مقاصد گردشگری

سردر قیصریه | ۵ حقیقت در مورد بازار قصریه اصفهان + تصاویر

بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه یکی از آثار باستانی ساخته شده در میدان نقش جهان اصفهان می باشد. این بازار با قدمتی چند صد ساله یکی از زیباترین بناهای میدان نقش امام است و یکی از دلایل شهرت آن به دلیل سردر خاصش می باشد. هدف ما در این مقاله شناخت سردرب بازار قیصریه و خود بازار خواهد بود. با ما همراه باشید.

بازار قیصریه اصفهان

در گذشته های قدیم بازار قیصریه محل خرید و فروش بوده و اما امروزه با توجه به معماری خاص آن نه تنها محل کسب و کار بلکه به مکانی تاریخی و بسیار زیبا برای گردشگران محسوب می شود. بسیاری از افرادی که از بازار قیصریه بازدید می کنند گردشگران خارجی ای هستند که آوازه این بازار به گوششان رسیده و برای دیدن آن به آنجا می روند.

یکی از دلایلی که باعث جذب گردشگران خارجی و داخلی به میدان امام و بازارهای آن می شود، وجود فضای مجازی است که به راحتی افراد از هرکجای دنیا این آثار را مشاهده و شیفته بازدید از آنها از نزدیک شوند. در طول بازار قیصریه معماری قدیمی اصفهان در سقف های آن به زیبایی دیده می شود و این نوع معماری در نمونه خود بی همتاست. این بازار در تاریخ ۱۳۱۷ هجری شمسی به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

[irp posts=”4130″ name=”جاهای دیدنی اصفهان به زبان انگیسی”]

 

تاریخچه بازار قیصریه و سردر بازار قیصریه

بازار قیصریه هم مانند سایر اثار باستانی میدان نقش جهان،  از جمله آثار تاریخی احداث شده در زمان صفویان می باشد. ساخت این بنا به سال ۱۰۲۹ هجری قمری در شمال میدان امام بازمی گردد، و اما امروزه هنوز پس از چند قرن چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

این بازار بافتی قدیمی و سنتی دارد و از جمله بزرگترین بازارهای شهر تاریخی اصفهان می باشد. آنچه در این بازار از اجناس مشاهده می شود صنایع دستی می باشند که به فروش می رسند و در نوع خود منجر به حفظ بیشتر بافت سنتی آن شده اند.

آنچه در تاریخ ذکر شده است یادآور می شود که بازار قیصریه از باعظمت ترین بازارها در اصفهان بوده است. از جمله جهانگردانی که به شرح بازار قیصریه پرداخته اند ناصرخسرو و شاردن بوده اند و دلیل نامگذاری این بازار را به نام قیصریه این چنین بیان کرده اند که این بازار شباهت بسیاری به قیصریه یا قیساریا واقع در ترکیه امروزی دارد و از این حیث نام آن قیصریه نهاده شده است.

سرتاسر بازار سقف های گنبدی شکل داراست و بازاری با چندین درب مختلف می باشد. سردر بازار قیصریه از جمله مشهورترین نقاشی ها و کاشی کاری ها و مقرنس های چشم نواز و بی نظیر را به شکلی قوس مانند به خود اختصاص داده است.

همانطور که پیشتر اشاره کردیم بازار قیصریه و همچنین سر در بازار قیصریه در بخش شمالی میدان نقش جهان ساخته شده اند. این سر در ورودی اصلی بازار قیصریه بوده و این بازار در دوره حکومت صفویان میدان را به میدان کهنه اصفهان ( میدان امام علی امروزی) مربوط می کرده است.

پیترو دلاواله یک جهانگرد ایتالیایی درباره سردر بازار قیصریه اصفهان این چنین می گوید: ” طرف بازار چشم‌انداز زیبایی وجود دارد که قرینه این مسجد، مسجد جامع عباسی است، به همراه دو تالار مرتفع که روی غرفه‌ها ساخته شده‌اند.”

بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه

از جمله دیگر جهانگردانی که درباره این سر در بی نظیر توصیفاتی داشته اند، شاردن فرانسوی است. او می گوید: ” نظر به اینکه همه نویسندگان مشرق زمین در تعیین طالع شهر‌ها از طریق تنجیم بسیار دقیق عمل می‌کنند، آن‌ها احداث اصفهان را در اوج برج قوس تعیین کرده‌اند و از همین رو علامت این برج را بر سردر کاخ و بازار شاهی به تصویر کشیده‌اند.

البته شرقی‌ها آن را مثل ما و به شکل نیمی انسان نیمی اســب نقاشی نمی‌کنـند، بلکه به صورت نیمی انسان و نیمی ببر می‌نمایند، ببری که دارای دمی است به شکل افعی بزرگ که نیمه آدمی برج قوس، تیری به سوی دهان آن نشانه گرفته.”

قیصریه همانطور که هویداست از واژه قیصر نشأت گرفته است و قیصریه همان راسته ای از بازارها معنا می شود چنانچه انواع اجناس قیمت دار و گران در این بخش بازار توسط تاجران و بازرگانان غنی خرید و فروش می شده است.

از این حیث با دیدن معماری بازار قیصریه خواهیم دید که تزئینات به کار رفته در آن جلوه گر تر هستند. نام دیگری که برای بازار قیصریه شناخته شده است به دلیل همین غنی بودن در تزئینات آن بازار شاهی می باشد. همچنین در زمان صفویه در بازار قیصریه پارچه های گران قیمت خرید و فروش می شده و در نتیجه آن را بازاری بین المللی می شناخته اند. علاوه بر تاجران ایرانی، تاجران خارجی نیز برای خود در این بازار مغازه هایی دست و پا کرده بودند.

درکنار بازار بزرگ قیصریه بازارهای دیگری نیز به وجود آمده اند که آنها نیز به خرید و فروش و شغل های دیگر می پردازند.

بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه اصفهان

[irp posts=”2303″ name=”بلیط قطار از تهران به اصفهان”]

 

معماری بازار قیصریه و سر در بازار قیصریه

سر در بازار قیصریه از معماری خاصی بهره مند است بدین گونه که نقاشی ها و تزئینات آجری چینی آن چشم ها را به خود جذب می کند. نقاشی ها شامل:

تصویر شاه عباس در جنگ با ازبکان

نقاشی تیر اندازی با سر انسان و تن شیر و دم اژدها

و …

می باشد. دو سکوی بزرگ در دو جانب سر در بازار قیصریه مشاهده می شود که این سکوها ساخته شده از سنگ یشم و سماق هستند. در زمان قدیم این دو سکو جایگاهی برای خرید و فروش زیورآلات و طلا جات محسوب می شده است. همچنین بالای سردر ساعتی باقی مانده از جنگ با پرتغالی ها نصب بود.

بازار قیصریه زیبا در گذشته سه طبقه بوده است و در طول زمان طبقه سوم آن آسیب دیده و از بین رفته است. آنچه در طبقه سوم اتفاق می افتاد، نقاره خانه ای بود واقع شده در بالای سر در قیصریه که در این نقاره خانه طلوع و غروب آفتاب با صوتی زیبا از آن به گوش می رسید.

نقاره زنی بیش از آنکه برای آگاهی از طلوع و غروب خورشید باشد برای مراسم های مختلف و اعلام جنگ یا صلح به کار می رفته است. جلوی سر در بازار قیصریه حوضی قرار گرفته است. گفته می شود حاشیه کاشی کاری که در سه وجه سردرد بازار قیصریه دیده می شود در زمان حکومت ظل السلطان در دوره پادشاهی قاجاریان ایجاد شده است.

بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه اصفهان

خلاصه:

 در مجموع بازار قیصریه به همراه سردر بی همتای آن از بزگترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان شناخته شده است و این بازار از گذشته تا به امروز نظر بسیاری از سیاحان را به خود جلب نموده است. آنچه از این سر در به ما داده می شود اوج عظمت و شکوهمندی فرهنگ و هنر در عصر صفوی بوده است.

 

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

  • عایق های صوتی و حرارتی
  • سامانه روشنایی و نورپردازی ویژه
  • تخت های بزرگتر از اندازه استاندارد (۶۰۰*۱۷۶۰)
  • ارائه سرویس خواب با کیفیت متفاوت

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *