مقاصد گردشگری

لیست ۲۰ بازار مشهد: آدرس (روی نقشه) مراکز خرید مشهد

بازارهای مشهد

شهر مشهد یکی از پر رفت‌وآمدترین مقاصد گردشگری در ایران بوده و این امر به‌واسطه اماکن مذهبی و جاذبه‌های گردشگری دیگر است. البته جاذبه‌های مذهبی این شهر بیشتر موردتوجه قرار دارد و به همین دلیل سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به مشهد می‌روند. طبیعتاً شهرهای گردشگری و زیارتی دارای مراکز خرید مختلف و بازارهای گوناگون هستند.

 بازار مشهد دارای اقتصاد پویایی بوده و دلیل این امر گردشگری بودن آن است، البته نباید از بحث کلان‌شهر بودن آن غافل شد. سبک بازار مشهد در نقاط مختلف این شهر متفاوت است و انواع مختلف بازار مانند بازارهای قدیمی، مجتمع‌های تجاری مدرن و مراکز تجاری تفریحی را می‌توان در آن‌ها مشاهده کرد.

بازار جنت مشهد، مرکز خرید پروما مشهد، پاساژ آسمان مشهد و بازار مرکزی مشهد نمونه‌ای از بازارهای این شهر هستند. اگر بخواهیم بازار مشهد را دسته‌بندی کنیم می‌توان آن را به دو دسته کلی، بازار اطراف حرم و مجتمع‌های تجاری تقسیم کرد. بازار اطراف حرم بیشتر بازارهای قدیمی هستند، بدین معنی که ساختمان‌هایی با معماری و سبک قدیمی دارند.

البته باید یادآور شد که در برخی از خیابان‌های اطراف حرم، مراکز خرید تجاری و مدرن نیز ساخته شده است. در این مقاله قصد داریم تا لیستی از بازار مشهد به همراه آدرس آن‌ها در اختیار شما قرار دهیم تا با مراکز تجاری این شهر بیشتر آشنا شوید. سرفصل‌های بررسی‌شده در این مقاله عبارت‌اند از :  

 • برج‌های تجاری مدرن

 • مراکز خرید مشهد نزدیک حرم

 • بازارهای بین‌المللی و مجتمع‌های تجاری شمال مشهد

 • بازارهای قدیمی مشهد

 • دیگر بازارها و مراکز تجاری مشهد

برج‌های تجاری مدرن

برج‌های تجاری و مراکز خرید معروفی در مشهد وجود دارند که معمولاً اغلب گردشگران برای یک‌بار هم که شده از آن بازدید می‌کنند، حتی اگر به دنبال خرید از آن مجموعه نباشند. این برج‌های تجاری معروف اغلب در قسمت غربی شهر مشهد قرار دارند و فاصله هرکدام از یکدیگر در حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه است. این مراکز تجاری عبارت‌اند از :

 • مرکز خرید پروما مشهد: یکی از معروف‌ترین مراکز خرید زنجیره‌ای در کشور و همچنین شهر مشهد است. این مرکز خرید همه‌روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ شب مشغول به کار است و در قسمت شمالی میدان جانباز قرار دارد. مرکز خرید پروما مشهد دارای انواع فروشگاه‌های لباس، صنایع‌دستی، لوازم آشپزخانه و زعفران و خشکبار بوده و علاوه بر آن فروشگاه‌های زیورآلات و لوازم تزئینی و دکوری نیز در آن موجود است.
 • مرکز خرید کاسپین مد: کاسپین مد از مراکز خرید لوکس در بازار مشهد است که اغلب نمایندگی‌های برندهای لوکس صنعت پوشاک در آن شعبه دارند. این مجموعه در خیابان سجاد مشهد، نبش چهارراه بزرگمهر قرار دارد. همچنین برندهای معروف ایرانی در صنعت طلا و جواهر در مرکز تجاری کاسپین مد شعبه دارند.
 • مجتمع تجاری زیست خاور: شاید اولین مجتمع تجاری مدرن در مشهد این مجموعه باشد، درواقع به‌نوعی باسابقه‌ترین مجموعه تجاری در مشهد است. این مجموعه دارای ۱۵ طبقه بوده اما مراکز خرید و فروشگاه‌های آن در ۴ طبقه ابتدایی قرار دارند. مجتمع زیست خاور در میدان شریعتی قرار دارد و بخشی از بازار کفش مشهد در آن است. لازم به ذکر است که ساعت کاری این مجموعه از ۱۰ صبح الی ۱۱ شب است.
 • برج آلتون: یکی از شیک‌ترین مراکز خرید در مشهد است که بیشتر فروشگاه‌های این مرکز تجاری در حوزه صنعت کیف و کفش فعالیت دارند. اغلب برندهای معروف چرم ایرانی در برج آلتون نمایندگی دارند و بخش اعظمی از بازار کفش مشهد در این مجتمع تجاری و خیابان‌های اطراف این مجموعه است. این مجموعه در بلوار دانشگاه مشهد قرار دارد و بیشتر فروشگاه‌های آن، کیف و کفش چرم به خریداران عرضه می‌کنند.

علاوه بر این برج‌های معروف، مجتمع‌های تجاری و فروشگاه‌های متنوعی در خیابان جانباز مشهد فعال هستند که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست.

مرکز خرید پروما مشهد دارای انواع فروشگاه‌های لباس، صنایع‌دستی، لوازم آشپزخانه و زعفران و خشکبار بوده و علاوه بر آن فروشگاه‌های زیورآلات و لوازم تزئینی و دکوری نیز در آن موجود است.

 

مراکز خرید مشهد نزدیک حرم

مراکز خرید مشهد نزدیک حرم

مراکز خرید مشهد نزدیک حرم

شاید بیشترین تراکم مراکز تجاری و بازارهای مختلف در مشهد، اطراف حرم امام رضا باشد. در این بازارها می‌توانید هر آنچه بخواهید را با قیمت‌های مناسب پیدا کنید. در ادامه ابتدا از قسمت شرقی حرم بازارها را معرفی می‌کنیم و سپس به معرفی بازارها و مراکز تجاری  قسمت غربی حرم می‌پردازیم.

 • بازار رضا: این بازار یکی از بازارهای قدیمی مشهد بوده و در دوطبقه و دو لاین مجزا است. ورودی این بازار در ابتدای خیابان امام رضا و نبش فلکه آب است. طول این بازار حدود یک کیلومتر بوده و در انتها به میدان ۱۷ شهریور می‌رسد. بازار لباس ارزان در برخی از فروشگاه‌های این بازار دایر است.
 • بازار ۱۷ شهریور: انتهای بازار رضا به میدان ۱۷ شهریور می‌رسد، بازار لباس ارزان در مشهد را می‌توانید در این منطقه مشاهده کنید. اطراف این میدان پر شده از مجتمع‌های کوچک و بزرگ و بازارهای مختلف. اغلب فروشگاه‌های این منطقه در حوزه پوشاک فعالیت داشته و بازار لباس ارزان در این منطقه داغ است.
 • پاساژ آسمان مشهد: در اطراف میدان ۱۷ شهریور علاوه بر بازار و مجتمع‌های تجاری کوچک چند مجتمع تجاری بزرگ و زیبا نیز وجود دارد. پاساژ آسمان مشهد ۱ و ۲ جزء مراکز خرید بزرگ و شیک میدان ۱۷ شهریور است.
 • مجتمع تجاری آکسون: دقیقاً رو به روی پاساژ آسمان مشهد ۱ مرکز تجاری آکسون قرار دارد که اغلب فروشگاه‌های لباس در آن فعالیت دارند و بیشتر آن‌ها مانتوفروشی هستند.
 • مرکز خرید آرمان: این مرکز خرید یکی از مراکز تجاری خیابان نواب صفوی است که هم از قسمت خروجی شرقی حرم و هم از قسمت شمالی میدان ۱۷ شهریور قابل‌دسترسی است. این مجتمع در تقاطع خیابان وحدت و خیابان نواب قرار دارد، همچنین این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین بازارهای لوازم‌آرایشی و بهداشتی مشهد است.
 • بازار مرکزی مشهد: بازار مرکزی مشهد یکی از قدیمی‌ترین پاساژهای بازار مشهد است. این پاساژ در قسمت غربی حرم قرار داشته و محل دقیق آن تقاطع خیابان شیرازی و خراسانی است. بازار لباس ارزان را می‌توانید در این پاساژ مشاهده کنید و خریدهای متنوعی از این مرکز تجاری داشته باشید.

بازارهای بین‌المللی و مجتمع‌های تجاری شمال مشهد

مرکز خرید وصال

مرکز خرید وصال

بخش دیگری از بازار مشهد در قسمت شمالی این شهر و اطراف میدان بهارستان است. دو مجتمع تجاری بزرگ و چندمنظوره در این منطقه قرار دارد، علاوه بر آن یک بازار بین‌المللی هم در همان اطراف و در نزدیکی میدان سپاد است.

 • مرکز تجاری الماس شرق: نام‌آشناترین مجتمع تجاری مشهد است که در میدان بهارستان و در شمالی‌ترین نقطه مشهد قرار دارد. این مرکز تجاری معماری جالبی داشته و مملو از فروشگاه‌های لباس، کیف و کفش، خشکبار و آجیل و انواع فروشگاه‌های آرایشی و بهداشتی است. اگر بخواهید به صور کامل از این مجتمع تجاری دیدن کنید حداقل باید یک نصف روز وقت بگذارید.
 • مرکز تجاری وصال: از دیگر مجتمع‌های بازار مشهد است که دقیقاً روبه­روی مرکز تجاری الماس شرق قرار دارد. قسمتی از بازار مبلمان و صنایع چوبی مشهد در این مجتمع قرار دارد. در مجتمع تجاری وصال اغلب فروشگاه‌های لباس، زنانه هستند و مکان خوبی برای مقایسه لباس‌های زنانه است.
 • بازار بین‌المللی سپاد: دقیقاً در قسمت شرقی الماس شرق و در میدان سپاد این بازار قرار دارد و مکان خوبی برای خرید انواع سوغاتی‌های شهر مشهد است.

 

بازارهای قدیمی مشهد

دو بازار قدیمی در شهر مشهد وجود دارد که باید حتماً از آن دیدن کرد. یکی بازار عباس قلی خان بوده و دیگری بازار فرش مشهد است. بازار فرش مشهد در نزدیکی فلکه آب و در خیابان اندرزگو ۱۳ قرار دارد. این بازار فرصت خوبی برای گردشگران و علاقه‌مندان به فرش است و می‌توانند از این بازار زیبا دیدن کنند.

بازار عباس قلی خان دارای قدمتی زیاد بوده و در خیابان نواب صفوی و در کنار حوزه علمیه مشهد قرار دارد. در این بازار انواع کالاهای صوتی و تصویری با قیمت مناسب عرضه‌شده و علاوه بر آن، کالاهای دیگری را می‌توانید در این بازار پیدا کنید.

 

دیگر بازارها و مراکز تجاری مشهد

بازارهای مشهذ

بازارهای مشهد

 • بازار طلاب مشهد: بازار فردوسی مشهد یا بازار طلاب مشهد یکی از معروف‌ترین مجتمع‌های تجاری شهر مشهد است که دارای انواع فروشگاه‌های پوشاک زنانه، مردانه و بچگانه است. فروشگاه‌های این مجموعه تجاری به ارائه محصولات با قیمت ارزان معروف هستند و گاها می‌توان البسه را با همان کیفیت ولی با نصف قیمت از آنجا تهیه کرد. درواقع بخشی از بازار لباس ارزان مشهد در این مجتمع است. آدرس بازار طلاب مشهد انتهای بلوار مفتح و نرسیده به میدان مفتح است.
 • بازار جنت مشهد: یکی از بازارهای تقریباً قدیمی اما زیبا و ساده که حس یک بازار آرام و شیک را به افراد منتقل می‌کند بازار جنت مشهد است. این بازار از یک سمت به خیابان امام خمینی و از سوی دیگر به خیابان چمران، حوالی برج آلتون متصل است. بازار جنت مشهد بازار پوشاک و کیف و کفش بوده و عموماً افراد ساکن مشهد نیز از این بازار بسیار خرید می‌کنند.
 • مجتمع تجاری ویلاژ توریست مشهد: یکی از مجتمع‌های تجاری تفریحی بازار مشهد مجتمع ویلاژ توریست است که در ابتدای جاده طرقبه قرار دارد. این مرکز تجاری دارای یک شهربازی به مساحت ۵۰۰۰ متر بوده و علاوه بر آن فروشگاه‌های متنوعی هم در آن مشغول به فعالیت هستند.
 • مجتمع اکسین: یکی از مراکز شیک و مدرن و تازه تأسیس در بازار مشهد، مجتمع تجاری اکسین است. اغلب برندهای معروف در حوزه پوشاک، لوازم‌خانگی، محصولات آرایشی و بهداشتی و طلا و جواهر در آن شعبه دارند. این مرکز تجاری از ساعت ۸ صبح الی ۱۰ شب باز است و در چهارراه مخابرات قاسم‌آباد مشهد قرار دارد.
 • بازار حکیم (روس‌ها): در خیابان امام خمینی و قبل از میدان شهدا یک بازار قدیمی وجود دارد که به بازار روس‌ها معروف است. نام این مکان تجاری بازار حکیم است و در آن انواع لوازم صوتی و تصویری و انواع پوشاک به فروش می‌رسد.
بازار جنت مشهد بازار پوشاک و کیف و کفش بوده و عموماً افراد ساکن مشهد نیز از این بازار بسیار خرید می‌کنند، این بازار از یک سمت به خیابان امام خمینی  و از سمت دیگر به خیابان چمران، حوالی برج آلتون متصل است.

 

 بازار مشهد یکی از گسترده‌ترین بازارهای کشور است، نزدیک بودن به مرز و مهم‌تر از همه وجود گردشگران بسیار زیاد و همیشگی در این شهر سبب شده تا علاوه بر بازار پررونق، گستردگی فراوانی نیز داشته باشد. بازار مرکزی مشهد، بازار طلاب مشهد و بازار جنت مشهد جزء بازارهای قدیمی در این شهر هستند.

علاوه بر بازار قدیمی، شهر مشهد برج‌های تجاری معروفی مانند مرکز خرید پروما مشهد، برج آلتون، مجتمع تجاری کاسپین مد و زیست خاور را داراست که سبب جذب گردشگران به بازار مشهد می‌شود.

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

 • سرو دسر
 • استفاده از کاتلری­های استیل به همراه نپکین
 • ارائه نوشیدنی گرم و سرد برحسب درخواست، به صورت نامحدود(چای، نسکافه)
 • ارائه سرویس خواب با کیفیت بالا و متمایزنسبت به سایرقطارها و سایر کلاس‌های پنج ستاره (ضمن شستشوی روزانه کلیه اقلام مورد استفاده مسافرین و ارائه به شکل وکیوم)

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

 

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “لیست ۲۰ بازار مشهد: آدرس (روی نقشه) مراکز خرید مشهد

 1. حسين شهري گفت:

  سلام سعي كنيد اطلاعات خود رادرست و دقيق بدهيد مثلا در چهارراه شهدا يك خيابان شيرازي يا بالاخيابان ان خيابان كه ضلع ديگر بازارمركزي است خيابان اخوند خراساني نيست خيابان رجايي در تابلو است ولي در ميان مردم به نام قبلي ازادي گفته ميشود و …دقت فرماييد

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   ممنون بابت تذکر به جای شما
   حتما مقاله اصلاح خواهد شد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *