ای که شاید خیلی‌ها درباره پل سیاه ندانند این است که در دوره ساسانیان در همین مکان پلی به نام شادووان قرار داشته است؛ اما، با از بین رفتن آن پل سیاه جایگزین این پل شد.
• آدرس: اهواز- جنوب مرقد علی بن مهزیار- بر روی رودخانه کارون

پل سیاه اهواز

پل سیاه اهواز

پل طبیعت کیانپارس

پل طبیعت کیانپارس را باید جزو توریستی‌ترین مکان‌های اهواز دانست. این پل جدیدترین پل اهواز بوده و در سال ۱۳۹۲ بر فراز رود کارون احداث شد. طول تقریبی پل کیانپارس ۵۰۰ متر بوده و دارای ۵ متر عرض است. نکته جذابی که در خصوص این پل وجود دارد این است که صفر تا صد این پل از مرحله طراحی تا احداث به دست مهندسان جوان ایرانی ساخته شده است. سالانه گردشگران زیادی برای دیدن پل طبعیت کیانپارس به اهواز سفر می‌کنند که با گرفتن عکس‌ها زیبا تمام خاطرات حضور خود بر روی پل را ثبت می‌کنند.

پل طبیعت اهواز

پل طبیعت اهواز

فرق این پل با سایر پل های اهواز در این است که امکان عبور و مرور برای ماشین‌ها فراهم نبوده و تنها عابرین اجازه گذر از روی آن را دارند. وجود صندلی‌های زیبا و چراغ‌ها نورانی جلوه زیبایی هنگام شب به این پل داده است. نکته جذاب دیگر در خصوص این پل وجود دو پارک توریستی در دو طرف پل است؛ به گونه‌ای که این پل راهی ارتباطی بین پارک ساحلی اهواز و پارک لاله است. بهتر است برای مشاهده تمام زیبایی‌های این پل در فصل بهار و ایام نوروز به آن سر بزنید تا درختان سرسبز پارک‌های لاله و ساحلی اهواز توجه شما را جلب کنند.

پل سیاه اهواز

پل سیاه اهواز

• آدرس: اهواز، بزرگراه مدرس جنب پارک ساحلی و پارک لاله

پل طبیعت اهواز

پل طبیعت اهواز

پل نادری

پل نادری که چهارمین پل اهواز از نظر قدمت است خیابان سلمان فارسی را به کوی تختی (امانیه سابق) متصل می‌کند. به همین دلیل به آن پل چهارم یا پل سلمان فارسی هم می‌گویند. پل نادری ما بین پل سفید و پل هشتم قرار گرفته و از روی آن می‌توان این دو پل را دید.

پل صنایع فولاد

پل صنایع فولاد یا پل ششم اهواز، جنوبی ترین پل از مجموعه پل های شهر اهواز بر روی رود کارون است. پل هفتصد متری ششم یا صنایع فولاد، در دهه هشتاد خورشیدی ساخته شده است و برای به هم متصل کردن کارخانه‌های صنعت فولاد اهواز به هم ساخته شده است و نام‌گذاری آن هم به همین دلیل است.

سایر پل های اهواز

همانطور که گفتیم اهواز دارای ۱۰ پل اصلی است که سه مورد آن رابه طور مفصل به شما معرفی کردیم. اما، سایر پل‌ها به جز پل نادری و پپل صنایع فولاد نامی نداشته و بیشتر به صورت شماره‌ای شناخته می‌شوند. پل سوم (پل ترانزیتی)، پل چهارم (نادری) پل پنجم (پل دانشگاه)، پل ششم (پل فولاد)، پل هفتم (پل گفت و گوی تمدن ها)، پل هشتم (پل کابلی) و پل نهم (پل شمالی) و پل دهم (پل پارک جزیره)

پل های اهواز

پل های اهواز

سخن پایانی
شهر اهواز یکی از زیباترین شهرهای ایران و حتی خاورمیانه بوده که به دلیل عبور رود کارون دو طرف شهر با پل‌های زیبایی به هم متصل شده‌اند. هر کدام از این پل‌ها کاربردهای گوناگونی داشته و جلوه شهر را بسیار زیبا کرده‌اند. اگر قصد سفر به شهر اهواز را دارید، بهتر است سری به تمام این پل‌ها بزنید تا از معماری ساخت آن‌ها لذت ببرید.

پل های اهواز

پل های اهواز

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

  • ارائه خدمات تشریفات و استقبال از مهمانان با فرش قرمز در سکوهای مسافری در هنگام عزیمت یا مراجعت از سفر
  • ارائه حوله مرطوب گرم / سرد (به فراخور فصل) در ابتدای سفر
  • سرو نوشیدنی خوشامدگویی (Welcome Drink) که شامل نوشیدنی­های سنتی و سرد می‌باشند.
  • سرو صبحانه یا عصرانه برحسب ساعت حرکت قطار و زمان رسیدن آن به مقصد

شما عزیزان می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای خرید بلیط قطار تهران اهواز رفت و برگشت از خدمات قطار فدک استفاده کنید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *