مقاصد گردشگری

عمارت کلاه فرنگی شیراز، آرامگاه کریمخان زند کجاست؟

عمارت کلاه فرنگی شیراز

عمارت کلاه فرنگی شیراز، آرامگاه کریمخان زند کجاست؟

شیراز یکی از آن شهرهایی است که کمتر کسی ممکن است تابه‌حال به آن سفر نکرده باشد. شهر شعر و ادبیات و دیدنی‌های بسیار جذاب با آب و هوایی دوست داشتنی! شهری که در فصول مختلف سال، مسافران بسیاری را به خود می‌بیند و هرساله یکی از پربازدید‌ترین شهرهای ایران شمرده یم‌شود. این شهر جذاب و دوست داشتنی، دیدنی‌های بسیاری دارد. دیدنی‌هایی از تاریخ و فرهنگ و ادبیات که هریک برای برخی از مسافران جذابیت خاص خود را دارد. عمارت کلاه فرنگی نیز به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر، مورد توجه همگان است. اگر در سفر به شیراز، قصد بازدید از عمارت کلاه فرنگی را دارید، در این بخش همراه ما باشید. در ادامه با بررسی عمارت کلاه فرنگی به عنوان یک دیدنی جذاب و هیجان انگیز در شیراز، به شما برای شناخت بیشتر آن کمک خواهیم کرد.

عمارت کلاه فرنگی شیراز؛ باقی مانده از دوران کریم خان زند

شیراز از آن شهرهایی است که فرهنگ در آن رواج بسیاری دارد. مکان‌های فرهنگی و تاریخی بسیاری در شیراز قرار دارند که هریک ساخته شده در دوران‌هایی خاص از تاریخ این شهر هستند. با این حال، تاریخ دوران زندیه در شیراز، تاریخی تکرار نشدنی و بسیار ماندگار است. بسیاری از آثار فرهنگی و تاریخی شهر شیراز، در دوران حکومت زندیه در این شهر ساخته شده است. آثاری که عمارت کلاه فرنگی نیز یکی از آن‌ها محسوب می‌شود.

در دوران حکومت کریم خان زند در شیراز، از این عمارت به منظور برگزاری مجالس و مهمانی‌های مهم استفاده شده است. او در این عمارت، مهمانان خارجی دولت و سفرای دیگر کشورها را پذیرایی می‌کرد و به این ترتیب باغی تاریخی با فرهنگی طولانی برجای گذاشت. البته لازم به ذکر است که در نهایت و پس از مرگ کریم خان نیز، او در همین باغ به خاک سپرده شد. هرچند سال‌ها بعد و در زمان آقامحمدخان قاجار، قبر کریم خان نبش قبر شده و استخوان‌های او به کاخ گلستان برده و آنجا به خاک سپرده شد.

 

عمارت کلاه فرنگی شیراز

عمارت کلاه فرنگی

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که اگرچه پس از مرگ کریمخان زند او را در این باغ دفن کردند اما در زمان حکومت آقا محمد خان قاجار به علت اینکه او دل خوشی از زندیان نداشت، دستور داده شد که استخوان های کریمخان را بیرون کشیده و به کاخ گلستان برده و در آنها دفن نمایند. و اما بار دیگر در دوره حکومت پهلوی استخوان های او را جابه جا نموده و به این باغ انتقال دادند.

معماری عمارت کلاه فرنگی، برگرفته از عمارت هشت بهشت اصفهان

یکی از اصلی‌ترین جذابیت‌های عمارت کلاه فرنگی شیراز، داشتن معماری اصیل و بسیار جذاب است. این عمارت که العام گرفته از هشت باغ اصفهان ساخته شده است، نمای بیرونی هشت ضلعی دارد. این نمای بیرونی به وسیله کاشی‌هایی بسیار جذاب تزئین شده است. گل و مرغ بخشی اصلی از طرح این کاشی‌های نمای بیرونی عمارت کلاه فرنگی هستند.

علاوه بر آن، بر بالای عمارت لپکی‌ها و اسپرهای کاشی کاری شده زیبایی قرار دارد. این زیبایی چشم هر بیننده‌ای را به سمت خود می‌کشد و تاریخ زیبای شیراز را به راحتی نمایش می‌دهد. در کنار این‌ها، در هر چهار سمت عمارت، یک آب نما طراحی شده است. البته گفتنی است که از آب نمای قرار گرفته در شمال عمارت چیز زیادی باقی نمانده و امروزه تا میزان بسیاری تخریب شده است.

تاسیس موزه پارس، درون عمارت کلاه فرنگی از طی سال‌های اخیر

عمارت کلاه فرنگی تا سال‌ها پیش به عنوان یک اثر تاریخی و دیدنی شناخته می‌شد. با این حال، از سال ۱۳۱۵ تا به امروز، از عمارت کلاه فرنگی با نام‌های دیگری نیز یاد می‌شود. در سال ۱۳۱۵ با تغییر کاربری این عمارت، موزه پارس را در آن راه‌اندازی کردند. در این موزه آثار مختلف و بسیاری قرار گرفته است که هریک نشانی از تاریخ شیراز دارد. آثاری از کتب خطی تا انواع تابلوهای نقاشی معروف و طروف سفالی مربوط به دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی، بخشی از آن‌ها هستند. بخشی که جذابیت بسیاری برای تمامی اقشار جامعه ایجاد کرده‌اند و هر فردی را مجذوب ظاهر خود خواهند کرد.

در بین آثار تاریخی و مذهبی این موزه، دو قرآن تاریخی قرن ششم و قرآن تاریخی خط عثمان، سومین خلیفه مسلمانان قرار دارد. این دو قرآن دارای ارزش تاریخی بسیاری هستند و جزئی از آثار بسیار دیدنی این موزه محسوب می‌شوند.

کلاه فرنگی

کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی یک عمارت بزرگ محسوب نمی شود بلکه بیشتر گویای خلق و خوی کریم خان زند می باشد. در درون بنا شما یک تالار با مرکزی گنبددار مشاهده می نمایید. همچنین چهارشاه نشین جانبی نیز وجود دارد.

در چهارسمت این عمارت چهار آب نما قرار گرفته است که یکی از آنها آسیب بسیار دیده است. داخل عمارت حوضی از مرمر در وسط وجود دارد و چهار شاه نشین و اتاق هایی در چهار گوشه هستند. وجود یک آبنمای زیبای ساخته شده از سنگ مرمر، فضای درونی بنا را به طرز چشم گیری چشم نواز نموده است.

ماهیت کنونی عمارت کلاه فرنگی شیراز

در سال ۱۳۱۵ با پیگیری های بسیار شادروانان علی اصغر حکمت شیرازی ، فریدون توللی و علی سامی این عمارت را تغییر کاربری دادند و آن را به موزه تبدیل کردند. هم اکنون موزه پارس درون عمارت کلاه فرنگی قرار گرفته است و اشیاء مربوط به ماقبل تاریخ و همچنین دوران اسلامی در آن نگهداری می شوند.

موزه پارس

موزه پارس شیراز

موزه پارس شیراز

چنانچه گفت شد موزه پارس درون عمارت کلاه فرنگی شیراز واقع شده است. این موزه که در سال ۱۳۱۵ احداث گردید آثاری همچون کتب خطی، تابلو های نقاشی، آثار لاکی و ظروف سفالی مربوط به دوران پیش از تاریخ و دوران اسلامی را در خود جای داده است.

اگر بخواهیم به صورت خاص تر، برخی از اشیاء موجود در موزه پارس را عنوان نماییم می توانیم به قرآن های خطی که به امیر المومنین (ع) و امام حسن (ع) و امام صادق (ع) منسوب شده اند، اشاره نماییم.

از بین قرآن هایی که در این موزه قرار گرفته اند دو نمونه ویژه در بین آنها مشاهده می شود که یکی از آنها قرآنی است که در قرن ششم آن را در دروازه قرآن شیراز قرار دادند و دیگری قرآنی با خط عثمان خلیفه سوم می باشد.

قرآن قرار گرفته در دروازه قرآن در قرن ششم توسط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری نوشته شده است. در سال ۱۳۱۶ که یکسال از احداث موزه پارس گذشته بود این قرآن را به آنجا برده و نگهداری نمودند. چیزی که درباره این قرآن جالب است بدانید این نکته می باشد که در بین عموم مردم شایع شده بود هر برگ این قرآن وزنی برابر ۱۷ من دارد و وزن کل قرآن نیز ۱۷ من است.

در این موزه یک تابلو از کریم خان زند در حال قلیان کشیدن نیز وجود دارد. در این تابلو که شهرتی به نسبت زیاد دارد افرادی معروفی را نیز نقاشی نموده اند. جعفر نقاش، خالق این اثر شناخته شده است. در موزه پارس آثار دیگری از نقاشان دیگری همچون میرمصور و صدرالدین شایسته که شاگردان کمال الملک بوده اند نیز دیده می شود.

شمشیر کریمخان زند نیز در این موزه نگهداری می شود.

یکی از آثار تاریخی قابل توجه یک سنگ مدور و به شکل استوانه در بخش غربی باغ است. به این سنگ لوح تاریخ می گویند و در سه دوره تاریخی مختلف سلجوقی، صفوی و قاجاریه بر روی آن به خطوط ثلث نسخ پهلوی و نستعلیق سه کتیبه نگاشته اند.

دیدنی‌هایی جذاب در اطراف عمارت کلاه فرنگی شیراز

اگر به فکر سفر به شیراز و دیدن عمارت کلاه فرنگی هستید، باید بدانید که این عمارت در نزدیکی بسیاری از دیگر دیدنی‌های شیراز قرار دارد. شما با حضور در عمارت کلاه فرنگی می‌توانید به این آثار تاریخی دیگر شیراز نیز سر بزنید. برخی از نزدیک‌ترین آثار تاریخی و دیدنی‌های شیراز که در نزدیکی عمارت کلاه فرنگی و خیابان زند قرار دارند، عبارت است از:

  1. ارگ کریم خانه
  2. سرای مشیر
  3. بازار وکیل
  4. حمام وکیل
  5. مسجد نصیر‌الملک

بهترین زمان سفر به شیراز و دیدار از عمارت کلاه فرنگی شیراز

اگر به فکر سفر به شیراز و دیدن عمارت کلاه فرنگی شیراز از نزدیک هستید، باید بهترین زمان سفر به این شهر را انتخاب کنید. همان‌طور که به خوبی می‌دانید، اردیبهشت شیراز یک ماه بسیار معروف برای دیدار از این شهر است. شیراز در اردیبهشت ماه به قدری زیبا و خوش آب و هوا است که کمتر مسافری پس از دیدن این ماه از سال شیراز ممکن است در دیگر ماه‌های سال قصد سفر شیراز کند. جذابیت‌های طبیعی شیراز در اردیبهشت ماه در کنار جذابیت باغ‌ها و عمارت‌های این شهر دوچندان می‌شوند. از همین رو برای دیدن باغ و عمارت کلاه فرنگی نیز بهترین زمان سال اردیبهشت ماه است.

با این حال، عمارت کلاه فرنگی و شهر شیراز، در پاییز نیز زیبایی‌های خاص خود را دارند. پاییز ماه فصلی است که آب و هوا در شیراز به مرور خنک‌تر شده و باد و باران بیشتری در آن وجود دارد. از همین رو با سفر به شیراز در پاییز، سفری جذاب با آب و هوایی خوش را برای خود رقم خواهید زد.

آخرین نکات درباره عمارت کلاه فرنگی شیراز

اگر به فکر سفر به شیراز به عنوان یکی از شهرهای محبوب خود هستید، از دیدن عمارت کلاه فرهنگی غافل نشوید. شما با تهیه بلیط قطار فدک می‌توانید با بهترین کیفیت و امکانات به شیراز سفر کنید و خاطره‌ای خوش از یک سفر جذاب برای خود بسازید. امید است با خواندن نکات بیان شده و شناخت عمارت کلاه فرنگی، بتوانید با رسیدن به شیراز، این اثر تاریخی دوران زندیه را به تماشا بنشینید. از دیدن زیبایی‌های آن لذت ببرید و تجربه‌ای جذاب را برای خود رقم بزنید. تجربه‌ای که تا سال‌ها شیرینی و جذابیت آن را به یاد داشته باشید.

عمارت کلاه فرنگی کجاست؟

مکان عمارت کلاه فرنگی شیراز که اکنون با نام موزه پارس نیز شناخته شده است به شرح زیر است:

آدرس: فارس شیراز خیابان زند بین بازار وکیل و ارگ کریمخانی

زمان بازدید: ۸-۱۳:۳۰ و ۱۴-۱۸٫

این موزه مانند سایر موزه ها، دوشنبه ها تعطیل می باشد.

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

  • انتخاب درجه حرارت داخلی کوپه­ها از طرف مهمانان
  • ارائه خدمات تشریفات و استقبال از مهمانان با فرش قرمز در سکوهای مسافری در هنگام عزیمت یا مراجعت از سفر
  • ارائه حوله مرطوب گرم / سرد (به فراخور فصل) در ابتدای سفر
  • سرو نوشیدنی خوشامدگویی (Welcome Drink) که شامل نوشیدنی­های سنتی و سرد می‌باشند.

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای  خرید بلیط قطار فدک از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱
نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *