مقاصد گردشگری

رود کارون (Karun River) را بهتر بشناسید! کوسه؟ نام قدیم؟ و مطالب خواندنی

رود کارون

رود کارون (Karun River) را بهتر بشناسید! کوسه؟ نام قدیم؟ و مطالب خواندنی

قطعا در میان رودخانه‌های ایران، رود کارون از اهمیت و توجه ویژه‌ای نزد ایرانیان برخوردار است. این رود با ۹۵۰ کیلومتر طول که طولانی‌ترین رود ایران است، تنها رودی است که به آب‌های بین‌المللی راه یافته است. با توجه به همین خصوصیات در رابطه با رود کارون، سالانه افراد بسیاری جهت بازدید از آن، به شهر اهواز در استان خوزستان سفر می‌کنند.

در واقع می‌توان چنین گفت که عامل گردشگری بودن شهر اهواز، رود زیبای کارون است که حتی اغلب مردم اهواز هم برای تفریح و گردش، این منطقه را انتخاب می‌کنند. این مکان با وجود مولفه‌های مختلفی که در اطراف خود دارد، می‌تواند به خوبی ماهیت تفریحی پیدا کند و پذیرای مسافران باشد.

در صورتی که مقصد شما جهت تجربه یک سفر متفاوت، استان خوزستان و شهر اهواز است، می‌توانید رود کارون را در اولویت‌های لیست بازدید خود قرار دهید. چرا که جذابیت سفر شما را چند برابر می‌کند.

رود کارون

رود کارون

تاریخچه رود کارون

کارون به عنوان تنها رودخانه کشور که به آب‌های اقیانوس راه‌ دارد، شناخته می‌شود. نام قدیمی رود کارون کرن، کرنک و کوهرنگ هم بوده است. برخی هم این رود را با نام کوپرتس می‌شناسند. طول این رود بالغ بر ۹۰۰ متر بوده و اصلی‌ترین سرچشمه آن، آب کاج زرد کوه بختیاری واقع در رشته‌ کوه‌های زاگرس می‌باشد. این رود با وارد شدن به شهر شوشتر در استان خوزستان به دو شاخه متفاوت به نام‌های شطیط و گرگر تقسیم می‌شود. این دو شاخه در قسمت جنوبی شوشتر به هم یکدیگر وصل می‌شوند. در نهایت هم رود دز در شمال شهر اهواز به رود کارون متصل می‌شود. جالب است بدانید که رودخانه کارون با وارد شدن به خرمشهر، به دو شاخه تقسیم می‌شود، که یکی از شاخه‌ها به خلیج فارس و دیگری به اروندرود که مرز ایران و عراق است، می‌ریزد.

رود کارون با قدمت چند هزار ساله، دوران‌های متعددی را یکی پس از دیگری مشاهده نموده و خاطرات شیرین و تلخ بسیاری را در اعماق خود مدفون ساخته است. این رود از گذشته تا کنون، نقش حیاتی‌ای را برای مردم منطقه خود ایفا نموده و حالا به عنوان منبع آب ساکنین این شهر فعالیت دارد.

در گذشته از رود کارون با عناوین کرن، کرنک و کوهرنگ یاد می‌شد که شاید هم اکنون، برای اولین بار با چنین اسامی‌ای روبه‌رو شده باشید. این رود دارای بخشی با قابلیت کشتیرانی است. قدمت کشتیرانی در رود کارون، به دوران قاجار باز می‌گردد. چرا که در دوره قاجار، به همت انگلیسی‌ها تردد کشتی‌ها حاصل شد. به همین دلیل، در دوران قاجار، در این راه آبی صادرات و واردات کالاهای تجاری ممکن شد و به عنوان یکی از مطرح‌ترین مسیرهای تجاری شناخته می‌شود.

با توجه به موقعیت قرار گیری این رود در حلال بارور، لازم به ذکر است که ایران از همین قسمت شروع به پیداش نموده است. به همین دلیل رود کارون آشنای حضور بسیاری از افراد می‌باشد؛ که موضوع به قرن‌ها پیش باز می‌گردد.

رود کارون

رود کارون

ویژگی‌های رود کارون

در رابطه با رود کارون، علاوه بر خصوصیاتی چون طول و قدمت، خصوصیات متعدد دیگری مطرح خواهد بود که هر کدام به نحوی در اهمیت بخشی به این رود موثر واقع شده‌اند. از جمله این ویژگی‌ها، قابلیت کشتیرانی است که مربوط به زمان‌های گذشته می‌شود. در واقع هم اکنون امکان کشتیرانی در این رود وجود ندارد.

البته ناگفته نماند که بحث کشتیرانی مرتبط با بخشی از رود کارون است که عمق و مساحت گسترده‌ای را به خود اختصاص داده بود. با در نظر گرفتن همین مسئله، می‌توان دریافت که این منطقه مناسب برای کشتیرانی است.

رود کارون از کوه زاگرس و زرد کوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد. با این وجود شاخه‌های فرعی بسیاری دیگری در مسیر به این رود می‌پیوندند. از آنجایی که مسیر رود به صورت پیچ در پیچ است، رد پای سرسبزی را از حرکت خود به جای می‌گذارد و مانند رگ، حیات را در قلب تپنده خاک می‌پروراند.

در بخشی از مسیر، رود به دو انشعاب تبدیل می‌شود که یکی از شاخه‌ها به خلیج فارس و دیگری به اروند رود که مرز ایران و عراق است، می‌ریزد.

شاید کمی عجیب و باور نکردنی به نظر برسد! اما رود کارون در گذشته دارای کوسه‌ بوده که هم اکنون اثری از این موجودات وجود ندارد. با این وجود بسیاری از افراد اهواز را به کوسه‌هایش می‌شناسند.

از دیگر خصوصیاتی که در رابطه با رود کارون مطرح می‌شود، پل‌های زیبا و خوش ساختی است که روی این رود قرار گرفته‌اند و به جذابیت آن افزوده‌اند. روی این رود، ۱۰ پل جایگذاری شده است که هر کدام معماری و ظاهر خاص خود را دارد. در نتیجه برای گردشگری و بازدید، این پل‌های زیبا را از یاد نبرید.

لازم به ذکر است که برای هر یک از این پل‌ها، نام خاصی در نظر گرفته شده؛ برای نمونه، پل طبیعت با قدمت بالایی که دارد، می‌تواند یکی از جذابیت‌های مثال نزدنی رود کارون باشد.

عمق این رود زیبا در روزهای پرآبی سال به چیزی نزدیک به ۲۱ متر می‌رسد. البته مناطق کم عمقی هم در این رود وجود دارد که عمق آن‌ها تا ۱٫۵ متر به ثبت رسیده است. جالب است بدانید که این رودخانه به عنوان تنها رود کشور که قسمتی از آن قابل کشتیرانی هم می‌باشد نیز شناخته می‌شود. در واقع آن بخش از رودخانه کارون که میان خرمشهر و بندر قیر قرار دارد و از مجموعه آب‌های رود دز و کارون تشکیل شده است، قابل کشتیرانی بوده و طول مسیر آن هم نزدیک به ۱۹۰ کیلومتر می‌باشد. جالب است بدانید که زمانی در این رود کوسه وجود داشته است. در واقع کوسه‌های رود کارون در شهر اهواز بسیار معروف هستند که البته در حال حاضر اثری از آن‌ها وجود ندارد. رودخانه کارون خصوصیات و جذابیت‌های بسیار زیادی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

ویژگی‌های جذاب رود کارون
همانطور که گفتیم رودخانه کارون خصوصیات بسیار زیادی دارد که باعث شده گردشگران بیشتری به شهر اهواز سفر کنند. برای مثال فضای بسیار دلنشین و هوای این منطقه در شب، بسیار لذت‌بخش است. در نزدیکی این رود پر شده از رستوران‌های مجهز و باکیفیت که شما می‌توانید پس از تفریح خود در کنار رود، برای صرف غذا در آن‌ها حضور داشته باشید. اما یکی از بهترین ویژگی‌های رودخانه کارون، پل سفید است. این پل در سال ۱۳۱۵ بر روی رودخانه کارون بنا شده است. پل سفید در واقع به عنوان نماد شهر اهواز شناخته می‌شود و طرفداران بسیار زیادی در کشورمان دارد.

قدم زدن بر روی پل سفید و تماشای رود کارون از روی این پل زیبا بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است. این پل نزدیک به ۵۰۰ متر طول دارد و در سال‌ها اخیر بنا به دلایل ایمنی، عبور از آن به صورت یک طرفه انجام می‌شود. نکته جالب دیگر در خصوص پل سفید، جزیره‌ای است که میان رود کارون واقع شده و جذابیت‌های این پل و رودخانه کارون را چند برابر کرده است. این جزیره بسیار کوچک در حال حاضر به یک پارک برای تفریح مردم شهر اهواز و توریست‌ها تبدیل شده است.

اگر شبانه به پارک جزیره بروید، می‌توانید با نمای بسیار زیبایی که رودخانه کارون و پل سفید در اختیار شما قرار می‌دهد، عکس‌های بسیار زیبایی را ثبت کنید. به غیر از پل سفید شما می‌توانید در کنار رودخانه کارون مشغول پیاده‌روی شوید و از منظره بسیار زیبایی که رو به روی شما قرار دارد، نهایت لذت را ببرید. بازدید از رودخانه کارون و همچنین پل سفید، خالی از لطف نیست.

رود کارون

رود کارون

اقامتگاه‌های نزدیک به رود کارون

با در نظر گرفتن تسهیلات و بهبود شرایط، در شهر اهواز هتل‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام خدمات منحصر به خود را ارائه می‌دهند‌. همچنین در نزدیکی رود کارون، رستوران‌های متعددی قرار گرفته که به افراد امکان تجربه یک سفر بی‌دردسر را می‌دهند. در نتیجه می‌توانید شب‌ها بعد از قدم زدن در هوای دلپذیر، به رستوران مورد پسند خود بروید و غذایی متفاوتی را تجربه کنید.

در صورتی که شما هم به رود کارون و جذابیت‌های قدم زدن در امتداد آن علاقه دارید، بهتر است که هتل‌های نزدیک را به عنوان محل اقامتگاه خود انتخاب کنید تا دسترسی به مراتب بالاتری به این رود پیدا کنید. این هتل‌ها به دلیل مسافران متعددی که دارند، حداکثر کیفیت  را در نظر می‌گیرند و در ارائه خدمات به مشتریان خود، بسیار صبور هستند.

 

رود کارون

رود کارون

همانطور که در بخشی از این مطلب هم بیان کردیم، شما می‌توانید در جوار رودخانه کارون غذا میل کنید. اگر به فلافل‌های اهواز علاقه دارید، می‌توانید در نزدیکی رودخانه کارون، بهترین فلافل‌ها را نوش جان کرده و لذت ببرید. همچنین می‌توانید در رستوران‌های سنتی نزدیک به این رود، بهترین کباب‌های اهوازی را میل کنید. البته بسیاری از گردشگران مشتاق صرف غذاهای دریایی و همچنین قلیه‌ماهی هستند. پیدا کردن رستوران‌هایی که این چنین غذاها را با بهترین کیفیت ارائه کنند، کار بسیار ساده‌ای است. در اطراف رود کارون رستوران‌های متعددی وجود دارد که غذاهای دریایی لذیذ، از جمله قلیه‌ماهی را سرو می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم که حتما به این رستوران‌ها سر بزنید.

رود کارون

رود کارون

سخن پایانی

قطعا بازدید از شهر اهواز و رودخانه کارون برای شما بسیار شیرین و خاطره‌انگیز خواهد بود. در واقع از این رود به عنوان نگین شهر اهواز یاد می‌کنند. اگر به استان خوزستان و شهر اهواز سفر کرده‌اید، تماشای رودخانه کارون را از دست ندهید، هر چند بعید است کسی به اهواز سفر کند و از این رود دیدنی و جاذبه‌های آن بازدید نکند.

مجموعه فدک

مجموعه فدک، متشکل از کادر حرفه‌ای در حوزه‌های مختلف خدمات رسانی است تا خدمات بی‌نظیر و کاملی را در اختیار مسافران خود قرار دهد. مجموعه قطارهای فدک، به عنوان اولین قطارهای پنج ستاره در ایران، از سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را آغاز نمود و در این عرصه توانست، حداکثر کیفیت را به مسافران خود ارائه دهد. به طوری که یک سفر راحت، ایمن و لوکس را برای افراد به ارمغان می‌آورد. کوپه‌های مدرن با طراحی ایرانی این قطارها، مجهز به تمامی موارد استراحتی، شامل بسته خواب ضدعفونی شده، تلویزیون حاوی انواع فیلم و آهنگ به همراه تخت‌هایی عالی برای استراحت در طول سفر است. با توجه به آنچه تا کنون گفته شد، می‌توان دریافت که این مجموعه بهترین انتخاب ممکن برای یک سفر به یاد ماندنی در ایران خواهد بود.

نگاهی گذرا به برخی خدماتی که توسط مهمانداران و پرسنل تشریفات در قطارهای ۵ ستاره فدک ارائه می شود:

  • سرو پیش غذا / غذای اصلی گرم به همراه نوشیدنی­های انتخابی / و دسر
  • ارائه نوشیدنی گرم و سرد برحسب درخواست، به صورت نامحدود(چای، نسکافه)
  • ارائه سرویس خواب با کیفیت بالا و متمایزنسبت به سایرقطارها
  • مجهز به سیستم صوتی و تصویری پیشرفته IPTV با قابلیت­هایی از قبیل انتخاب از طیف متنوعی از فیلم­ها، انتخاب موسیقی و نمایش ادعیه

همچنین می توانید در هر لحظه از شبانه روز برای خرید بلیط قطار فدک رفت و برگشت تهران اهواز از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

قطار فدک رمز یک سفر با کیفیت می باشد.

در صورت نیاز می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید

شماره تماس: ۵۴۸۲۴-۰۲۱

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *