هزینه انتقال اتومبیل با قطار در مسیرهای مختلف چقدر است؟

هزینه انتقال اتومبیل با قطار در مسیرهای مختلف چقدر است؟

برای بسیاری از ما، سفر با قطار بهترین و امن‌ترین تجربه‌ی سفر می‌تواند باشد. اطمینانی که در ذهنمان نسبت به سفر با قطار داریم خیلی بیشتر از سفر کردن با هواپیما و اتوبوس است. مزیت‌های قطار بسیار زیاد است. در عین حال یکی از مشکلاتی که فکر مسافران را درگیر می‌کند، عدم وجود وسیله نقلیه شخصی خود، در مقصد برای راحتی و آسایش است.

جالب است بدانید حمل و نقل ریلی رجا این مشکل را حل کرده است و مسافران به‌راحتی می‌توانند با شرایط مشخصی اتومبیل خود را همراه با قطار در بعضی از مسیرها انتقال دهند. در این مقاله توضیحاتی مختصر از چگونگی، شرایط و هزینه‌های جابه‌جایی اتومبیل با قطار در مسیرهای مختلف بیان شده است.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • آشنایی با جابه‌جایی اتومبیل با قطار
 • شرایط و نکات انتقال اتومبیل با قطار
 • متوسط هزینه‌های سال ۹۷ برای انتقال اتومبیل با قطار در مسیرهای مختلف

 

 

آشنایی با جابه‌جایی اتومبیل با قطار

مسافرت با قطار راحتی‌های خود را دارد. پا را روی پا می‌اندازیم، کتاب می‌خوانیم، منظره بیرون را تماشا می‌کنیم، با خانواده به گفت‌وگو می‌پردازیم و…  چند ساعت بعد به مقصد می‌رسیم. در مسیرهای طولانی که رانندگی خسته‌کننده است، اهمیت قطار بیشتر مشخص می‌شود.

این نکته قابل تأمل است که زمانی به مقصد رسیدیم احتمال این‌که به ماشینمان احتیاج پیدا کنیم بسیار زیاد است. در اینجا موضوع انتقال اتومبیل خود همراه با قطار، مشکل ما را حل می‌کند و دیگر احتیاج نیست منتظر تاکسی بمانیم یا ماشین اجاره کنیم. می‌توانیم ماشین خود را در مقصد همراه خود داشته باشیم و مسافرتی همراه با آسایش را تجربه کنیم.

در ایران حمل مسافر و بار، اوایل فقط تحت نظر شرکت راه‌آهن انجام می‌گرفت. اما در سال ۱۳۷۶ حمل مسافر از راه آهن جدا شد و به شرکت خصوصی حمل و نقل ریلی رجا واگذار شد. حمل و نقل ریلی رجا اصلی‌ترین شرکت خدمات مسافربری ریلی ایران به حساب می‌آید.

این کار را با خیالی آسوده به‌قطار رجا بسپاریم. ابتدا به شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا مراجعه و این درخواست را بیان می‌کنیم. تنها با رعایت شرایط و قوانینی،می‌توانیم از این خدمات قطار رجا بهره‌مند شویم. البته در نظر داشته باشید که همه‌ مسیرهای ریلی خدمات انتقال اتومبیل با قطار را ندارند، اما تعدادی از شهرهای بزرگ این خدمات رادارند.

 

شرایط و نکات انتقال اتومبیل با قطار

همان‌گونه که برای سفر خود با قطار باید بلیت خرید، برای انتقال ماشین با قطار هم باید بلیط تهیه کرد. به‌صورت آنلاین نیز می‌توانیم بلیت خودرو را در سایت شرکت رزرو کنیم. جالب است بدانید در صورت گم‌شدن بلیت نیز می‌توانیم طبق مقررات بلیت المثنی دریافت کنیم.

 • برای این کار باید در بازه زمانی ۸ صبح تا حداکثر ۳ ساعت قبل از حرکت قطار بلیت را خریداری کنیم.

 • در زمان تحویل دادن خودرو باید مدارکی همراه خود داشته باشیم، ازجمله: مدارک شناسایی مالک، سند و کارت مالکیت خودرو.

 • همچنین علاوه بر هزینه‌ی بلیت قطار می‌بایست حق بیمه اتومبیل را به شرکت ریلی بپردازیم. حق بیمه به‌صورت جداگانه بر مبنای درصدی از ارزش خودرو محاسبه می‌شود.

 • یکی از شرایط مهم انتقال خودرو با قطار ارتفاع ماشین است که باید کمتر از ۱۵۸ سانتی‌متر و عرض آن نیز کمتر از ۱۸۰ سانتی‌متر باشد.

 • ماشین را باید یک ساعت قبل از زمان حرکت قطار، به انبار تحویل بدهیم.

 • شرکت ریلی وظیفه‌ای در قبال وسایل شخصی و بار اضافی قبول نمی‌کند. پس بهتر است فقط زاپاس و جک را در ماشین بگذاریم.

 • بنزین موجود در باک باید کمتر از یک‌چهارم باک باشد. به همین دلیل قبل از تحویل ماشین بنزین نزنیم و این کار را در مقصد انجام بدهیم.

 • سرباتری اتومبیل‌ها را هم در مبدأ جدا و در مقصد دوباره متصل می‌کنند تا موارد ایمنی رعایت شود.

 • اگر خودرو گذر موقت باشد، بلیت زمانی صادر می‌شود که مهلت مجوز عبور آن تمام نشده باشد.

 • اگر خودرو شخصی نیست و به سازمان خاصی متعلق است، باید معرفی نامه از سازمان ارائه گردد.

 

نکات مهم

توجه داشته باشید که اگر خودرو در زمان تحویل، خاموش و معیوب یا تصادفی باشد شرکت ریلی آن را قبول نمی کند اتومبیل‌ها را سوار واگن‌های خودروبر می‌کنند. این واگن‌ها دوطبقه‌ای هستند و ۱۰ تا ۱۲ ماشین در آن‌ها جای می‌گیرد.

شاید برایتان سؤال باشد که برای این‌که ماشین خودمان را تحویل بگیریم باید چه‌کار کنیم؟ باید کارت شناسایی را به همراه‌کارت ماشین به راه‌آهن ببریم. پارکینگ تا ۲۴ ساعت از هنگامی‌که ماشین به مقصد می‌رسد رایگان است ولی بعدازآن تا ۵ روز بعد، هرروز روزی ۱۵ هزار تومان هزینه پارکینگ است. بعد از روز پنجم، روزانه ۲۰ هزار تومان هزینه‌ پارکینگ حساب می‌شود.

هنگامی‌که  ماشین در وقت مقرر نرسد و ۲۴ ساعت بعد ماشین را تحویل نگیریم، ۵۰ درصد از هزینه بلیت را به ما برمی‌گردانند، همچنین اگر راه‌آهن به هر دلیلی نتواند ماشین ما را در مقصد تحویل بدهد، همه‌ هزینه‌ بلیت را به ما بازمی‌گرداند.

شرایط و نکات انتقال اتومبیل با قطار

متوسط هزینه‌های سال ۹۷ برای انتقال اتومبیل با قطار در مسیرهای مختلف

قیمت بلیت رفت و برگشت برای هر مسیر مثل هم است. با مناسب‌ترین قیمت‌ها می‌توانیم از خدمات حمل ریلی ماشین توسط حمل‌ونقل ریلی رجا  بهره‌مند شویم. لیست قیمت بعضی از مسیرها در زیر بیان‌شده است.قسمت‌ها به صورت تومان هستند.

 

تهران – اهواز : ۱۵۲۷۵۰

اهواز – مشهد: ۲۳۵۰۰۰

تهران _مشهد: ۱۴۹۴۰۰

تهران – تبریز: ۱۰۷۷۵۰

تبریز _ مشهد: ۲۲۵۵۰۰

تهران _ شیراز: ۱۴۹۴۰۰

اصفهان – بندرعباس: ۱۳۴۴۰۰

شیراز _ مشهد: ۲۱۵۵۰۰

تهران _ یزد: ۹۱۶۵۰

 

یزد _ مشهد: ۱۰۹۴۰۰

تهران _ کرمان: ۱۵۴۴۰۰

تهران _ کرمان _ زاهدان: ۱۹۵۵۰۰

کرمان _ مشهد: ۱۰۹۴۰۰

تهران _ بندرعباس: ۲۳۴۴۰۰

بندرعباس _ مشهد: ۲۱۵۵۰۰

 

حمل اتومبیل با قطار

بیشتر مسافران برای سفر قطار را به‌عنوان گزینه‌ی بهتر خود انتخاب می‌کنند و یکی از مشکلاتی که در این انتخاب ذهنشان را مشغول می‌کند، نبودن وسیله شخصی خود در شهر مقصد است. در این مقاله سعی بر این شد تا اطلاعاتی مختصر و مفید درباره‌ی انتقال اتومبیل با قطار در بعضی از مسیرهای راه‌آهن توسط شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا بیان شود. همچنین نکات و شرایط مهم، مدارک لازم و لیست قیمت‌ها بیان شد تا جهت سفر امن به مسافران کمک شود.

امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده کافی برده باشید.

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

شرکت ریل پرداز نوآفرین با هدف ارائه خدمات متفاوت و ایجاد تمایز مبتنی بر خواسته های مشتریان، اقدام به خرید و بهره برداری از ۲۰۰ دستگاه واگن مسافری ساخت کشور آلمان با نام تجاری فدک نموده است..

کوپه‌های این واگن ها از امتیازات فوق‌العاده برخوردار هستند که مسافران در طول یک سفر طولانی هیچ‌گونه خستگی را احساس نمی‌کنند.

 

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

7 thoughts on “هزینه انتقال اتومبیل با قطار در مسیرهای مختلف چقدر است؟

 1. اشتراک ها: مقایسه قیمت بلیط قطار 4 کشور دنیا | مجله قطارهای فدک

 2. اشتراک ها: قیمت بلیط قطار اندیمشک تهران | مجله قطارهای فدک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *